שתף קטע נבחר

יוזמה בכנסת: להחליף את המונח "חופשת לידה"

ח"כ מיכאל מלכיאור יוזם שינוי חקיקה, שיוציא מהשיח הרשמי את המונח "חופשת לידה". ההסבר: "המילה 'חופשה' משדרת מסר שלפיו ההורים המטפלים בפעוט יוצאים לנופש, כמו נופש ארוך בחוף הים". ומה ההצעה שלכם למונח החדש?

האם "חופשת הלידה" תוצא אל מחוץ לחוק? פרק הזמן הקבוע בחוק, המיועד לסייע להורים בתקופה שלאחר הלידה, עשוי לקבל שם חדש כחלק מיוזמה להחליף את המונח הקיים - "חופשת לידה".

 

מי  שעומד מאחורי ההצעה הוא יו"ר ועדת החינוך של הכנסת, ח"כ מיכאל מלכיאור (העבודה-מימד),

אשר מציע להחליף בחקיקה את המונח בכל הפרסומים והמסמכים הרשמיים של מדינת ישראל, ובכך להביא למעשה להפסקת השימוש בצמד המילים הכל כך מוכר ונפוץ.

 

"המילה 'חופשה' משדרת לחברה מסר שלפיו ההורים המטפלים בפעוט יוצאים לנופש, ואמורים לחזור משם רעננים, כמו לאחר נופש ארוך בחוף הים", מסביר ח"כ מלכיאור.

 

"בפועל, מדובר בשלושה חודשים הכרחיים, רציניים ומתישים, הדורשים אנרגיות רבות מההורה המטפל. התדמית של 'חופשת הלידה' יוצרת מצב שלפיו עוד לפני הלידה, וגם לאחר החזרה מהתקופה בבית, מתייחס מקום העבודה לדבר כאל מין מתנה לאם או לאב", מסביר אבי ההצעה. 

 

לדברי ח"כ מלכיאור, בכוונתו ליצור "שינוי תודעתי" בהקשר זה. "אני מבקש להציע הצעת חוק שתחליף את הביטוי 'חופשת לידה' בביטוי אחר, שישקף את תקופה זו שאליה יוצאים האם או האב, על מנת להרגיל ולהתרגל אל התוספת החדשה במשפחה".

 

עם זאת, להצעתו של מלכיאור לא נמצא מונח שיחליף את הביטוי הקיים. למלכיאור אמנם יש כמה רעיונות, אך בטרם ההחלטה הסופית, הוא מבקש לבחון רעיונות נוספים ולקבל הצעות מהציבור.

 

ומה אתם חושבים? כיצד יש לקרוא לתקופה שבה עסוקה האם (או האב) בגידול הילוד? אתם מוזמנים להציע שמות לכך בתגובות לידיעה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ח"כ מלכיאור. יש הצעות?
צילום: גיל יוחנן
מומלצים