שתף קטע נבחר

סוריה: לסכל מזימת אולמרט ל"מדינה יהודית"

דמשק החליטה "לדבוק בקונצנזוס הערבי ולבחון את רצינותה של וושינגטון" - מסביר מאמר המערכת ב"תישרין". בשם משטרו של אסד, כותבים עורכי העיתון: ישראל לא רוצה שלום, ו"אין אשליות ממה שיכול לצאת מהוועידה - המקדמות האמריקניות אינן מבשרות על יותר מדי אופטימיות, ואולי להיפך"

ביום שאחרי ההחלטה לקפוץ עגלת השלום - מגיעים ההסברים. "סוריה החליטה לנסוע לאנאפוליס כדי לבדוק את מידת רצינותה של וושינגטון כלפי השלום", מבשר הבוקר (יום ב') מאמר המערכת של הביטאון הממסדי בדמשק. תחת הכותרת "בשל הסיבות הללו משתתפת סוריה", מסביר העיתון "תישרין" מדוע בכל זאת תיוצג דמשק בוועידה, בדרג נמוך יחסית - של סגן שר החוץ. היעד המרכזי שהוא מציג: לסכל את "המזימה" של אולמרט, להשיג הכרה פלסטינית וערבית בישראל כ"מדינה יהודית" - וכך, במשתמע, לוותר על זכות השיבה לפליטים.   

 

ועידת אנאפוליס: כל הדיווחים

 

"בשעות האחרונות, ולאחר אישורים אמריקניים לפיהם ייכלל הערוץ הסורי בלוח הזמנים, ובעקבות מגעים ערביים ובינלאומיים נמרצים ורמי דרג - הסכימה סוריה להשתתף בוועידת אנאפוליס", נכתב. "זאת, מבלי שיהיו לה אשליות לגבי מה שיכול לצאת ממנה, ובהיותה משוכנעת שישראל אינה רוצה שלום ושהיא זו העומדת מאחורי שיבוש תהליך השלום במשך יותר משבע שנים".

 

"השתתפותה של סוריה" - מפרטים עורכי העיתון את עמדת

 המשטר - "באה כדי לבחון את מידת רצינותו של הממשל האמריקני, בפועלו למען השלום בפעם הזאת ... כאשר סוריה הולכת לאנאפוליס, היא לוקחת בחשבון שהסוגיה הפלסטינית היא אבן היסוד של השלום, הביטחון והיציבות באזור. ולמען השלום האמיתי, יש לטפל בכל ההיבטים של הסכסוך והחזרת כל האדמות הערביות הכבושות: הפלסטיניות, הלבנוניות והסוריות.

 

"כל עוד הערבים, ובהם סוריה, הכריעו והסכימו פה-אחד ללכת לאנאפוליס ... לא נותר אלא לעקוב, להמתין לתוצאות ולומר: הלוואי שהממשל האמריקני גמר אומר אף הוא לפעול בחודשים הספורים שנותרו לו והחליט לעשות למען השלום באזור, ולפצות על הנזק הקשה לו גרם במהלך תקופת שלטונו. זאת אף שלפי מה שנראה, המקדמות האמריקניות אינן מבשרות על יותר מדי אופטימיות, ואולי ההיפך".

 

"על כל פנים", מסכמים העורכים, "השלום הוא בחירה ערבית, והקונצנזוס הערבי

 ללכת לאנאפוליס מצריך קונצנזוס אחר, חשוב יותר - לגבי אחדות עמדות סביב יוזמת השלום הערבית, כאבן היסוד להשכנת שלום, ביטחון ויציבות. זאת, כל עוד אותה ועידה תישא את שם השלום וכל עוד הממשל האמריקני יגיד שהוא רוצה להתקדם לכיוון הזה.

 

"היום ומחר תהיה סוריה עם הקונצנזוס הדרוש והצפוי הזה, אשר שואף קודם לחייב את ישראל לעקרונות הבינלאומיים והערביים לשלום, ולסכל את תוכניתו של ראש ממשלת ישראל, אהוד אולמרט, הקורא לקבל את ישראל כמדינה יהודית. סוריה והערבים כולם יודעים שאולמרט הולך לאנאפוליס כשבראשו שתי מטרות: כפיית ישראל כמדינה יהודית - והשגת נורמליזציה בחינם. האם הקונצנזוס הערבי יהיה הסכר שימנע את שאיפותיו של אולמרט, וישיג שלום צודק וכולל?" 

 

במקביל, מקורות סורים רשמיים אמרו לעיתון "אל חיאת", בהתייחסם למגעים שהובילו לוועידת אנאפוליס: "מה שביקשנו - קיבלנו". נמסר כי לפי לוח הזמנים, שהציג בדמשק ממלא-מקום השגריר האמריקני, מייקל קורבון - הכנס השלישי בוועידה יכלול את הערוץ הסורי כנושא עיקרי, לצד הערוץ הלבנוני וסוגיית הנורמליציה. "אומרים שהוועידה תהיה נקודת פתיחה לתהליך עתידי, ואנחנו מקווים שזה נכון. בראש סדר העדיפויות של הממשלה הסורית ניצב הגולן הכבוש".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום איי פי
בלי אשליות: אסד.
צילום איי פי
מומלצים