שתף קטע נבחר

העבודה איימה, אך הצעת החוק של פרידמן עברה

שר המשפטים יוכל להחליט על הקמת בית משפט מחוזי והיקף סמכויותיו - כך נקבע בהצעת חוק שעברה בקריאה ראשונה. יו"ר סיעת העבודה, איתן כבל, התנגד לחוק ואמר כי אם יאושר - מפלגתו לא תצביע על פי המשמעת הקואליציונית

הישג נוסף לרפורמות שמנהיג שר המשפטים, דניאל פרידמן. מליאת הכנסת אישרה בצהריים (יום ד') בקריאה ראשונה את הצעת החוק של שר המשפטים, דניאל פרידמן, להקמת בתי משפט חדשים ולניוד תיקים בין בתי המשפט השונים. ההצעה עברה חרף התנגדות חריפה של יושב ראש סיעת העבודה, ח"כ איתן כבל, שאיים כי סיעתו "תנתק מגע" מהקואליציה, אם תועלה ההצעה על סדר יומה של הכנסת.

 

אלא שלמרות ההתנגדות העזה, פרידמן והממשלה זכו ברוב מרשים: 66 ח"כים תמכו בהצעה, אחד נמנע ורק 16 התנגדו. מקרב חברי העבודה התנגדו שבעה ח"כים, ומנגד - סגן שר הביטחון מתן וילנאי, והשר יצחק הרצוג תמכו בה. שאר הח"כים של העבודה נעדרו מההצבעה.  טרם ההצבעה  ביקשה ח"כ זהבה גלאון להפוך אותה גם להצבעת אי-אמון בממשלה, על רקע מאבקו של פרידמן בבית המשפט העליון.

 

"אני מברך על החלטת הכנסת. מדובר בחוק שנועד לסייע לתפקודו של בית המשפט החדש במחוז מרכז, ולהקל על העומס. הנהנה העיקרי מההחלטה הוא האזרח", אמר השר פרידמן. 

 

בלי משמעת

בשבועיים האחרונים נדחו כבר פעמיים ההצבעות על החוק האמור. במכתב ששיגר הבוקר כבל בניסיון למנוע את העברת הצעת החוק גם היום הוא כתב: "לצערי ניסיתי בשבועות האחרונים להגיע להסכמות עם שר המשפטים, אך לדאבוני דרכי לא צלחה. אם הצעת החוק תעלה על סדר יומה של הכנסת, בכוונתי להורות לחברי סיעת העבודה לנתק מגע מהקואליציה עד להודעה חדשה. משמעות הדבר, שהן במליאה והן בוועדות, יצביעו חברי סיעת העבודה שלא על פי ההסכמות הקואליציוניות". לאורך היום נעשו ניסיונות להשיג פשרה בין הצדדים, אולם הדבר לא עלה יפה.

 

משמעות החוק, אם יוכנס בסופו של תהליך לספר החוקים, היא כי שר משפטים יהיה רשאי להחליט על הקמת בית משפט מחוזי חדש, ואף לקבוע את סמכויותיו. כן הוחלט שניתן יהיה להעביר תיקים ממחוז למחוז. נשיאת בית המשפט העליון, דורית בייניש, התנגדה לניסוח הצעת החוק ודרשה שהסמכויות ייקבעו גם בהסכמת נשיאות בתי המשפט - אך הצעת החוק לא כללה עמדה זו.

 

מחוז נולד

יו"ר סיעת העבודה, ח"כ איתן כבל, אמר בתגובה לאישור הצעת החוק: "קואליציה משמעותה שותפות ולא דורסנות. העובדה

שלא הגענו לפשרה במשך למעלה משלושה שבועות משמעותה שראש הממשלה הורה לאנשיו לפעול בדורסנות. הצעת החוק של פרידמן, בכל הנוגע להעברת תיקים לבית המשפט המחוזי החדש שהוקם בפתח תקווה, מנוגדת לקווי היסוד של הממשלה".

 

ח"כ אופיר פינס אמר: "העבודה לא תוכל לשבת בממשלה שיום אחד מכריזה שלום עם הפלסטינים וביום השני מכריזה מלחמה על בית המשפט העליון. אם ראש הממשלה סבור שבגלל אנאפוליס נשאר שבויים בממשלתו והוא יכול להפר

בשיטתיות את ההסכמים הקואליציוניים עם מפלגת העבודה – טעות בידו. הממשלה משתלטת על מערכת המשפט הישראלית בבריונות שלא הייתה מביישת משטרים דיקטטוריים".

 

סוגיית קביעת הסמכויות לבתי המשפט עלתה בעקבות החלטתו של פרידמן להקים לפתוח מחוז שיפוטי חדש - מרכז. הוא אף הורה על הקמת בית משפט מחוזי בפתח תקווה, שהחל לפעול באופן חלקי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עופר עמרם
כבל. איים
צילום: עופר עמרם
פרידמן. ניצח
צילום: גיל יוחנן
מומלצים