שתף קטע נבחר

המנהלים "יוצאים מהארון" וקוראים: שובו ללמד

במשך שבועות ארוכים הם הסתכלו מהצד ונתנו למורים לנהל מאבק עיקש. כעת שוברים עשרות מנהלי בתי ספר שתיקה. במסמך שחיברו הם קוראים לחבריהם המורים לשוב מחר ללימודים. "יש חשיבות עליונה שמחנכי ישראל יתנו דוגמה אישית ויצייתו לחוק", כתבו. אחד המנהלים: "המאבק נכשל. זהו רק הפסד בקרב, לא נפסיד את המלחמה"

עד היום הם ישבו על הגדר נקרעים בין המורים השובתים לתלמידיהם אשר יושבים בבית. עכשיו החליטו "לצאת מהארון": קבוצה גדולה של מנהלי בתי ספר מכל הארץ קוראת הבוקר (יום ד') למורים לקיים את צווי המניעה, לחדול מהמאבק ולשוב מחר ללמד בבתי הספר.

 

במכתב, עליו חתומים כבר עשרות מנהלים, הם כותבים לחבריהם המורים לשוב ללימודים סדירים, ולא לקיים את האנדרלמוסיה שניבא אתמול יו"ר ארגון המורים, רן ארז. "כאנשי חינוך אנו קוראים לציבור המורים והמנהלים לכבד במלואו את צו המניעה שהוצא על ידי בית הדין הארצי לעבודה ולחזור לעבודה מלאה. מאחר שאנו חוששים כי המשא ומתן הסבוך אינו מתקדם כראוי, קיימת חשיבות עליונה לדוגמה אישית של מחנכי ישראל לחזור לעבודה ולציית לחוק", הם כותבים.

 

וכך הם מסבירים את עמדתם במסמך שפרסמו: "אנו קבוצה של מנהלי בתי ספר תיכוניים בכל הארץ, עוקבים בחרדה אחר התנהלות המשא ומתן לגיבוש רפורמה לחיזוק מעמד המורה ושכרו והכל לטובת שיפור מערכת החינוך בישראל. אנו מאמינים שצריכה להימצא הנוסחה אשר תביא להסכם לחזרה ללימודים בשותפות ובהסכמה ולא תוך שימוש בצווי מניעה. יחד עם זאת, במידה ועד ליום חמישי בבוקר לא תימצא הנוסחה, כאנשי חינוך אנו קוראים לציבור המורים והמנהלים לכבד במלואו את צו המניעה שהוצא על ידי בית הדין הארצי לעבודה.

 

"חזרה לעבודה תחת צווים אין פירושה כי תם רעיון הרפורמה או הסכם השכר", הם מבהירים. "משמעות העניין הוא כי אנו חייבים בבדק בית בחדרי המורים, בהנהלת משרד החינוך ובארגון המורים לבחון מהן הסיבות לכשלון המשא ומתן ולהציע מתווה חדש תוך שיתוף כלל ציבור המורים והמנהלים בהחלטות אלה. עד היום כל הרפורמות אשר בוצעו בישראל נקבעו בין ארגוני המורים למשרד החינוך בשיתוף מינימלי של מורים ומנהלים. הרפורמה החדשה עליה כולנו חולמים חייבת להתחיל מחדר המורים הבודד ולהגיע עד כדי הסכמה וחתימה בין המורים, המנהלים, משרד החינוך וארגוני המורים".

 

"שעת מבחן למנהיגות"

דני בר-גיורא, מנהל בית הספר לאומנויות בירושלים החתום על העצומה, הסביר ל-ynet: "חברנו, חבורה של מנהלים, שהחליטה שצריך לצאת לתקשורת ולהגיד את הדברים. איננו חוששים מהתגובה של המורים. זו חובתנו, וזה התפקיד שלנו. זהו תפקיד מאד קשה אבל זו שעת מבחן למנהיגות שלנו. מישהו חייב להגיד את זה".

 

לשאלה מה יעשה בבית ספרו כנגד מורים ש"יחלו" ולא יגיעו לבית הספר, אמר: "אני עוד רחוק מאד מהטלת הסנקציות ורציתי קודם כל להביע את עמדתי הברורה ואת עמדתם של עוד מנהלים רבים. אולי הקול הזה יישמע". לדבריו, "המאבק הנוכחי הגיע למבוי סתום ואין שום תועלת בהמשכו בדרך שהוא מתנהל כרגע. כרגע יש בו יותר נזק מתועלת. בטח אם הוא כרוך בהפרת צווי בית משפט. אני מאמין שאין שום סיכוי שייצא משהו טוב מהמאבק הזה".

 

זאב מילר, מנהל בית הספר כפר הנוער אשל הנשיא, גם הוא בין החותמים.

"המורים שכבו על הגדר למאבק חברתי מאד חשוב - תיקונה של מערכת החינוך. הם דרשו דרישות הכרחיות ולימדו את התלמידים על זכות השביתה בחברה דמוקרטית. לצערי הרב, המורים חוזרים כנראה ללא הסכם המבטיח גם את שכרם. אסור לוותר על כך וצריך להמשיך ולברר מה הסיבה לכישלון המו"מ, אך נשעה את זה כאשר אנחנו ממשיכים להראות לתלמידים שלנו את חוקי המשחק הדמוקרטי, ואלה אומרים לציית לבית הדין".

 

מילר הביע ביטחון כי מוריו יגיעו לבית הספר ויצייתו לצווי המניעה. "הם אנשים מחנכים שומרי חוק והם מבינים כי המסע לשיפור מערכת החינוך נקלע למבוי סתום. זהו רק הפסד בקרב, לא נפסיד את המלחמה הכוללת".

 

וברקע הדברים, כשנשיא המדינה נשאל הבוקר במהלך ביקור בבסיס חיל האוויר בחצרים, אם הוא ישן בשקט לנוכח האיום האיראני, השיב: "אם כבר לא לישון בשקט אז לא הייתי ישן בגלל שביתת המורים. אתמול הייתי אופטימי והיום התעוררתי כמו כל אזרחי ישראל למציאות סבוכה. אני מקווה שהמו"מ יתחדש במהרה". פרס הבהיר כי אם תהיה פניה רשמית משני הצדדים הוא יהיה מוכן להירתם ולנהל את המו"מ בבית הנשיא.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בר-גיורא. זו חובתנו
צילום: בשמת איבי
הפסיד בקרב. ארז
צילום: גיל יוחנן
מורים מפגינים. ישובו לכיתות?
צילום: גיל יוחנן
צילום: ויז'ואל/פוטוס
מה יקרה מחר בבתי הספר?
צילום: ויז'ואל/פוטוס
מומלצים