שתף קטע נבחר

דיכטר: הדשדוש נמשך; רה"מ: זעם אינו תוכנית

בישיבת הממשלה התייחס ראש הממשלה, אהוד אולמרט, למתקפת הקסאם בשדרות ולהתפרצות הזעם של התושבים: "הזעם הוא לא תוכנית פעולה, צריך פעולה שיטתית ומסודרת לאורך זמן". השר דיכטר קרא חלקים מדו"ח ועדת וינוגרד המתייחסים לדשדוש, ואמר כי "אסור לנהל אסטרטגיה של מזל". אלי ישי: צריך להגיע להכרעה, אחרת יהיה אסון

מתקפת הקסאם בשדרות, שגרמה לפציעתם הקשה של שני אחים, ולהתפרצות זעם, גררה תגובות שונות בממשלה. ראש הממשלה, אהוד אולמרט, אמר: "אני מאחל החלמה מלאה לפצועים בשדרות. אין ספק שהכאב משותף לכל והזעם מובן וטבעי, אבל הזעם הוא לא תוכנית פעולה". מנגד, התייצב השר לביטחון פנים, אבי דיכטר, שבחר לצטט חלקים מדו"ח וינוגרד, הנוגעים לדשדוש, והתאים את הדברים למציאות בעזה.

 

דיכטר אמר: "תקופת הדשדוש מתבטאת בין היתר בחוסר בהירות ובחוסר החלטיות. תוצאות הפשיטות הן מקומיות ומוגבלות וגורמות לאי שביעות רצון של המפקדים והלוחמים. בינתיים נחשף העורף להתקפה נרחבת של קסאמים. העורף סופג נפגעים ותפקודו האזרחי נםגע קשות, אך לא נערכת פעולה צבאית כדי לתת מענה". לדבריו, "בשנת 2008 נורו 330 רקטות, שליש ממה שנורה בכל 2007. רק בסוף השבוע היו יותר מ-40 קסאמים.

 

"בשישי היה מזל, בשבת לא היה מזל. אסור לנו לנהל אסטרטגיה של מזל. הרולטה העזתית היא בעייתית ביותר. הלחץ על המחבלים הוא חשוב והוא מלאכת מחשבת של צה"ל ושל השב"כ, אולם פעילות זו לא רק שלא מביא להפסקת ירי הקסאם - אלא דוחפת החמאס ואת האחרים להגביר את הירי ככל שסובלים נפגעים יותר. הסיכולים מגבירים הירי. חייבת להקבע הגדרה ברורה יותר של היעדים לצה"ל. מה אנחנו מצפים מהם. צריך לקבוע יעד להפסקת הירי, ולפעול בשלושה מישורים. המהלך המיידי הוא הפסקת הירי. צריך להגדיר היעד, וצה"ל צריך לומר למה הוא זקוק".

 

גם שר התחבורה, שאול מופז, חיווה דעתו על המצב הנוכחי ועל פעולות ישראל. "המטרה של פעילותנו בעזה לא מוגדרת: האם זו הרתאה? האם זה צמצום או הפסקה של ירי הקסאם או הטרור? צריך לקבוע בהקדם מה המטרה, ולפי זה לגזור את הפעילות. הדגש הוא רציפות.

 

"צריך לפעול בעוצמה נגד ארבעת מרכזי הכובד: מנהיגות, הזרוע הצבאית, תשתיות והכסף. מדוע לא פוגעים במחמוד א-זהאר, שאחראי לדירבון הירי?" מופז - לשעבר שר הביטחון והרמטכ"ל - התייחס גם לפיגוע הקטלני שהיה בדימונה בשבוע שעבר. "מדוע הפסיקו את בניית הגדר באיזור חברון? שתי ממשלות תיקצבו את הגדר הזו, ואישרו אותה. זו תקלה חמורה מאוד. מישהו צריך לפקח אחר ביצוע החלטת הממשלה".


ישיבת הממשלה, הבוקר (צילום: רויטרס)

 

אולמרט אמר כי "צריך פעולה שיטתית ומסודרת לאורך זמן. אנחנו נמשיך להגיע לכל גורמי הטרור ולא נתחשב באף אחד". השר אלי ישי אמר בכניסה לישיבת הממשלה כי התקיימו מספר דיונים בנוגע למציאות בשדרות, "מה שנכון כעת לעשות הוא להכריע. אם לא נכריע הכרעה משמעותית, המצב יהיה קטסטרופה".

 

יו"ר ש"ס, השר אלי ישי, דרש כינוסים דחופים של הקבינט. "אני דורש להפסיק את ההתנהלות של חכמי חלם, שבמקום לעסוק בשורש הבעיה, עוסקים בתוצאה שעל פני השטח. אנחנו מזכירים לעצמנו את אלו שבמקום להשלים את הגשר מעל התהום - בונים בית חולים במורד הוואדי.

 

"אני דורש כינוסים דחופים של הקבינט, כל יום או יומיים, כדי לגבש תוכנית מקפת על כל ההשלכות, דוגמת ניתוק מוחלט של הרצועה מתשתיות, פעילות קרקעית ופעילויות כירורגיות. אנחנו במצב של מלחמה ממש. זה לא הזמן לפעילויות מדיניות. זה הזמן לעשייה אקטיבית. די למדיניות הפאסיבית-הגנתית".

 

"אין להם אומץ להסתכל לתושבים בעיניים"

לפני ישיבת הממשלה נועדו אולמרט, שר הביטחון, אהוד ברק, וראש השב"כ, יובל דיסקין. שר הביטחון ביקר מוקדם יותר בשדרות. במהלך הביקור סייר במקום נפילת הקסאם. לאחר מכן הגיע לבניין העירייה, שם נועד לישיבת עבודה עם ראש העיר, אלי מויאל. הוא נפגש גם עם עובדי העירייה, נציגי פיקוד העורף, נציגי משטרה וגורמי ביטחון שונים. לשר הביטחון נלוו סגנו, מתן וילנאי, וסמנכ"ל משרד הביטחון, ויקטור בר-גיל.

 

תושבים ששמעו על הביקור של שר הביטחון בשדרות כעסו. אחד התושבים אמר: "זו תופעה שצריך לשים לב אליה, ראש הממשלה מגיע בלילה בחשיכה ושר הביטחון מגיע לפנות בוקר, למה אין להם את האומץ לבוא ולהסתכל כאן לתושבים בעיניים?"

 

רופאי בית החולים ברזילי באשקלון נאלצו לקטוע הלילה חלק מרגלו השמאלית של אושר טויטו בן ה-8, שנפגע קשה במתקפת הקסאם בשדרות. סגן מנהל בית החולים ברזילי, ד"ר אמיל חי, מסר ל-ynet: "אושר הגיע עם רגל מרוסקת לחלוטין. כבר כאשר הגיע, היה ברור שכנראה נצטרך לקטוע את הרגל. הוא עבר ניתוחים במהלך הלילה ואנו מנסים לשמר את הרגל השנייה, אך גם מצבה קשה.

 

"מלבד זאת הוא סובל מנקב בחזה ויש לו פגיעה ריאתית. יש עדיין חשש לזיהומים ואנו נמצאים עם היד על הדופק כל הזמן. גם אחיו, רמי, נותח הלילה. שתי רגליו מגובסות כעת ואנו מניחים שבשעות הקרובות הוא יועבר למחלקה האורתופדית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ראש הממשלה בישיבה, הבוקר
צילום: רויטרס
פינוי הפצועים בשדרות
צילום: AP
מחאת התושבים
צילום: אמיר כהן
מומלצים