שתף קטע נבחר

אח ואחות נעצרו יחד בחשד להשתמטות מצה"ל

שני תושבי חולון, הבכור בן 34 ואחותו בת 21, נכלאו על ידי המשטרה הצבאית במתקני כליאה סמוכים. אחרי שחלפו 1,814 יום מהתייצבותו בלשכת הגיוס, הסביר האח: "אני לא יודע עברית". אחותו טענה כי לא קיבלה כל צו

משפחה שכזאת. אח ואחות תושבי חולון נעצרו השבוע על ידי המשטרה הצבאית בחשד כי השתמטו משירות בצה"ל. האח נמצא בכלא 4 בצריפין, ובמרחק של כמה עשרות מטרים עצורה אחותו בכלא 400, המיועד לחיילות.

 

האח, בן 34, והאחות, בת 21, נעצרו לאחר שלא התייצבו כלל לשירות צבאי. "מדובר במעצר אחד מני רבים של צעירים שהשתמטו מצה"ל", אמרו במשטרה הצבאית, "נמשיך להגיע לכל מי שאינו מקיים את חוקי המדינה כדי שימוצה עימו הדין".

 

שוטרים צבאיים שהגיעו לבית המשפחה בחולון עצרו את השניים והם הובאו לדיון בהארכת מעצרם בבית הדין הצבאי ביפו.

האח הבכור עלה ארצה לפני כעשור והיה מחויב לשירות קצר בין מאה ימים בגלל גילו. התביעה טענה כי למעשה חלפו 1,814 יום ממועד התייצבותו בשלכת הגיוס. בדיון הארכת מעצרו, התברר כי נשלחו מכתבים לכתובת המגורים המעודכנת, אולם לדבריו לא קיבל אותם.

 

בדיון התברר כי האיש אינו שולט כלל בשפה העברית והתקשה להבין את המילה "צבא". סניגורו טען כי מרשו סבר שאינו מחוייב כלל בשירות צבאי. השופטת, סא"ל אורלי ירון, ציינה בהחלטתה כי ניתן להאמין לגרסתו, אך יתכן כי נקט ב"עצימת עיניים", היא דחתה את בקשת התביעה לעצור אותו עד תום ההליכים, וקבעה כי לפי שעה ישהה בכלא עד יום שני.

 

האחות, לעומתו, טענה כי לא קיבלה כלל צו גיוס ולכן לא התייצבה לשירות צבאי למעלה מ-900 יום.

במקרה זה, בית הדין לא השתכנע כי הצעירה לא הייתה מודעת לחובתה, ונעתר לבקשה לעצור אותה עד תום ההליכים המשפטיים נגדה.

 

"אכן מדובר במקרה חריג שבו אח ואחות נעצרו בחשד להשתמטות, והם אלה שצריכים לתת את כך את הדין", אמר גורם צבאי המכיר את הפרשה. "תופעת ההשתמטות מצה"ל היא רעה חולה ונעשה הכל כדי להגיע למי שאינם נושאים בנטל, להעמיד אותם לדין וליצור הרתעה. אין כוונה לוותר לאיש או להתייחס במידת הרחמים". הגורם הוסיף כי כל מקרה נבחן לגופו בבית הדין, ואם יש נסיבות מקילות - הדבר בא לידי ביטוי בהחלטה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
כלא צבאי (ארכיון)
צילום: רויטרס
מומלצים