שתף קטע נבחר

בוליביה: גם מוראלס רוצה להיבחר בלי הגבלה

הישג לנשיא בוליביה: האסיפה הלאומית במדינה אישרה היום את התיקונים שהציע לחוקת המדינה, שיעניקו כוח רב יותר לתושבים הילידיים - אך גם יאפשרו לנשיא הילידי הראשון להתמודד בלא הגבלה על תפקיד הנשיאות, כפי שרצה גם בן בריתו הקרוב, הוגו צ'אבס. תושבי בוליביה יצטרכו לאשר את החוקה המתוקנת במשאל עם

האסיפה הלאומית בבוליביה אישרה היום (א') חוקה חדשה שתקנה סמכויות מפליגות לאזרחי המדינה הילידיים - ותאפשר לנשיא אוו מוראלס להתמודד על תפקיד הנשיאות בלא הגבלה.

 

מפלגת האופוזיציה העיקרית במדינה החרימה את ההצבעה היום, אך השינויים בחוקה יאושרו במשאל עם. טרם נקבע מועד למשאל העם, למרות שעל פי הערכות, לא ייערך לפני ספטמבר 2008.

 

השינויים המוצעים יקנו לתושבי בוליביה הילידיים, המהווים 62 אחוזים מהאוכלוסייה, אוטונומיה נרחבת יותר ושליטה על אדמותיהם. בכך, טוען מוראלס, יכופר עוול בן מאות שנים שנגרם להם על ידי נציגי האליטה במדינה שמוצאם אירופי.

 

אישורם של התיקונים לחוקה, 16 חודשים לאחר שהאסיפה התכנסה לראשונה, נחגג במופע זיקוקין די-נור ובמופעי מוזיקה באזורים הנחשבים למעוזו של מוראלס, בהרי האנדים. עם זאת, האופוזיציה לתיקונים המוצעים גדולה מאוד באזורי השפלה האמידים, ובשבועות האחרונים סחף את המדינה גל של הפגנות אלימות נגד הצעד.

 

דקות ספורות לאחר שהאסיפה אישרה את התיקונים כינה מוראלס את הצעד "מקור לשמחה גדולה בעבור התושבים הילידיים ובעבור התנועה העממית". החוקה החדשה תאפשר למוראלס להתמודד על תפקיד הנשיא בלי הגבלה - צעד שאותו ניסה להעביר נשיא ונצואלה הוגו צ'אבס במשאל עם. עם זאת, תושבי ונצואלה דחו את התיקון במשאל העם שהתקיים לפני שבוע. מוראלס נחשב לחבר קרוב של צ'אבס ויריביו טוענים נגדו כי הוא בובה של צ'אבס.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מוראלס. מקור לשמחה גדולה
צילום: רויטרס
חברי האסיפה הלאומית מצביעים בעד התיקונים
צילום: איי פי
מומלצים