שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  רייס: ביטחון ישראל תלוי במדינה פלסטינית
  "ישראל והפלסטינים ניצבים בפני ויתורים כואבים", אמרה מזכירת המדינה האמריקנית לקראת ועידת אנאפוליה בכינוס השנתי של הקהילות היהודיות. אך מתי תתקיים הוועידה? אפילו היא לא בטוחה

  פחות משבועיים לפני כינוס "ועידת אנאפוליס", מתקשה מזכירת המדינה האמרינית קונדוליזה רייס לומר מהו מועד הוועידה, כמה זמן תימשך והאם הסעודים ישתתפו בה. בראיון לסוכנות הידיעות היהודית JTA הבטיחה רייס ש"הוועידה תתקיים", אך הדגישה כי "הצדדים לא עומדים להקים מדינה פלסטינית באנאפוליס".

   

  הערב (יום ג'), בכינוס השנתי של הקהילות היהודיות בארצות הברית, שנערך בנאשוויל, טנסי, אמרה רייס כי ועידת אנאפוליס "תהיה רצינית ומהותית. כשלון אינו אופציה". היא הדגישה כי "הצדדים ניצבים בפני ויתורים כואבים" ועל מדינות ערב אמרה ש"הן צריכות להוכיח שהן מאמינות בזכות היהודים לבית לאומי".

   

  על רקע חזית הסירוב שמובילה איראן, רייס הזהירה מפני החמצת חלון ההזדמנויות: "איומים של הקיצונים באזור הופכים את חזון שתי המדינות לחשוב מאי פעם. אני חוששת שאם הפלסטינים המתונים לא יצליחו להביא להקמת מדינה - המרכז הפלסטיני המתון יקרוס. זה לא הזמן לחצאי צעדים, אלא להחלטות קשות ואמיצות".

   

  בנאומה בפני ראשי הפדרציות היהודיות בארה"ב ניסתה רייס לשכנע כי ממשל בוש לא יתפשר על בטחונה של ישראל. "אני מאשרת את מחויבותי לבטחון ישראל, ולזכותה להגן על עצמה", אמרה. "שלום הוא אינטרס אסטרטגי שלה... בטחון המדינה היהודית מחייב הקמת מדינה פלסטינית אחראית".

   

  תמיד היה מסובך?

  רייס הציעה להמשיך לבודד את החמאס "עד שישנה את דרכו", וטענה כי אבו-מאזן הוא מנהיג לגיטימי של כל

  הפלסטינים, המנסה להתגבר על מורשת ארוכה של שלטון כושל.

   

  מזכירת המדינה הוסיפה כי, בעיניה, אולמרט אימץ את מורשת שרון ורבין, שהיו חזקים בביטחון וברצון להגיע לשלום.

  "המצב מאתגר ומסובך, אבל מתי לא היה מסובך?", שאלה. "רוב הישראלים והפלסטינים מקבלים את עקרונות השלום, ואני מאמינה שרוב הפלסטינים רוצים לסיים את הקונפליקט".

   

  בשיחה עם סוכנות הידיעות היהודית JTA סירבה רייס לאשר אם סעודיה תשתתף במפגש. "אני לא רוצה לעשות ספקוציות לגבי המשתתפים", אמרה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  רייס. כישלון - לא אופציה
  צילום: טס שפלן, סוכנות ג'יני
  מומלצים