שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  "המפכ"ל שינה יחסו לשוטרים בגלל הטוקבקים"
  לדברי גורם משטרתי בצפון, מפכ"ל המשטרה, רנ"צ דודי כהן, התייחס לעבירות בהן מואשמים בלשים ממשטרת נהריה כאל "טעות בשיקול הדעת", בעקבות התייצבות דעת הקהל לצד השוטרים העצורים. למרות הכל, האווירה בתחנת המשטרה בנהריה מוסיפה להיות קשה בעקבות חשיפת הפרשה

  התייחסותו של מפכ"ל המשטרה, רב-ניצב דודי כהן, לפרשה שבה נאשמים שוטרים בהנחת מטעני חבלה מתחת לרכבו של עבריין, כאל "טעות בשיקול הדעת", נבעה, בין היתר, מההתייצבות החד-צדדית של דעת הקהל לצד הבלשים העצורים - כך אמר אמש (יום ב') גורם משטרתי בצפון. "גם המפכ"ל יודע לקרוא טוקבקים", אמר הגורם.

   

  בתחנת המשטרה בנהריה יודעים לספר על שינוי שחל במסר המועבר מהפיקוד לתחנה. בעוד שבתחילה, עם פרסום הפרשה, נמסר כי שוטר שיביע תמיכה בחשודים יטופל משמעתית, בפועל המסרים כיום הרבה פחות מאיימים. לדברי שוטר בתחנה, הריכוך בעמדות נבע, בין היתר, מאמירתו של המפכ"ל, שבצד ההתנערות מהשוטרים וממעשיהם, "מדובר בשוטרים טובים ללא מופעי משמעת, שטעו טעות חמורה בשיקול הדעת".

   

  "חלק הרגישו רע, אחרים פירגנו"

  יחד עם זה, מספר השוטר על אווירה קשה מאוד בתחנה. "מאז שהפרשה התפוצצה העבודה פה לא קלה", הוא אומר, "עובדים תוך עצב רב, תוך תסכול. השוטרים שנעצרו הם שוטרים משכמם ומעלה. חברים אמיתיים. אחד מהם קצין שזכה בעבר לצל"שים ועיטורים. הם לא סתם שוטרים, אז בוודאי שזה קשה וכואב".

   

  השוטר סיפר כי כמה ימים לפני פרסום הפרשה - בעקבות מעצרם של הבלשים החשודים, ושחרור אחד מהם לאחר שהפך עד מדינה - רחשו שמועות בתחנה על האירועים שהובילו למעצרם של חבריהם. "חלק מהאנשים הרגישו אי-נעימות בגלל המעשים, ואחרים מאוד מפרגנים ותומכים בשוטרים ובמה שעשו. יש הרבה דיבורים בתחנה של עידוד לבלשים האלה. אמירות בסגנון של 'יש להם ביצים' ו'חבל שלא הצליחו' במעשים", סיפר.

   

  אחת הסיבות לתחושה הקשה בתחנות המשטרה בצפון היתה המהירות בה פוטרו השוטרים הנאשמים וההתנערות מהם. לדברי השוטרים, במקרים קודמים של חקירות מח"ש, שהסתיימו בכתבי אישום, הושעו השוטרים המואשמים ולא פוטרו עד להרשעתם, כך שניתן היה להחזירם לתפקיד אם זוכו.

   

  "מי יתקן את העוול אם הם יזוכו?"

  "בשורה התחתונה אלה לא שוטרים שסרחו. אלה שוטרים שבגלל תסכול רב עשו מה שעשו. תחכו קצת. אל תתנערו מהם כל כך מהר. ישר פיטרו אותם והתנערו מהם. מה יקרה אם הם ייצאו זכאים? מי יתקן את העוול?", אמר אחד השוטרים בתחנה.

   

  ברחבי הארץ נמשך איסוף הכספים לטובת ההגנה על הבלשים העומדים לדין. אושרה אסף, ממטה הפועל לשינוי מעמדו של השוטר בקרב הציבור, סיפרה כי מאז התפוצצה הפרשה עוסקים היא וחבריה בתמיכה מוראלית וכספית לשוטרים העצורים ולבני משפחותיהם. "ביום שישי פגשנו את בני המשפחות וקיבלנו מהם את מספרי חשבון הבנק, כדי לעזור להם להמשיך לתפקד למרות שהאבא במעצר. הקריאה לתרומות נענתה בחיוב רב", אמרה.

   

  עדיין לא ברור אם ביום רביעי תתקיים הפגנה מול בית המשפט בחיפה, בדרישה לשחרר את הבלשים ממעצרם. זאת, משום שהעצורים עצמם, ששוחחו עם בני משפחותיהם, ביקשו שלא להפר את סדרי המשפט. "אני פונה לבית המשפט על מנת שיראה את האבסורד", אמרה אסף, "בעובדה שמצד אחד יש דרישה להשאיר את השוטרים האלה במעצר, ומאידך משחררים אנשים כמו הבן של ריקו שירזי, החשוד ברצח".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה ""המפכ"ל שינה יחסו לשוטרים בגלל הטוקבקים""
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  כהן. "יודע לקרוא טוקבקים"
  צילום: גיל יוחנן
  הנאשמים בפרשה בדיון בביהמ"ש. ארכיון
  צילום: דורון גולן
  מוצר השנה
  מומלצים