שתף קטע נבחר

האם חסר הבית מת ברחוב רק כי היה מטונף?

על דבר אחד אין ויכוח: מחוסר בית מת אתמול ברחוב בן-יהודה בתל-אביב. שכנה שהייתה עדת ראייה לטיפול צוותי מד"א ושוטרים שהגיעו למקום, טוענת שהחובשים לא טיפלו באיש השיכור כראוי משום שהיה מטונף. ממד"א נמסר כי מחוסר הבית התנגד לקבלת טיפול וסירב להתפנות וכי על פי חוק זכויות החולה - נאלצו החובשים לעזוב בלעדיו

האם מחוסר-בית מת אתמול בבוקר (יום א') בתל-אביב רק משום שצוות מד"א לא בדק אותו בגלל שהיה מטונף? ל', עדת ראייה המתגוררת בסמוך, טוענת שראתה כיצד מזיז אחד החובשים את חסר-הבית באמצעות רגלו, כדי לראות סימני חיים. כשחסר-הבית זז, הניח החובש שהוא בחיים, ועזב את המקום. כעבור כשעה נקבע מותו.

 

המקרה אירע ברחוב בן-יהודה 193 בתל-אביב, סמוך לכניסה לבית-הספר התיכון עירוני ה'. שכן הזעיק צוות מד"א כדי לטפל במחוסר-בית ששכב ללא הכרה בכניסה לאחד הבתים. הצוות, שכלל שני חובשים, הגיע למקום והתקרב אל מחוסר-הבית. לפי עדותהּ של ל', החובשים לא ערכו לו בדיקה רפואית. "אחד החובשים התקרב ונגע בחסר-הבית באמצעות רגלו, כדי לבדוק סימני חיים", סיפרה ל', שצפתה בנעשה מחלון ביתהּ.

 

לדברי ל', כשראו החובשים שהאיש השרוע על הרצפה מזיז את איבריו, החליטו לסיים את עבודתם במקום. "הם כנראה הניחו שהוא שיכור, ועזבו אותו לנפשו. הוא היה מלוכלך מאוד, ואני מניחה שהחובשים לא רצו לגעת בו. כשהוא זז, הם חזרו לאמבולנס ונסעו מהמקום", סיפרה ל' ל-ynet.

 

ממד"א נמסר כי ב-4:00 לפנות בוקר הגיע צוות מטעמם למקום כדי לטפל במחוסר-הבית, שהיה שרוי בגילופין. לדבריהם, הוא התנגד לקבל טיפול וסירב להתפנות. על פי חוק זכויות החולה, נאלצו החובשים לעזוב את המקום בלעדיו.

 

סמוך לשעה 6:45 צוות מד"א שב למקום ומצא את מחוסר-הבית כשהוא עירום, וסביבו שברי בקבוקים. דובר מד"א מסר כי משסירב האיש להתפנות פעם נוספת ואף גילה חוסר סבלנות ואלימות - פינו אנשי הצוות ברגליהם את שברי הבקבוקים ועזבו את המקום, כשהם משאירים אחריהם בגדים חמים עבורו.

 

"זה היה פשוט מזעזע"

דקות ספורות לאחר שעזבו החובשים עצרה במקום גם ניידת של משטרת התנועה, ואחד השוטרים החליט לבדוק את מצבו של מחוסר-הבית. השוטר ראה שהאיש השכוב על הרצפה נושם, עזב את המקום והמשיך בנסיעה. מחוסר-הבית נותר שרוע במקום כשהכרתו מעורפלת.

 

לדברי ל', 20 דקות נוספות חלפו ולמקום הגיעה ניידת משטרה נוספת. הפעם הזעיקו השוטרים צוות מד"א, כדי לבדוק את מצבו של מחוסר-הבית. לדברי ל', שומר בית-הספר התיכון הוא שהזעיק למקום את המשטרה ואת מד"א, כדי לפנות את מחוסר-הבית.

 

לבקשת השוטר, החובשים החלו לבדוק את מחוסר-הבית, והבינו שמצבו קשה. "הם החלו לנסות להחיותו באמצעות מכות חשמל", סיפרה ל'. זמן קצר לאחר מכן נקבע מותו. 

 

ל' טוענת כי חובשי מד"א נהגו באופן לא ראוי ובניגוד לכללי האתיקה הרפואית, כשמיאנו לבדוק את מחוסר הבית בפעם הראשונה בגלל חזותו החיצונית. "החובשים שהגיעו בפעם הראשונה יכלו להצילו, ולצערי הם לא בדקו אותו כמו שצריך, אלא הסתפקו בהזזתו באמצעות הרגל בצורה מבזה. זה היה פשוט מזעזע", אמרה ל-ynet. במד"א כאמור טענו כי הטיפול באיש נעשה על פי החוק - וכי לא היתה דרך לסייע לו בניגוד לרצונו.

 


פורסם לראשונה 31/12/2007 00:58

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מוות על המדרכה. אילוסטרציה
צילום: ויז'ואל/פוטוס
מומלצים