שתף קטע נבחר

ח"כ צרצור: כמה פעמים ביום מתרחץ ערבי?

מדוע דיבר חבר הכנסת צרצור על הרגלי הרחצה שלו ושל חבריו המוסלמים מעל דוכן המליאה? ואיך זה קשור לגזענות ולתוכנית הלימודים בבית הספר?

"כולם יודעים שאנחנו, כערבים וכמוסלמים, מתרחצים או רוחצים את האיברים החיצוניים שלנו וגם האינטימיים שלנו חמש פעמים ביום. אני לא יודע מי יותר נקי, זה שרוחץ את איבריו חמש פעמים יום, או אלה שאינם עושים את אותו דבר". קשה להאמין, אבל המשפט ההזוי הזה היה אתמול (ג') חלק מדיון של ממש בכנסת ישראל.

 

הדובר היה חבר הכנסת אברהים צרצור (רע"מ-תע"ל), ואת דבריו כיוון בזעם לממצאי הדו"ח השנתי של האגודה לזכויות האזרח, אשר חשף גזענות חריפה של הציבור היהודי כלפי הציבור הערבי בישראל. מסקר הנוער שהתפרסם בדו"ח, והתבסס על מחקר שערכה אוניברסיטת חיפה, נמצא כי 69% אחוז מהתלמידים היהודים חושבים שהערבים אינם חכמים, 75% סברו שהם אינם משכילים ומספר דומה טען כי ערבים אינם נקיים. 

 

ח"כ צרצור סקר את ממצאיו החמורים של הדוח, אותו כינה "מזעזע". הוא אמר כי "בשטחים הכבושים מצביע הדו"ח על הפרות גורפות וחמורות של כל זכויות האדם הבסיסיות", ותהה מהן הסיבות לנתונים שעלו בו.

 לשיטתו של צרצור, הסיבה הראשונה לנתונים היא "מדיניותה של ממשלת ישראל או של ממשלות ישראל השונות, בין אם באי-שמירה על זכויות האדם, ובין אם בהפרתן הישירה". הסיבה השנייה, היא "השתיקה הרועמת של האוכלוסייה במדינת ישראל אל מול התעצמות תופעות הגזענות, הפחד וההשפלה של הזולת".

 

לשתי הסיבות האלה, טען, יש להתייחס במלוא כובד המשקל. על הממשלה "לשנות באופן דרסטי את מדיניותה כלפי האוכלוסייה הערבית במדינת ישראל", הוסיף. "יש צורך באימוץ תוכנית חינוכית, שתגדל דור חדש של ישראלים. מהנתונים שאנו קוראים בדוח הזה, יותר מ-75% מצעירי מדינת ישראל מסתכלים על ערביי ישראל לא רק כגורם מאיים או איום אסטרטגי, אלא ברמה נמוכה, זולה ונבזית ביותר: אנשים לא משכילים, לא תרבותיים, אפילו אינם נקיים... חייבים תוכנית לימודים בבתי הספר במדינת ישראל, שתגדל דור צעיר שיאמין במעמקי ליבו בזכויות אדם, בכבוד האדם, בכבוד הזולת, בכיבוד מוחלט של השוני שיש באחר".


פורסם לראשונה 11/12/2007 22:27

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חגי אהרון
ח"כ צרצור. הרגלי רחצה וגזענות
צילום: חגי אהרון
מומלצים