שתף קטע נבחר

החוק מנע מ"איתוראן" לסייע - והנכה מת מקור

אילן כהן לא שב לביתו בערב שבת בשל תקר בגלגלי מכוניתו. המשפחה המודאגת הפצירה בנציג חברת "איתוראן" למסור לה את מיקומו, וגם שוטר שהגיע לדירה לא הצליח לשכנע את החברה. רק לאחר שעות רבות נמצא האב בצד הדרך, כשהוא קפוא מקור. ב"איתוראן" מסבירים: פעלנו בהתאם לחוק הגנת הפרטיות

"אבא מת בגלל תקר ברכב והביורוקרטיה של חברת איתוראן". אילן כהן, נכה המשותק בגופו, נותר כל הלילה מחוץ למכוניתו בגשם כבד, לאחר שנפל בעת שניסה להזעיק עזרה בגלל תקר בגלגלי המכונית. לאחר שעות ארוכות הוא נמצא כשהוא קפוא מקור, ונפטר לפני שצוות מד"א הגיע למקום. בני המשפחה הכואבים מפנים אצבע מאשימה לחברת "איתוראן", שסירבה למסור את מיקומו המדויק. "המחשבה שהוא קפא מקור ויכולנו להציל אותו לא נותנת לנו מנוח", אמרו בני המשפחה ל-ynet.

 

המקרה הטרגי אירע בערב שבת לפני כשבועיים, בעת שאילן כהן, בן 49, היה בדרכו לביתו שברמת גן מכיוון נתב"ג. כהן, שהפך למשותק בעקבות תאונת דרכים קשה, יצא בשעות הצהריים עם רכבו, המותאם במיוחד לצרכיו, ואמור היה לשוב הביתה לארוחת יום שישי.

 

"יום קודם לכן הוא איבד את הפלאפון שלו", מספרת בתו נטלי. "ומאחר שמדובר ביום שישי, הוא נסע בלי המטפל הפיליפיני שלו, שקיבל יום חופש". במהלך הנסיעה גילה כהן כי יש לו תקר בשניים מגלגלי המכוניות. הוא עצר את רכבו בדרך צדדית, סמוך לכביש 40, וניסה לצאת בכוחות עצמו מהרכב כדי להזעיק עזרה. לרוע מזלו, נפל כהן מהמסוע המיוחד של כסא הגלגלים אל הכביש ולא הצליח לחזור אל תוך הרכב. 

 

כשראו שהוא ממאן לשוב הביתה, ניסו בני המשפחה להשיג אותו בטלפון הנייד, אך ללא הועיל. "בשעה 22:00 התקשרתי לאיתוראן", מספרת נטלי, "הסברתי את מצבו של אבא וביקשתי מהם לסייע. המוקדן מסר לי שאסור לו לתת מיקום, אך ציין שאין סימני מצוקה. ניסיתי לשכנע אותם שאבא משותק בכל הגוף ושלא יכול להיות שהוא מתעכב סתם ככה, אבל הוא סירב".

 

גם השוטר לא הצליח לשכנע את "איתוראן"

בלית ברירה, יצאו נטלי ובת דודתה אל הדרך כדי לחפש את אביה בבתים של חבריו. משלא נמצא, התקשרו למשטרה ומסרו תיאור מדויק של האב. במקביל, ניסתה האם שוב לבקש את עזרת "איתוראן", ללא הועיל. כעבור שעה דפק בדלת בית המשפחה שוטר מתחנת רמת גן, וביקש לקבל תמונה של אביהם. האם, שבדיוק שוחחה שוב עם נציג "איתוראן", הושיטה לשוטר את המכשיר הטלפון. "הוא מסרב לעזור לנו", הסבירה לשוטר.

 

לדברי המשפחה, השוטר ניסה לשכנע את נציג "איתוראן" למסור לו את המיקום המדויק, אולם המוקדן הסביר שאינו יכול לעשות זאת, כל עוד לא ניתן אישור בכתב מהמשטרה למסירת הפרטים. בני המשפחה נדרשו במהלך הלילה להגיע לתחנה כדי למלא את הטפסים הרשמיים. האישור המיוחל, מספרים בני המשפחה, התקבל רק במהלך הלילה. "בשבע בבוקר התבקשנו מהמשטרה להגיע שוב, וקיבלנו את הבשורה המרה שאבא נפטר", סיפרו.

 

"לא יכולנו להציל אותו בגלל הביורוקרטיה"

בשעות הבוקר המוקדמות קיבלה המשטרה את מיקומו המדויק של כהן, ולמקום נשלחו נציג מטעמה של "איתוראן" וניידת משטרה מתחנת לוד. סייר איתוראן שהגיע למקום מצא את כהן מעורפל וסובל מקור, וזמן קצר לאחר מכן מת במקום. צוות מד"א שהוזעק למקום קבע את מותו בשטח, ככל הנראה, כתוצאה מהקור העז ששרר באותו הלילה.

 

לבת נטלי ביקורת רבה על התנהלותם של הגורמים השונים, שלטענתה, יכולים היו להציל את חיי אביה. "אם ב'איתוראן' לא יכלו לתת לנו את המיקום המדויק, לפחות יכלו לשלוח סייר בזמן ולא לחכות עד הבוקר. במצבו הקשה אבא גסס כל הלילה מקור ולא התחשבו במצב שלו. בגלל הביורוקרטיה לא יכולנו להציל אותו".

 

מאז המקרה הנורא, מתקשה המשפחה להתאושש מהטראומה. "אנחנו שבורים, אמא שלי התאשפזה אחרי ששותקה בפניה בגלל הלחץ הנפשי, סבתא שלי התעלפה ואחותי נמצאת בשמירת היריון בגלל שהיא מאבדת משקל. אבא שלי מת בגלל פאנצ'ר ובגלל פאשלה וזה מאד כואב", סיפרה נטלי.

 

המשטרה: המשפחה פנתה באיחור

בחברת איתוראן מסבירים כי פעלו על פי הנהלים ובהתאם לחוק הגנת הפרטיות, כשסירבו למסור את מיקומו של האב. "איתוראן נותנת שירות למניעת גניבת רכב", הסביר מנהל המבצעים של החברה, עמית לוזון. "היחידה שמטפלת בנושא של סכנת חיים היא משטרת ישראל וברגע שהמשטרה פונה אלינו בצורה פורמלית אפשר בעצם לעקוף את חוק הגנת הפרטיות".

 

באשר לטענה כי החברה לא שלחה סייר מטעמה בזמן, אומר לוזון: "אסור לחברה לשלוח סייר כי אסור שאף אחד יתחקה אחר עקבותיו של אדם, אלא בתנאי של צו בית משפט או בקשה משטרתית בכתב במקרה של סכנת חיים מוחשית, כשאין למשטרה אפשרות לגשת לבית משפט. אין לנו את הכלים והיכולת להחליט מתי מדובר בסכנה לחיי אדם. אנחנו שומרים בקנאות על פרטיות הלקוחות שלנו".

 

במשטרה מסבירים כי פנייתה של המשפחה להגשת תלונה רשמית נעשתה באיחור, ועל כן התעכבו להורות לחברה למסור פרטים. במשטרה טוענים כי דקות ספורות לאחר שבני המשפחה הגישו תלונה טלפונית במוקד, הגיע שוטר מטעמה לביתם, והפציר בהם להגיע לתחנה מוקדם ככל האפשר. בני המשפחה, כך נטען, הגיעו רק בסביבות 4:00 לפנות בוקר למלא את הדו"ח, ואז הוציאה המשטרה את ההנחייה לחברת איתוראן, וזמן קצר לאחר מכן נמצא האב.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אילן כהן. יכול היה להינצל?
צילום: מיכאל קרמר
איתוראן. "פעלנו לפי הנהלים"
לבד בצד הדרך. ארכיון
צילום: עופר עמרם
מומלצים