שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  אולמרט: ללא מו"מ - יהיו קשיים גדולים יותר
  "לא יהיו ויתורים אם לא תהיה עמידה בתנאים של מפת הדרכים", חזר והדגיש ראש הממשלה אולמרט בתדרוך לכתבים, רגע לפני החזרה לישראל. הוא הביע ביטחון בכך שקיימת בציבור תמיכה במהלכים שכוללים ויתורים נרחבים, ועל הקואליציה אמר: "היא מנוהלת בצורה יציבה מאז שנבחרה"

  "במקום שאנו גרים בו אם נעשה משא ומתן יהיו קשיים, ואם לא - יהיו קשיים גדולים יותר" - כך אמר אמש (יום ד') ראש הממשלה, אהוד אולמרט, בתדרוך לכתבים ישראלים בוושינגטון, אחרי תום ועידת אנאפוליס ורגע לפני העלייה למטוס בחזרה לישראל.

   

  בנוגע להבנות אליהם הגיעה ישראל עם הפלסטינים אמר ראש הממשלה: "יש הסכמה מלאה,

  חד-משמעית ומוחלטת על הפרדה בין ההסכם שאנו מבקשים לבצע עד סוף 2008, לבין היכולת לבצע אותו. לא יהיו ויתורים אם לא תהיה עמידה בתנאים של מפת הדרכים, זה הודגש בהצהרה המשותפת וזה מקובל הן על האמריקנים והן על הפלסטינים".

   

  בהתייחסו לשאלת כתב ynet, שביקש לברר האם לדעתו קיימת תמיכה ציבורית למהלכים שאותם הוא מוביל, הכוללים ויתורים כואבים וקשים, ענה אולמרט: "אין לי ספק שהרוב המכריע בעם תומך במהלך שכזה, ויש למהלך הזה גם תמיכה נרחבת בכנסת". הוא דחה את הטענות לפיהן הקואליציה שבראשה הוא עומד עלולה להתפרק ואמר בתשובה לשאלת ynet כי "הקואליציה מנוהלת בצורה יציבה מאז שנבחרה הממשלה, והיא תמשיך להתנהל כך".

   

  בנוגע לשאלת עתידה של ירושלים אמר אולמרט כי הוא לא חושב שסוגיית ריבונות ישראל על הר הבית עומדת לדיון. "כל מה שעשינו אינו קשור לכוונה לוותר על ריבונותנו", אמר, אך סירב לומר על מה כן תסכים ישראל לוותר. 

   

  מרוצה מהסורים

  על מעמד ההצהרה המשותפת אתמול אמר: "בהחלט התרגשתי לעמוד שם עם נשיא ארצות הברית ועם יושב ראש הרשות הפלסטינית מול כל העולם. זה הרי זה שודר בכל פינות תבל. חשתי גאווה גדולה שאני עומד שם בשמה של מדינה ישראל. בעת שישבתי לכתוב את הנאום התלבטתי אם לכתוב אותו בעברית או באנגלית, בסופו של דבר החלטתי לכתוב בעברית כי אמרתי לעצמי שאני בא כנציג של עם בעל מורשת תרבותית גדולה והיסטוריה מפוארת - ולכן אדבר עברית".

   

  ראש הממשלה התייחס לעצם מהותה של הוועידה ואמר כי היא "לא נועדה לשנות את פני המציאות". לדבריו, ועידת אנאפוליס לא היתה מיועדת לתת פיתרונות. הוא הגדיר אותה כאירוע משמעותי חשוב, אך לא תחליף למשא ומתן, לקשיים ולבעיות. הוא בירך על השתתפות סעודיה בוועידה ואמר: "ראיתי אותו אתמול יושב ומוחא כפיים, זאת העובדה הגלויה ומשמעותה היא שהסעודים רואים את עצמם תורמים לתהליך המדיני בינינו לבין הפלסטינים". 

   

  בהתייחסו להשתתפות הסורים בוועידה אמר כי בהחלט היה מקום להזמינם, וההוכחה לחשיבות של המהלך הייתה בתגובה המאוד סוערת של האיראנים והדרך בה הסורים הגיבו אליה. עם זאת, הוא העיר: "הרצון להפוך את זה למשא ומתן אמיתי הוא תהליך שצריך להבשיל, אני מקווה שזה יקרה. אני רואה אצלנו רצון שיהיה שינוי, ואני אשמח מאוד לזהות רצון כזה אצלם". 

   

  הערה לשר מופז

  ראש הממשלה שיבח את פועלה של שרת החוץ לבני ואמר כי היא תמשיך לכהן כראש צוות המשא ומתן המדיני להשגת הסכם עם הפלסטינים עד סוף 2008. "אני מאוד מרוצה מעבודתה, כמו גם מהשתתפותו של שר הביטחון, אהוד ברק", אמר

  ראש הממשלה. "אני לא רואה שום סיבה ששרת החוץ לא תמשיך למלא את תפקידה". הוא הוסיף כי בניגוד לפרסומים שונים, לא ידוע לו על כינוס ועידת המשך לאנאפוליס בתחילת 2008 במוסקבה.

   

  בשולי הדברים התייחס אולמרט גם לסערה שפקדה היום את הכנסת, כאשר כשליש מחברי הכנסת חתמו על עצומה לפיטוריה של שרת החינוך יולי תמיר. ראש הממשלה אמר כי בכוונתו להעיר לשר התחבורה, שאול מופז, על כך שחתם על העצומה, והסיף: "תמיר זוכה לתמיכה מלאה שלי. היא שרה טובה שדואגת למערכת החינוך. כשיגיע הזמן לשפוט את הרפורמה - לתמיר יהיה חלק ניכר בשיפור המערכת".


  פורסם לראשונה 28/11/2007 23:51

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  נפרדים מאנאפוליס
  צילום: איי אף פי
  לבני באנאפוליס. תמשיך בתפקיד
  צילום: שחר עזרן
  ברק באנאפוליס. היה שותף
  צילום: אריאל חרמוני - משרד הביטחון
  מופז. הערה מרחוק
  צילום: עופר עמרם
  מומלצים