שתף קטע נבחר

עברה זירוז: הארכת חופשת הלידה כבר בתוקף

החוק החדש, שמאריך את חופשת הלידה ל-14 שבועות ואושר אתמול בכנסת - פורסם כבר הבוקר ברשומות בהליך מזורז ועל כן נכנס לתוקף. המשמעות: מי שתלד החל מהיום - זכאית להטבה הנוספת

פעולה מהירה. החוק המאריך את חופשת הלידה מ-12 ל-14 שבועות נכנס היום (ג') לתוקפו, יממה בלבד לחר שאושר במליאת הכנסת פה-אחד. החוק פורסם ב'רשומות' ויוכלו להנות ממנו כל הנשים שילדו החל מהיום (שמונה במאי) ובני-זוגן.

 

כזכור, החוק החדש התקבל ברוב חסר תקדים של 95 תומכים - ללא מתנגדים וללא נמנעים. אחד מיוזמי החוק, ח"כ גדעון סער אמר כי "החוק פורסם היום ברשומות לאחר מאמצים גדולים שעשינו לפרסמו בהקדם. לפיכך, כל מי שיוצאת לחופשת לידה מהיום והלאה תזכה לחופשת הלידה המוארכת".

 

את הצעת החוק הוביל סער, המכהן כיו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה, ביחד עם חברי הכנסת שלי יחימוביץ (עבודה), נדיה חילו (עבודה) ודב חנין (חד"ש).

 

לאחר קבלתו הסביר ח"כ סער כי "החוק התקבל לאחר שבמשך 53 שנים נותרה תקופת חופשת הלידה בשכר בחוק הישראלי ללא שינוי. זאת, לאחר שמחקרים רבים הוכיחו את חשיבות טיפוח הקשר בין האם לתינוק דווקא בשבועות ראשונים אלה לחייו".

 

יצוין כי השבוע אישרה ועדת השרים לענייני חקיקה את הצעתו של שר התעשייה, המסחר והתעסוקה, אלי ישי, לעגן בחוק את ההוראה המאפשרת לגבר לחלוק עם אשתו את חופשת הלידה. ההוראה קיימת מזה עשר שנים במטרה לאפשר לבעל לשאת בנטל ולאישה להמשיך בקריירה מקצועית גם לאחר הלידה, ומאחר שב-1 במאי פג תוקפה הציע השר ישי להופכה לחוק מן המניין.

 

בארגוני הנשים קיבלו בברכה את ההחלטה. דוברת ארגון "אשה לאשה", יהל אס-קורלנדר, אמרה ל-ynet: "אנו מברכות על החוק ושמחות כי תינתן אפשרות לגברים לממש אמהות והורות מלאה. עם זאת אנחנו צופות שרק זוגות בני המעמד הבינוני-גבוה יבחרו לממש זכות זאת היות ומבחינה כלכלית יהיה זה 'בלתי משתלם' לגבר להישאר בבית. אנו מקוות כי זוגות יוכלו לבחור יחד מי יישאר עם הילד, מתוך הכרה בזכותם ההדדית למימוש עצמי, הן בעבודה והן בהורות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ח"כ גדעון סער, מיוזמי החוק
צילום: גיל יוחנן
מומלצים