שתף קטע נבחר

הרב אבינר: "הגרושות שוות יותר"

הרב שלמה אבינר יוצא נגד מה שהוא מכנה "המיתוס המרושע של הגרושה", וקורא לחברה הדתית שלא לשפוט אף אחד על פי "מעמד אישי שהיה וחלף". על ההזדמנות השנייה: "לאו דווקא עם גרוש או אלמן"

"אישה גרושה היא בן אדם כמו כולם ואין לה קרניים. אדרבא, היא שווה יותר, כי אין חכם כבעל הניסיון" – כך קובע הרב שלמה אבינר במאמר שפרסם על היחס לגרושות בחברה הדתית. לטענתו, נשים אלו אינן נופלות מאחרות ברצינות וביראת שמים ו"יש להן אפילו רגשות". הרב קורא לציבור לשבור את המיתוס ולהסתכל על בני אדם על פי מה שהם, ולא על פי המעמד האישי ש"היה וחלף". המאמר פורסם בעלון תנועת "ראש יהודי".

 

"איני יודע מי המציא את המיתוס המרושע שאישה גרושה שווה פחות", תוהה הרב אבינר בפתח דבריו ומתקן מייד: "ראוי לכל בר דעת לדעת שאישה גרושה היא בן אדם כמו כולם ואין לה קרניים". לדבריו, בזכות ניסיונן נשים אלה "שוות יותר" והן ניחנות במבט רחב יותר על החיים. על חששם של הגברים להינשא לגרושות כתב: "כמובן, יש לבדוק אם לא היו יסודות שליליים באישיותה האשמים בגירושים, אך זאת בדיקה שיש לבצע אצל כל אדם, כלומר: טוב ליבו, ישרותו וכל מידותיו הטובות".

 

הרב אבינר טוען עוד כי מי שמחפש אמונה חזקה, יראת שמים ורצינות – יוכל למצוא אותם גם אצל אישה גרושה. "היא לא פחות מאחרת", הוא מגלה, "יש לה אפילו רגשות". לקראת פרק ב' מבהיר הרב: "מגיעה לה הזדמנות שנייה, לאו דווקא עם גרוש (שכמובן גם הוא בן אדם) או אלמן (כנ"ל), אלא גם עם רווק".

 

"לא אמרנו שיש להתחתן כמו עיוורים עם ההצעה הראשונה", מדגיש הרב אבינר, "בוודאי צריכה להיות התאמה בסיסית, בודאי צריך רגש". עם זאת הוא סבור: "עלינו להתרגל להסתכל על בני אדם על פי מה שהם כשלעצמם ולא על פי הגדרות של איזה מעמד אישי שהיה וחלף". 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דודי ועקנין
הרב אבינר. להסתכל על הבנאדם
צילום: דודי ועקנין
מומלצים