שתף קטע נבחר

כוהנים, יש טומאת מתים בקניון

לתשומת לב הכוהנים: על פי ההלכה "מרכז ויצמן" בתל-אביב, הקניון הצמוד למרכז הרפואי איכילוב, טמא בטומאת מתים ואף אחד לא דאג להזהיר אתכם. רב בית החולים, שנדרש באחרונה לסוגיה אומר ל-ynet: "הבעיה מוכרת, אך הפיתרון ההלכתי כבר נמצא וייושם בקרוב". ויש גם סטארט-אפ הלכתי

הם נעדרים מבתי הקברות גם כשמובא חבר קרוב למנוחות, ונזהרים שלא לבקר בבתי החולים אף שהאישה כורעת ללדת. אבל מדוע הכוהנים לא יכולים לעשות גם שופינג בקניון?

 

רב המרכז הרפואי "זיו" בצפת, דוד לחיאני, הגיע באחרונה לפגישת עבודה במרכז הרפואי איכילוב בתל אביב, והוא מספר ל-ynet כי נדהם לגלות שמסדרון תת קרקעי מחבר בינו לבין "מרכז ויצמן" הסמוך. המשמעות: גופות הנפטרים בבית החולים "חושפות" את אלפי המבקרים בקניון לטומאת מתים, האסורה על הכוהנים.

 

לחיאני פנה בעניין לרב העיר תל-אביב, הרב ישראל מאיר לאו, ולרב בית החולים, הרב אברהם רזניקוב, ולאחר שהשניים כבר הודו שלא נמצא פיתרון לבעיה, גילה היום רזניקוב, בעקבות פניית ynet, כי "בית החולים החליט לחסום את המעבר למרכז הקניות ואף החל בעבודות לפתרון הבעייה".

 

"אזהרת כהן" בבתי החולים

על פי ההלכה מטמאת גופת אדם את כל הנמצאים איתה תחת קורת גג אחת, ובחלק מבתי החולים מקפידים להציב ליד שער הכניסה שלטי אזהרה לכהנים מרגע פטירת החולה ועד לפינוי הגופה.

 

"כשכהן מגיע לבית קברות או לבית חולים הוא מודע לבעיה ההלכתית שעומדת בפניו, והוא יכול להחליט בעצמו אם זה חשוב לו או לא", המחיש הרב לחיאני את הבעיה, "לעומת אדם שמגיע לקניון, שבכלל לא מעלה על דעתו שקיימת במקום בעיה של טומאת מתים". לדבריו, כוהנים רבים שומרי מסורת נמנעים מלהיכנס לבתי חולים גם כשילדיהם מאושפזים או נשותיהם צריכות ללדת, ולכן "לא ייתכן שאחרי ההקרבה הגדולה הזו הם יטמאו כך דווקא בקניון, בלי שאף אחד יזהיר אותם".

 

לחיאני משוכנע כי גם הציבור החילוני, שאינו נזהר מטומאה זו, לא מעוניין להכשיל את אלה המקפידים בכך, אך הוא מבין את הנהלת המקום שאינה מציבה שלטי אזהרה לכהנים כדי שלא לאבד לקוחות. עם זאת הוא מבהיר: "אני, אם הייתי הרב של תל אביב או הרב של איכילוב, הייתי דואג שיהיה שלט כזה. זהו הדבר הבסיסי ביותר, המינימלי, שאפשר לעשות".

 

אבל כראש "מכון חיים", העוסק בחיפוש פיתרונות הלכתיים-טכניים לאתגרים מעין אלו, לא מסתפק הרב לחיאני באזהרה לכהנים. בשנים האחרונות כבר מיושם בבית החולים "זיו" בצפת ה"סטארט-אפ" ההלכתי שהגה – אוהל מיוחד שמורכב מעל מיטת הנפטר ולמעשה "מבודד" את הטומאה ולא מאפשר לה להתפשט. בחודשים האחרונים נפגש הרב לחיאני עם רבנים ומנהלים בבתי החולים השונים, בניסיון לשווק את הפיתרון המהפכני שכבר זכה להסכמות גדולי הרבנים, בראשם הרב מרדכי אליהו, לשעבר הרב הראשי לישראל.

 

בבית החולים איכילוב טוענים כי כבר מצאו, כאמור, מענה לבעייה הספציפית, אך הרב לחיאני מדגיש כי לא ניתן להשוות בינו לבין המהפכה שלו, שלדבריו תשים סוף לתופעה בה כהנים רבים מתגודדים בכניסות לבתי החולים מחשש להיכנס, ומתעקשים לוודא שכל הגופות פונו מהבניין. לחיאני בירך על הפיתרון שעומד להתקבל במרכז הרפואי איכילוב, אך הבהיר: "עד שיושלם יישומו חובה להציב בפתח הקניון שלטי אזהרה לכהנים".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן
המרכז המסחרי ובית החולים. המעבר ייחסם?
צילום: שאול גולן
הרב דוד לחיאני. לפחות שיזהירו
מומלצים