שתף קטע נבחר

ישיבת עין צורים – הסוף?

אין רישום, אין כסף, ובקיבוץ הדתי קרובים להחלטה: סוגרים את ישיבת ה"שילוב" בעין צורים. ראש הישיבה: "אנחנו מתים להמשיך. זהו אות קין לשמאל הדתי". מזכ"ל התנועה: "אין החלטה סופית. כל האפשרויות פתוחות". וגם: האם יהפוך המקום ל"מכון מחקר תורני לערכי תורה ועבודה"?

ספינת הדגל טובעת: למעלה מ-30 שנה אחרי שהוקמה ונוכח הביקוש ההולך וקטן, סוגרת ישיבת "השילוב" בקיבוץ עין צורים את שעריה. ל-ynet נודע כי באחרונה הורו ראשי הקיבוץ הדתי להנהלת הישיבה שלא לגייס עוד תלמידים חדשים לקראת השנה הבאה, ובימים הקרובים תכריע התנועה מה יעלה בגורל המוסד הותיק. בין האפשרויות שעל הפרק: סגירת הישיבה והפיכתה לישיבה תיכונית, מכינה קדם צבאית או אפילו "מכון מחקר תורני לערכי תורה ועבודה".


הישיבה בימים הטובים. "מתים להמשיך"

 

"ישיבת השילוב" הראשונה נוסדה בשנת 1975 ויועדה בתחילת דרכה לבני הקיבוצים הדתיים בדרום. בהמשך קבעה הישיבה את משכנה בקיבוץ עין צורים ופתחה את שעריה גם לציבור הרחב. בבסיס דרכה הייחודית של הישיבה עומדת פתיחות בית המדרש ללימוד חדשני - אקדמי ופוסט-מודרני, וככזו היא מתאפיינת, בין היתר, במתינות פוליטית וברבנים ותלמידים בעלי השקפות עולם שונות. כנאמנים לערכי "תורה ועבודה" דוגלים מנהיגיה בשירות צבאי מלא ובהשתלבות מלאה בכל תחומי החיים כפי שבא לידי ביטוי בתכנית ה"שילוב". בשנת 1993 הוקמה אחותה – ישיבת הקיבוץ הדתי במעלה גלבוע.

 

בשנים האחרונות קטן רישום התלמידים לישיבת עין צורים והמשך פעילותה היה מוטל בספק. מול ביסוס הישיבה במעלה גלבוע, פגע ריבוי ישיבות ההסדר והמכינות הקדם צבאיות דווקא באחות הבכורה, שהתמודדה עם מספר מצומצם מאוד של מתעניינים. בשנה שעברה הבינו בקיבוץ הדתי כי כך לא ניתן להמשיך, והחליטו כי השנה יתקיימו בה הלימודים במתכונת מצומצמת. הדבר תורגם בעיקר לקיצוץ התקציב, ובישיבה נאלצו לוותר על שורת רבנים בולטים שלימדו בה, בראשם ראש הישיבה הרב יואל בן-נון. בימים אלה דנה מזכירות התנועה בעתיד הישיבה, וחבריה קרובים להחלטה על סגירתה.

 

במסגרת ההיערכות לקראת שנת הלימודים תשס"ט הונחתה הנהלת הישיבה שלא לגייס תלמידים חדשים, אך ל-ynet נודע כי נבחנות אפשרויות נוספות, כמו הפיכתה לישיבה התיכונית הראשונה של הקיבוץ הדתי או למכינה קדם צבאית לתורה ועבודה, ואף הקמת ישיבה-כולל למבוגרים שתעסוק בפיתוח משנת תורה ועבודה ותשמש מכון מחקר תורני לערכים אלו.

 

"תלמידים הגיעו לבכי ודמעות"

הרב אביה הכהן, שיחד עם הרב יואל קרצ'מר-רזיאל מנהיג את הישיבה ב"שנת ההכרעה", אמר ל-ynet: "יש המון מקומות טובים אחרים, אבל סגירה ה'שילוב' בעין צורים היא אות קין לשמאל הדתי". הכהן מצביע על ייחודיות הישיבה, שלטענתו הייתה מהיחידות שפתוחות גם לשמאל. "אני לא מדבר על סימפוזיונים, אלא על אנשים שלומדים ואוהבים תורה", הוא אמר, "המון מצאו כאן את ביתם הרוחני, והמצב החדש מביא פה תלמידים לבכי ודמעות, כפשוטו".                 


סוגרים מעגל או מגייסים תלמידים? ישיבת השילוב, עין צורים

 

ראש הישיבה בפועל מספר כי על אף המשבר והמצב הקשה "היה לימוד נהדר וחוויה לימודית", ומגלה: "אנחנו מתים להמשיך". לדבריו, יש ישיבות שמתקיימות עם רישום של תשעה בחורים בשנה ולכן הנתונים שנעו בשנים האחרונות בין 20 ל-40 אינם כישלון גדול. "ביקשנו מהקיבוץ הדתי לתת לנו צ'אנס לנסות לגייס תלמידים לשנה הבאה, אבל הם לא הסכימו. מדובר בשיקולים כלכליים נטו".

 

על הסיבות שהביאו למשבר אמר הרב הכהן: "אני חושב שבגלל המכינות איבדנו את הייחודיות שלנו, ולא בצדק. הן עושות דברים נפלאים ובמידה מסוימת הצילו את הדור, אבל אצלנו מדובר בישיבה של ממש. יושבים ולומדים גמרא ברמה מדהימה. היינו הטופ שבטופ".

 

המזכ"ל: שאלות קשות על השולחן

מזכ"ל הקיבוץ הדתי, נחמיה רפל, המכהן גם כיו"ר הנהלת הישיבה, אמר ל-ynet בתגובה: "עדיין לא נפלה שום הכרעה בעניין, ואנחנו כל הזמן בדיונים, כולל הבוקר". לדבריו, תלמידים רבים נמצאים כיום בשלבים שונים של השילוב ואמורים לחזור לישיבה בשנה הבאה. על רישום תלמידים חדשים אמר: "כל שמיניסט שרוצה יכול להתעניין ומי שרוצה להגיע לשבוע ישיבה מתקבל בברכה, אבל אנחנו מבהירים לכולם שאין התחייבות שהישיבה תפתח בשנה הבאה".

 

מזכ"ל התנועה מסביר כי על השולחן ממתינות להכרעה שאלות מורכבות כמו האם צריך ישיבה, איזו ומי צריך להנהיג אותה. "כולם יודעים שיש היום יותר מדי ישיבות הסדר ומכינות. יש כאלה עם 50 בחורים בשיעור ויש כאלה עם עשרה. אנחנו לא רוצים להיות עוד ישיבה כזו אלא לתת ביטוי לייחודיות שלנו, והשאלה היא איך עושים את זה. אני יכול לומר לך שבוגרי הישיבה מאוד רוצים שהיא תמשיך לפעול, והם מספרים לי כל הזמן כיצד היא עיצבה את חייהם ואת דרכם".

 

ואיך הוא מסביר את הפער בין עין צורים למעלה גלבוע? "'כל דבר צריך מזל, אפילו ספר תורה שבהיכל'. קשה לומר אם את ההבדל עושה תכנית הלימודים, הרבנים, האווירה או אולי הנוף היפה בצפון. הרבה סיבות ומניעים יכולים להיות, ואולי זו סתם תקופת שפל שעוד מעט תסתיים".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן
הרב יואל בן-נון. ראש הישיבה המיתולוגי
צילום: שאול גולן
לומדים בקיבוץ
חברותא. 3 שנים צבא, שנתיים בישיבה
מומלצים