שתף קטע נבחר

נדחתה הצעת חוק להסדרת מעמד ידועים בציבור

הממשלה התנגדה - והכנסת דחתה בקריאה טרומית את הצעת החוק להגדרה ברורה של המעמד. ש"ס התרעמה בעיקר על הסעיף המתייחס לזוגות בני אותו מין. ביילין: המתנגדים אחראים לעימות חילוני-דתי, שאת סופו לא ניתן לחזות

מליאת הכנסת דחתה היום (ג') בקריאה טרומית הצעת חוק להסדרת מעמדם וזכויותיהם של הידועים בציבור בישראל, לרבות דרכי ההכרה בהם. ההצעה נדחתה ברוב של 29 חברי כנסת שהצביעו נגדה, לעומת עשרה בלבד שתמכו בה. זאת, לאחר שהממשלה התנגדה להצעת החוק.

 

הצעת החוק, פרי יוזמה של ארגון "משפחה חדשה" הונחה על-ידי חברי הכנסת יוסי ביילין, חיים אורון, רן כהן ואבשלום וילן ממרצ ואלחנן גלזנר ממפלגת הגמלאים. בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב, כי "על אף ההכרה המתרחבת במוסד הידועים בציבור וההתקדמות הרבה שהושגה בתחום בשנים האחרונות, המושג ידועים בציבור מעולם לא הוגדר באופן ברור, ומעמדם של בני זוג ידועים בציבור עדיין לא הושווה באופן רשמי למעמדם של בני זוג נשואים".

 

חברי הכנסת כתבו עוד, כי "מטרת הצעת החוק היא לתת מענה לצורכיהם של כל אותם זוגות, אשר אינם רוצים או אינם יכולים להינשא בטקס דתי בישראל ורוצים להקים תא משפחתי על פי בחירתם החופשית".

 

יותר מ-20 חוקים בישראל תוקנו בשנים האחרונות והעניקו לידועים בציבור את אותן הזכויות להן זכאים בני-זוג שנישאו כדין. "כמעט כל שינוי כזה הינו פרי של מאבק עיקש וארוך", כתבו חברי הכנסת, "עדיין, קיימים בארץ מספר חוקים המתייחסים לבני זוג נשואים בלבד". בין החוקים שמתייחסים לבני זוג נשואים בלבד ניתן למנות את פקודת מס הכנסה וחוק פיצויי פיטורין .

 

התנגדות לחד-מיניים

השר משולם נהרי (ש"ס) הציג את עמדת הממשלה, שהתנגדה להצעה, וטען כי בפועל, לבני זוג ידועים בציבור זכויות כשל בני זוג נשואים. משולם טען עוד, כי הסדרת המעמד "תפגע באופן מהותי בהסדרים משפטיים הנוהגים לעניינם של מספר חוקים".

 

בהתייחסו לבני זוג הומוסקסואלים אמר משולם, כי "בהצעת החוק לא מדובר בעיגון המצב הקיים, של הקניית זכויות לבני זוג אלה מכוח המשפט הנוהג, אלא בהענקת מעמד של ידועים בציבור לבני זוג מאותו מין. שינוי משפטי מסוג זה פוגע בסטטוס קוו הקיים בענייני דת ומדינה".

 

לטענת נהרי, "מאחרי הצעת חוק זו מסתתרים אינטרסים נוספים שאינם מסתכמים במעמד הידועים בציבור, אלא חותרים תחת מעמדה של הרבנות הראשית ובתי הדין בכל הנוגע לסמכות הנישואין. אנו נמצאים בעידן של פריצת מסגרות ושחיטת פרות קדושות אשר הביאו לדרדרו של עם ישראל לתהומות מוסריים, ערכיים, חברתיים וחינוכיים לשפל שכמוהו לא ידע העם הזה מאות בשנים".

 

לאחר הכישלון בהצבעה אמר ח"כ ביילין, כי "הצלחת הקואליציה להפיל את הצעת החוק למרות שחברים בקדימה,

 סיעת הגימלאים וישראל ביתנו הצביעו בעדו הוא ניצחון פירוס. אמרתי לחברי הסיעות הדתיות: אתם עיוורים, אינכם יודעים מה שקורה מסביבכם, שוכחים שיותר ישראלים נישאים בקפריסין מאשר תושבי קפריסין, וחושבים שעוד הרבה זמן תוכלו למנוע מהרוב החילוני לחיות את חייו".

 

ביילין אמר עוד, כי "מי שיתנגד לפתרון מוסכם היום, יהיה אחראי מחר לעימות של דור חילוני צעיר, מול דור דתי צעיר, שאת סופו לא אתם ולא אנחנו מסוגלים לחזות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הכנסת רוצה טבעת. אילוסטרציה
צילום: ישראל ברדוגו
צילום: אלון נוריאל
נהרי. "פגיעה בסטטוס קוו"
צילום: אלון נוריאל
צילום: רויטרס
ביילין. "חברי הסיעות הדתיות עיוורים"
צילום: רויטרס
מומלצים