שתף קטע נבחר

בית משפט מחוזי חדש יוקם בפתח תקווה

אחרי שנים של קיפאון במבנים ובתקנים הודיע אחר הצהריים שר המשפטים, דניאל פרידמן, כי בכוונתו להקים בית משפט מחוזי חדש באזור המרכז. באופן זמני, יפעל בית המשפט בפתח תקווה. באזורים אחרים ייבנו ויתווספו לשכות שופטים חדשות

אחרי שנים של סחבת ושל קיפאון, הודיע אחר הצהריים (יום ג') שר המשפטים, דניאל פרידמן, על הקמת בית משפט מחוזי חדש באזור המרכז, על מנת להקל על העומס בבית המשפט המחוזי בתל אביב. בית המשפט החדש יוקם באופן זמני בפתח תקווה.

 

פרידמן, שר טרי יחסית, דיבר מאז נכנס לתפקידו על הצורך לשפר את המערכת ולהקל בסחבת בבתי המשפט. החלטה זו מצטרפת למגמה שבה נוקט השר. עוד החליט השר פרידמן כי לשכת ההוצאה לפועל העובדת בהיכל המשפט בתל אביב, תעבור למבנה אחר ובמקום שיתפנה ייבנו אולמות ולשכות שופטים חדשים. באשקלון ובעפולה ייבנו בתי משפט חדשים, ובאשדוד יזכה בית המשפט הקיים לתוספת בנייה.

 

החלטה נוספת של בנייה בהיקף ניכר באזור המרכז צפויה להתקבל בשבועות הקרובים. השר פרידמן אמר כי הוא פועל להשגת תקנים נוספים לשופטים ואמר: פעולות אלו יקלו באופן משמעותי על הלחץ במערכת המשפט, ויביאו לשיפור השירות לציבור ולתנאי העבודה נוחים יותר לשופטים.

 

רק אתמול קיבל לידיו שר המשפטים את דו"ח נציבת התלונות על השופטים, השופטת בדימוס טובה שטרסברג-כהן, שהצביע על סחבת ועיכובים בעבודת השיפוט של רבים מהשופטים. מהדו"ח עולה כי בשנת 2006 התקבלו בנציבות 1,237 תלונות נגד שופטים - ב-1,234 מהן התקבלו החלטות סופיות ו-198 תלונות מתוכן נמצאו מוצדקות. מדובר בשיעור תלונות מוצדקות של כ-16 אחוז.

 

למעלה ממחצית התלונות שנמצאו מוצדקות היו בגין התמשכות הליכים ועיכובים במתן החלטות מצד שופטים ודיינים. מתוך התלונות המוצדקות, 18 היו על התנהגות בלתי ראויה בעולם הדיונים, בנוגע להפעלת לחץ להצעות פשרה. 8 תלונות על התבטאות בלתי ראויה בפסק דין, 11 על התנהגות בלתי ראויה מחוץ לכס המשפט, 110 תלונות על התמשכות הליכים, 25 על ליקויים במינהל שיפוטי וניהול פרוטוקול ו-26 תלונות היו על פגיעה בעיקרי הצדק הטבעי, ניגוד עניינים ופגיעה בזכות להישמע.

 

בית המשפט העליון "ספג" 4 תלונות שנמצאו מוצדקות, 42 תלונות מוצדקות התקבלו על בתי המשפט המחוזיים, 84 על בתי משפט השלום, 26 בבית המשפט לענייני משפחה, 27 בבית הדין לענייני עבודה ו-15 תלונות על בית הדין הרבני.

  

עורכי הדו"ח מציינים כי נרשמה ירידה במספר התלונות המוצדקות בשנת 2006 (198) ביחס לשנה הקודמת (222 תלונות). עוד נמצא כי חלה ירידה בשיעור הכולל של התלונות המוצדקות, וירידה משמעותית של 75% בשיעור התלונות המוצדקות בבית הדין הרבני.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בית המשפט המחוזי בת"א. יוקם עוד אחד
צילום: ניב קלדרון
מגמה של הרחבה. פרידמן
צילום: דודי ועקנין
צילום: עמית שאבי
בייניש. תלונות על שופטים
צילום: עמית שאבי
מומלצים