שתף קטע נבחר

ארז: יום חמישי? יהיה בלאגן, אלוהים ישמור

המשא ומתן אמנם התפוצץ אך צווי המניעה עדיין בתוקף. מה יקרה ביום חמישי והאם ישובו המורים ללמד? על פי יו"ר ארגון המורים, רן ארז, צפוייה אנדרלמוסיה אדירה. "אלוהים ישמור", הוא אומר ל-ynet - ושוטח את הטיעונים שגרמו לו לעזוב בזעם את המו"מ עם האוצר

"ביום חמישי תהיה אנדרלמוסיה אדירה במערכת החינוך. ביום חמישי יהיה בלאגן. אלוהים ישמור". כך נשמע אמש (יום ג') יושב ראש ארגון המורים, רן ארז, כמה שעות לאחר שעזב בזעם את חדר הישיבות עם נציגי משרדי החינוך והאוצר. נציג המורים זועם, ומנבא שחורות לקראת החזרה ללימודים, ביום חמישי, בצווי מניעה. "היינו אופטימיים", הוא מספר ל-ynet. "באתי לסגור הסכם והייתי משוכנע שהם רוצים וגם אנחנו. והנה, כנראה כאשר הרגישו שמעוניינים לסגור הסכם אמרו - 'בואו נעשה עליהם קופה, ניתן להם פחות'".

 

עוד על משבר החינוך המתמשך:

 

האנדרלמוסיה החלה כבר אמש, כאשר כמה מורים הציתו צמיגים בכניסה לירושלים. ארז מספר כי הוא כעוס ועצבני לנוכח האירועים, ולנוכח ההאשמות שהוטחו בו על שעזב את אולם הדיונים אחרי מרתון מו"מ של שבע שעות. "משרד האוצר מתנהל כמו תגרן בשוק, כמו בעל חנות מכולת שמבטיח דברים וחוזר בו אחר. המשא ומתן התפוצץ על כך שהם לא רצו לדון על שכר המורים ותנאי העבודה בהסכם שכר קיבוצי. זה יצר אווירה לא טובה. בשמונה וחצי קרא לי מנכ"ל משרד האוצר, ירום אריאב, אליו למשרד ואמר: 'אנחנו לא יכולים לתת החזר שעות שקוצצו מילדי ישראל כי זה עולה הרבה כסף. הוצאנו 1.5 מיליארד להפחתת מספר תלמידים בכיתה וזה עוד 600 מיליון. זה יקר'. אמרתי לו: 'אתם התחייבתם בבית המשפט ועל סמך כך הוצאו לנו צווים".


מה צפוי בכיתות בסוף החופש? (צילום אילוסטרציה: אורן אגמון)

 

"אז הבנתי שרגע רגע, מה יש לנו כאן? תוספת שכר למורים הם לא רוצים לתת. שיפור תנאי עבודה הם לא מוכנים לעשות. הם החליטו לחזור בהם מנושא החזר השעות שנגזלו לתלמידי ישראל. מה קורה פה? הם באמת רוצים להתקדם במשא ומתן או לא? אין טעם לשבת יותר עם אנשים לא אמינים. אם הם חוזרים בהם מהסכמות שכבר נתנו ועושים את המוות עם תוספות שכר למורים.

 

ארז הודף את הטענות לפיהן הביקורת החריפה שספג בעקבות ההסכם היא שהביאה אותו לסגת. "איך יודעים מה גרם לי לחזור בי? קוראים מחשבות? אינני יודע שהיתה ביקורת כי כל היום הייתי שקוע במו"מ. לא שמעתי רדיו ולא ראיתי טלוויזיה. כל מה שעשיתי זה להיות ממוקד בתוך מו"מ באולם ישיבות של משרד האוצר. לא הביקורת זה מה שמפריע לי. מפריע לי שאנשים מסכמים דברים ואחר כך חוזרים בהם".

 

עיקרי ההסכם שהתפוצץ

טענותיו של ארז מגיעות, כאמור, על רקע המסמך שגובש בלילה שבין שני לשלישי בין המורים לאוצר. על המסמך חתמו בראשי תיבות שרת החינוך יולי תמיר, ארז עצמו ומנכ"ל משרד האוצר, ירום אריאב, ואלה עיקריו:

 

  • יוקצה סכום של 1.5 מיליארד שקלים לצורך הקטנת מספר התלמידים בכיתות ז'-י"ב, בפריסה של חמש שנים.
  • השאיפה: 30 תלמידים בכיתה, תוך היוועצות עם ארגון המורים. אם הסכום לא יספיק, מספר התלמידים יהיה גדול יותר.
  • הסכום לא יכלול בינוי כיתות חדשות.
  • ייערך הסכם קיבוצי על פי מתווה יו"ר ההסתדרות, עופר עיני, עד שנת 2009, כולל. בתמורה - שקט תעשייתי.
  • תיקבע תוכנית להחזרת ימי השביתה והתמורה בגינם

 

נושא החזר שעות הלימוד לא נכלל במסמך. עלות הצעד - כ-600 אלף שקלים נוספים.

ההסכם כולל רק את תוספת השכר שניתה למשק כולו בהסכם ההסתדרות הכללית, בגובה חמישה אחוזים. אלא שסכום זה הוא רק הדרישה המיידית ולא הסכום המלא לתוספת השכר אותו דורש ארגון המורים.

 

"הם ממש פספספו הזדמנות", אומר ארז. "לא אחתום על הסכם רע, ובשום פנים ואופן לא אפגע בעמיתי לעבודה ששלחו אותי כשליח ציבור. הקש ששבר את גב הגמל שלא מוכנים להחזיר את השעות שקוצצו מתלמידי ישראל".

 

ומה אמרו במשרד האוצר? שם קראו לארז עוד לפני טענותיו הקשות לחזור לשולחן הדיונים. הם קיוו להגיע להסכם על בסיס עקרונות ההצעה עליה חתמו הצדדים אמש וגורם המעורב במשא ומתן אמר: "אנחנו בשוק מוחלט. לאורך כל היום היינו בטוחים שייחתם הסכם. צר לנו שכך האיש הזה מתנהל".


פורסם לראשונה 11/12/2007 23:39

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עושים את המוות. ארז
צילום: גיל יוחנן
עושים עליהם קופה? המורים
צילום: מורן זליקוביץ'
מומלצים