שתף קטע נבחר

בנזיר בוטו - המנהיגה שגלתה, חזרה ונרצחה

בוטו נולדה לפני 54 שנים, ומגיל צעיר סומנה ללכת בדרכו של אביה ולהשתלב בפוליטיקה. בשנות ה-80 נשלחה לגלות בבריטניה, אך שנתיים לאחר מכן שבה לפקיסטן ונבחרה לראשות הממשלה. ב-1996 ספגה מפלה בבחירות, וב-1999 הוגלתה שנית. שמונה שנים לאחר מכן שבה למדינה כמנהיגת האופוזיציה, וכעבור חודשיים - נרצחה

ראש ממשלת פקיסטן לשעבר, בנזיר בוטו, נרצחה בפיגוע התאבדות בעיר רוואלפינדי שבמרכז פקיסטן. בוטו נהרגה בפיגוע ירי והתאבדות שביצע מחבל, דקות ספורות לאחר שהסתיימה במקום עצרת תמיכה שקיימו תומכיה.

 

לפני כחודשיים שבה בוטו לפקיסטן, לאחר שמונה שנות גלות, כדי להשתתף בבחירות הכלליות. שובה למדינה התאפשר לאחר שבועות ארוכים של משא ומתן שניהלה עם הנשיא פרבז מושארף, שבסופו נמחקו האישומים בשחיתות שהועלו נגדה וסללו את שובה לפוליטיקה במדינה. מאז קיימה בוטו עשרות מפגשים ועצרות תמיכה בתקווה שנצחון מפלגתה בבחירות יחזיר אותה לכס ראש הממשלה. 

 

בוטו נולדה ב-21 ביוני 1953, בת בכורה למשפחה אמידה ובעלת אדמות בדרום פקיסטן, ומגיל צעיר סומנה ללכת בדרכו בדרכו של אביה ולהשתלב בפוליטיקה במדינה. האב שלח אותה ללמוד מדע המדינה וממשל באוקספורד שבבריטניה ולאחר מכן באוניברסיטת הארוורד בארצות הברית.

 

תחת שלטונו הצבאי של אל-חק, נעצרה בוטו כמה פעמים - ואז נשלחה לגלות בבריטניה ב-1984. שנתיים לאחר מכן, שבה בוטו לפקיסטן ועמדה בראש התנועה להשיב את השלטון האזרחי על כנו. לאחר מותו של אל-חק בהתרסקות מטוס מסתורית, ילדה בוטו את ילדה הראשון, והובילה את מפלגתה לניצחון בבחירות. בכך הפכה לאישה הראשונה שהתמנתה לראש ממשלה של מדינה איסלאמית.

 

עם זאת, זמן קצר לאחר שהתמנתה לתפקיד, התעמתה עם הממסד הצבאי במדינה, והממשלה שהקימה פוזרה כעבור 20 חודשים לאחר האשמות בשחיתות. היא נבחרה בשנית לתפקיד ב-1993. שלוש שנים לאחר מכן ספגה מהלומה נוספת - אחיה מורטזה נהרג בקרב יריות עם שוטרים בקראצ'י. עשר שנים קודם לכן, נהרג אחיה הצעיר ביותר, שחנוואז, בנסיבות

מסתוריות בצרפת.

  

ב-1996, ספגה מפלה בבחירות לאחר שנוצחה על ידי נוואז שריף, ואז הוכתה במבול של אישומי שחיתות. היא עזבה את

פקיסטן ב-1999, זמן קצר לפני שבית משפט הרשיע אותה שלא בפניה בשחיתות ואסר עליה להשתלב בפוליטיקה במדינה. 

 

באוקטובר 2007, אחרי שמונה שנות גלות, שבה בוטו לפקיסטן. כשנחתה, מיררה בבכי ואמרה: "אני מודה לאלוהים על הרגע הזה. אני מאושרת לשוב לארצי. חלמתי על כך". פעילי אל-קאעידה איימו להתנקש בחייה.

 

בהתייחסה לאיומים אמרה בוטו כי היא אינה חוששת מכך: "האיומים לא מטרידים אותי, גם אבי הקריב את חייו למען העם הזה והמדינה הזאת".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בנזיר בוטו
צילום: איי אף פי
זירת הפיגוע בפקיסטן
צילום: sky news
מומלצים