שתף קטע נבחר

צילום: דלית שחם

התכשיטים של הגבר

במוזיאון ארץ ישראל מוצגים תחת השם "תכשיטי הגבר" שלושה אוספים יוצאי דופן של כלי נשק. מישל דור היה והתרשם

אספני כלי נשק הם אינם ששים להתראיין ולהיחשף, בגלל עצם מהותו של האוסף. באופן נדיר ביותר הציג לנו מוטי לזר את אוסף כלי הנשק העתיקים שלו, דני סימון נתן לנו הצצה לנשקים המוסתרים באוסף מקלות ההליכה שלו, וסער מהצפון הכניס אותנו לדירתו והימם אותנו עם קיר הגרזנים המדהים שלו.

 

במוזיאון ארץ ישראל שבתל אביב מוצגת בימים אלו תערוכת "תכשיטי הגבר" - אליה הוזרמו לא פחות משלושה אוספים פרטיים שונים של כלי נשק מרשימים היוצרים חגיגה לעין.

 

 

כלי הנשק מוצגים בתערוכה בשישה אגפים שונים בהתאם למוצאם הגיאוגרפי-תרבותי: כך ניתן ללמוד על הנשקים ששימשו את הלוחמים באימפריה העות'מאנית והקווקז, משם לעבור למרחב ההודי-איראני, להתרשם מכלי הנשק של דרום-מזרח אסיה, ללמוד על החרבות המפורסמות מהמזרח הרחוק, ולקנח בכלים שהיו חלק מהתרבות הלוחמת במדינות אירופה ואפריקה.

 

בין 400 הפריטים המוצגים בתערוכה, ניתן לראות כלי נשק קרים כגון פגיונות, חרבות, חניתות, בומרנגים, נשק חם כמו אקדחים ורובים, להתרשם מקסדות שנחבשו בקרב, ואפילו לקבל זווית צפייה אחד לאחד כיצד נראה היה הלוחם בימים עברו. בתערוכה גם סרטים המציגים כיצד מחשלים ומייצרים למשל את החרבות הסמוראיות – תהליך האורך לא פחות מחצי שנה לחרב.

 

הפריטים בתערוכה עשויים מחומרי גלם יקרים דוגמת זהב וכסף, שנהב, עצם של קזוארה, קרן (בעיקר קרן של קרנף המזוהה עם כוח הגברא), מיני עץ אקזוטיים ועורות של חיות ודגים והם משובצים ביהלומים, טורקיזים ואבני חן מה שהופך את כלי ההרג ליצירות אומנות של ממש.

 

בגלל הקנאות של אספני הנשק לפרטיותם, תערוכה שכזו היא באמת הזדמנות נדירה לראות שלושה אוספים מיוחדים ויוצאי דופן תחת קורת גג אחת, ואולי בעתיד יהיה לנו מזל ונכיר את האספנים עצמם אחד על אחד.

 

תערוכת תכשיטי הגבר, מוזיאון ארץ ישראל

 

ראשון עד רביעי 16:00-10:00

חמישי 20:00-10:00

שישי ושבת 14:00-10:00

 

מחירי כניסה נעים מ-28 שקלים ל-38 שקלים.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים