שתף קטע נבחר

ר"מ אוסטרליה לאבוריג'ינים: בשם כולנו, סליחה

"בשם הממשלה והפרלמנט, אני מצטער על החוקים ועל המדיניות שהונהגה בעבר, אשר גרמה צער עמוק, סבל ואובדן לעמיתינו האוסטרלים", אמר קווין ראד בנאום בפרלמנט. אלפים התגודדו בכיכרות בערים ברחבי האי הענק כדי לצפות בהתנצלות ההיסטורית. אבוריג'ינית: "אנו סוף סוף מרגישים שייכים"

מושב הפרלמנט האוסטרלי בקנברה נפתח היום (ד') בהתנצלות היסטורית בפני התושבים הילידיים של האי. ראש הממשלה, קווין ראד, נשא בפרלמנט נאום שבו הביע צער על "החוקים ועל המדיניות שהנהיגו הפרלמנטים וממשלות העבר, שגרמו צער עמוק, סבל ואובדן לעמיתנו האוסטרלים".

 

ההודעה אומצה פה אחד בידי חברי הפרלמנט. ההתנצלות הופנתה בעיקר כלפי אלפי הילדים האבוריג'ינים שנלקחו ממשפחותיהם במסגרת מדיניות שנויה-במחלוקת שבוטלה רק בשנות ה-1970 ונועדה לעודד את התערותם של הילידיים בתרבות המערבית. ההתנצלות נתפסה בעיני רבים כצעד הכרחי להשגת פיוס בין המגזרים באוסטרליה.

 

הנאום סחף תשואות מקהלים גדולים שהתכנסו בכיכרות ערים ברחבי המדינה כדי לשמוע את התנצלות הממשלה. כמאה מחברי ה"דורות הגנובים", אותם ילדים שנלקחו ממשפחותיהם, נכחו במליאת הפרלמנט וחלקם התרגשו עד דמעות כשראד דיבר. אלפים נוספים התכנסו החל מעלות השחר במדשאות מחוץ לבניין כדי לצפות בנאום ששודר על מסכי ענק.

 

עיריות ובתי הספר ברחבי המדינה הפסיקו את פעילותם כדי לצפות בנאום, שאוסטרלים מצפים שיוביל לעידן חדש של פיוס בין הילידיים לאוסטרלים הלבנים. ראד בחר להפוך את ההתנצלות לאייטם הראשון על סדר היום של הפרלמנט החדש. זאת לאחר שמפלגת הלייבור שבראשה הוא עומד ניצחה בבחירות בנובמבר האחרון, והביאה לסיומו של שלטון השמרנים שנמשך 12 שנים.


כיכר מרכזית במלבורן, היום. אוסטרליה עצרה מלכת (צילום: AFP)

 

"זה גורם לקהילת הילידים להרגיש, בפעם הראשונה מזה זמן רב, כחלק אמיתי מאוסטרליה, שהיא מחובקת על-ידי האומה האוסטרלית כולה", אמר מרק בין בקאר, מוותיקי הדור הגנוב. "זה נוגע להתאחדותנו כמדינה, להכרה בעבר והמשך הלאה, קבלת האחרים כאחים ואחיות", הוסיף. באוסטרליה כ-460 אלף אבוריג'ינים, המהווים כשני אחוזים מאוכלוסייתה המונה 21 מיליון.

 

בפרלמנט האוסטרלי אין ולו חבר אבוריג'יני אחד. האבוריג'ינים נחשבים לקבוצה האתנית המקופחת ביותר באוסטרליה, ותוחלת החיים הממוצעת שלהם נמוכה ב-17 שנים מהממוצע באוכלוסיה הכללית. שיעורי האבטלה בקרבם, הכליאה, האלימות במשפחה וההתמכרות לסמים ואלכוהול, גבוהים במידה ניכרת מהממוצע.

 

ראד הבטיח לצמצם את הפער בתוחלת החיים בתוך דור ולפעול להגברת השוויון. הוא הכריז על תוכנית שנועדה להבטיח שכל ילדי הילידים יירשמו לגני הילדים ועל תוכניות חדשות להכרה בילידים בחוקה כבעלים המקוריים של אוסטרליה. עם זאת הוא סירב לשלם פיצוי לקורבנות הדורות הגנובים, כפי שהמליץ דו"ח חשוב שעסק ב"דורות הגנובים" ואשר פורסם לפני 11 שנה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"בשם אוסטרליה אני מצטער"
צילום: AP
אבוריג'ינית בוכה בפרלמנט
צילום: AP
מומלצים