שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  אולמרט האזין לוועדה והכריז: נמשיך לעבוד
  שבועות ארוכים של מאבק משפטי ופוליטי הסתיימו באמירות מתונות על הדרג המדיני ובביקורת נוקבת על הצבא. השופט וינוגרד הותיר את ההכרעות למשפט הציבור - ובלשכת אולמרט הביעו קורת רוח. "שום דבר עוד לא נגמר", אומרים מקורביו - אך שמחים שראשו לא נערף. "עכשיו נתפנה לתיקון הליקויים, ונמשיך בתהליך המדיני". ויש גם ביקורת קשה על מתנגדיו של רה"מ: "אנשים נהגו בנבזות"

  במשך שבועות ארוכים הוא נאבק לקראת הדו"ח שיכריע את גורלו הפוליטי. אתמול (יום ד'), אחרי ששמע את השופט וינוגרד מדבר על "כשלים וליקויים חמורים" בדרג המדיני והצבאי, הסתפק ראש הממשלה אולמרט בלומר לאנשיו: "טוב ח'ברה, יש הרבה עבודה, בואו נמשיך לעבוד".

   

  אנחת הרווחה בלשכתו של אולמרט נשמעה הלילה למרחוק. אולמרט ואנשיו צפו בדו"ח מוקרן על המסך בלשכתו של ראש הממשלה. אחד האנשים שהיה בחדר, סיפר כי אולמרט האזין היטב לאמירות של השופט בדימוס, ואז הפטיר" נמשיך לעבוד. אולמרט, אומרים אנשיו, התכוון הן לעבודה על התגובה לדו"ח, אך בעיקר לעובדה שהדו"ח המסכם מאפשר לממשלו אורכה נוספת.

   

   

  "תמונת המלחמה הייתה תוצאה משולבת של ניהול לקוי של הדרג המדיני והדרג הצבאי והממשק ביניהם", כתבה הוועדה. אך אולמרט, שחס סיפוק על שראשו לא נערף בוועדה, נותר קר רוח גם לנוכח האמירות הללו. מי ששהה עם ראש הממשלה בשעת מסיבת העיתונאים של השופט בדימוס, אומר שתגובותיו היו ענייניות - לא שמחה מופרזת, אך ככל אדם שהוסרה אבן מעל שכמו, הוא היה מסופק. מייד לאחר שסיים וינוגרד לשאת את דבריו, התפנה ראש הממשלה לשוחח עם עוזריו הקרובים שהתרכזו בלשכתו, לדבר על סעיפים קונקרטיים. "שום אמירות כלליות לא היו שם. רק תגובה עניינית לדברים שצריך לעשות. ראש הממשלה שידר שעיקר העבודה עוד לפנינו", סיפר מזכיר הממשלה יחזקאל עובד.

   

  בלשכת אולמרט התייחסו הלילה פחות לדברים הקשים שאמר וינוגרד על "המלחמה שהוחמצה", על כשלי הדרג המדיני, על דרך קבלת ההחלטה ליציאה למערכה, ועל כריכת הדו"ח המסכם בדו"ח הביניים שקבע שראש הממשלה כשל. הם הביעו סיפוק מכך שוינוגרד לא תבע, במישרין ובעקיפין מראש הממשלה להתפטר. הם הביעו קורת רוח מכך שוינוגרד הותיר את ההחלטה למערכת הפוליטית והציבורית.

   

  "עכשיו נוכל לרכז מאמץ בתהליך המדיני"

  "אנשים יכולים לפעמים להיות נבלות", אמר מקורב לאולמרט שבילה עימו את השעות הקשות של הקראת תמצית הדו"ח והתגובות עליו. ב-10 וחצי בלילה, שעה קלה לאחר שאנשי הלשכה פנו לבתיהם באנחת רווחה, חש הוא מתוסכל: "מישהו סיפר בתקשורת שפתחנו שמפניה כשוינוגרד סיים לומר את דברו. איזה נבזות זאת. ראש ממשלה בישראל, שכבר הלילה יושב לקרוא את הדו"ח שעוסק במלחמה קשה, באבדות, בכשלים, ומחר בבוקר הוא עתיד לעסוק בדיונים ביטחוניים על עזה, על האיום האיראני פותח שמפניה. שפלות, פשוט שפלות", אמר בכאב.

   

  עם זאת, אין ספק שבלשכת אולמרט חשו הלילה הקלה מסוימת, בעיקר על רקע דבריו של השופט וינוגרד בנוגע למבצע של ה-60 שעות האחרונות. היו בקרבת אולמרט, מי שחשו שהותרה עלילת הדם שקשרו לו מתנגדיו באופוזיציה ואנשים בקרב המשפחות השכולות ובקרב חיילי המילואים. המשנה לראש הממשלה חיים רמון אמר זאת בפרהסיה, כשהוא מטיל את האשמה על ראשם של בנימין נתניהו ותומכיו. אולם, הסיפוק הגדול של אהוד אולמרט, כפי שהגדיר זאת אמש מזכיר הממשלה עובד יחזקאל, היה בהתרת הספק.

   

  "יש משפט ביהדות, המדבר בזכות התרת הספק", אמר יחזקאל. "כמי שהיה בשעות האלה עם ראש הממשלה אני יכול לומר שהוקל לו עם התרת הספק. אבל מכאן ועד לשמחה, המרחק גדול. ראש הממשלה ייקח את הדו"ח הזה,
  יקרא אותו ברצינות וימשיך לפעול ליישום לקחיו. לטעמי הספק הותר כשועדת וינוגרד אמרה את דברה, אבל נותרה העבודה על היישום. אני יודע שראש הממשלה יפעל עכשיו ליישום הלקחים, לחיזוק הצבא, המל"ל, הקמת חדר המצב, טיפול בכל הליקויים והכשלים. וינוגרד אמנם נגמר, אבל התהליך ימשך", אמר.

   

  ההערכה בקרב מקורבי ראש הממשלה, שדברי ועדת וינוגרד, בעיקר בנוגע ל-60 השעות האחרונות, היו שלב נוסף במאבק על ההישרדות. "אנחנו לא זחוחים. ברור לנו שדברי וינוגרד הם החלק הראשון. עוד צפויה תגובה של המערכת הפוליטית, עוד צפויה תגובה ציבורית ותקשורתית. עדיין שום דבר לא נגמר. מה שברור הוא שאנו מתפנים עתה למאמץ עליון לתיקון הליקויים עליהם מצביע הדו"ח המסכם. במקביל, אנחנו מתכוונים להמשיך כמובן בתהליך המדיני. עתה, משהתחושה היא שהקואליציה לא תתפרק לאור וינוגרד, ראש הממשלה יוכל לרכז מאמץ בתהליך השלום יחד עם כל השותפים".

  פורסם לראשונה 30/01/2008 23:49

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מקבל את הדו"ח. אנחת רווחה
  צילום: אבי אוחיון, לע"מ
  בלי שמפניות. יחזקאל
  הולכים לתקן ליקויים
  השופט וינוגרד
  צילום: גיל יוחנן
  מומלצים