שתף קטע נבחר

לבני בסיור שגרירים מול עזה: מו"מ לא יפתור הבעיות

70 דיפלומטים סיירו הבוקר בשדרות וביישובי עוטף עזה עם שרת החוץ. הם שמעו סקירות ונפגשו עם תושבים, כחלק מהגברת מאמצי ההסברה הישראלית לקראת פעולה אפשרית בעזה

ממשיכים להגביר הילוך במאמצי ההסברה הישראלית. שרת החוץ, ציפי לבני, הובילה הבוקר (יום ד') סיור של כ-70 דיפלומטים בשדרות ובשאר יישובי עוטף עזה מוכי הקסאם. הדיפלומטים - כמה מהם שגרירי ארצותיהם בישראל - קיבלו סקירות מאנשי ביטחון, ונפגשו עם תושבים ביישובים שנפגעו.

 

 

מאמץ הסברה זה מצטרף למאמץ ישראלי הנעשה בקהילה הבינלאומית, כדי לענות על הפגיעה במעמד ישראל בעקבות הסגר על ממשל החמאס, ולקראת אפשרות שצה"ל יידרש לפעולה נרחבת ברצועת עזה.

 

"כשישראל יצאה מעזה הצענו תקווה לפלסטינים, אך המצב באזור הוא מצב של טרור", אמרה לבני לדיפלומטים. "חמאס בעזה מתעצם. הקהילה הבינלאומית תמכה ביציאת כוחות צה"ל גם מציר פילדלפי, וחמאס מנצל את זה כדי לבנות צבא שאמנם קטן בגודלו, אך חזק ביכולותיו בתוך עזה. מקבלי ההחלטות בישראל ובעולם צריכים להתייחס לזה.

 

"האסטרטגיה הייתה ועודנה להבחין בין המתונים והקיצונים - בין עזה ליהודה ושומרון. חמאס הוא ארגון איסלאמי קיצוני; ארגון טרור. בחמאס צריך להילחם וחייבים להמשיך בדה-לגיטמציה שלו. אנחנו ממשיכים במו"מ, אך חייבים להיות ריאליים. המו"מ עצמו לא יפתור באופן מיידי את הבעיות שעזה מייצרת. ודאי לא בטווח הקצר. ההיפך הוא הנכון. המצב בעזה משפיע על היכולת ליישם את תוצאות המו"מ הזה".

 

הדיפלומטים שהשתתפו בסיור שמעו כי ארגוני הטרור מנצלים מתקנים בינלאומיים ברצועה ומשתמשים בהם לירי קסאמים. בסרטים שבידי ישראל נראה ירי קסאם מבית ספר לבנים של אונר"א. את הסרטים הציג לדיפלומטים ראש מפקדת התיאום והקישור בעזה, אלוף-משנה ניר פרס.

 

"ארגוני הטרור מנסים לנצל את הסיוע ההומניטארי של ישראל כדי להשתמש בו למטרות טרור", אמר אל"מ פרס. "זה מחייב אותנו לאבחנה ביטחונית מדוקדקת של העברת הסחורות והאנשים מרצועת עזה ואליה. מינהלת התאום והקישור עושה מאמץ ניכר שגם בפעולת צה"ל השוטפת כנגד הטרור לא ייפגעו אזרחים פלסטיניים חפים מפשע".

 

עזה פינת ברלין

מאמץ ההסברה החל בביקורו של ראש הממשלה בברלין, שתם אמש. על פי המידע שנצבר בלשכת ראש הממשלה וממלאת מקומו לבני, ניכרת ירידה מסוימת בתמיכה בישראל, מאז הוחלט על הגברת הסנקציות האזרחיות על ממשל החמאס בעזה. זאת, לעומת החודשים הקודמים, שבהם ישראל הוצגה ברחבי העולם כקורבן טרור הקסאם מרצועת עזה. על רקע המשך ירי הרקטות, התרחבותו לאשקלון וההערכה שבמצב זה תידרש פעולה נרחבת של צה"ל, הוחלט על מבצע ההסברה הבינלאומי.

 

בפגישות בין ראש הממשלה לקנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, תיאר אולמרט בפניה את המציאות הקשה בשדרות ובעוטף עזה. בין השאר הציג בפניה את התרחבות טווח ירי הקסאמים. ראש הממשלה אמר שבמצב זה נאלצת ישראל להפעיל סנקציות אזרחיות וכוח צבאי. עם זאת, הוא הדגיש שאין בכוונת ישראל ליצור משבר הומניטרי ברצועת עזה או לפגוע באזרחים. אולמרט הזהיר שישראל תיאלץ להרחיב את פעולותיה כדי להגן על אזרחיה.

 

במסיבת עיתונאים שסיכמה את הביקור אמרה מרקל שהדרך לפתרון מצוקתם של תושבי עזה היא הפסקת ירי הקסאם. מרקל גילתה הבנה לזכותה של ישראל להגן על אזרחיה בדרום. אולמרט אמר במסיבת העיתונאים שישראל תמשיך להלחם נגד טרור הקסאמים והטרור הפלסטיני בכללו בכל אמצעי שיידרש. לדבריו, בד בבד תוסיף ממשלת ישראל לקיים את התהליך המדיני מול הגורמים המתונים ברשות הפלסטינית, בראשות אבו-מאזן וסאלם פיאד.

 

סמנכ"ל משרד החוץ לענייני הסברה, אביב שירון, אמר הבוקר: "סיור הדיפלומטים בעוטף עזה נעשה במסגרת המאמץ להגביר את המודעות המדינית, התקשורתית והציבורית בעולם למצב בעוטף עזה. אנו מבקשים להביא לידיעת העולם את מצבם של תושבי שדרות ועוטף עזה, המותקפים זה שבע שנים בקסאמים. אנו מבקשים להגביר את המודעות בעולם לישות הטרוריסטית הפועלת בעזה. המאמץ היום נעשה מול דיפלומטים, אך משרד החוץ פועל גם מול קובעי מדיניות ומול מעצבי דעת קהל בעולם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"הצענו תקווה". לבני
צילום: איי פי
המקום שבו נפצע הילד אושרי בשדרות
צילום: אמיר כהן
אולמרט ומרקל בברלין
צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ
מומלצים