שתף קטע נבחר

ישראל מכחישה קשר לחיסול מורנייה

על הפיצוץ המסתורי בדמשק, נמסר מלשכת ראש הממשלה, למדה ישראל מהתקשורת, והיא "דוחה את הניסיון של גורמי הטרור לייחס לה מעורבות כלשהי באירוע". את חיזבאללה זה לא משכנע: "על הציונים לדעת שהמערכה שלנו איתם ארוכה". מנהיגם הרוחני פדלאללה: "דרך הג'יהאד איבדה עמוד תווך"

תדהמה בסוריה ובלבנון, בעקבות חיסולו הלילה (יום ג') בדמשק של עימאד מורנייה - "קצין המבצעים" של חיזבאללה, ואחד מבכירי המחבלים המבוקשים בעולם כולו. על פי כמה דיווחים, בפיצוץ הרכב בו נסע, בסמוך לשגרירות האיראנית, נהרג גם חאג' חוסיין חליל, סגנו של מזכ"ל חיזבאללה נסראללה לעניינים מדיניים. אולם רעייתו של חליל הכחישה זאת, וגם חיזבאללה הבהיר שרק מורנייה נהרג בפיצוץ.   

 

בצהריים הגיבה לראשונה לשכת ראש הממשלה בירושלים לחיסול - והכחישה כל קשר: "ישראל מבררת את הדיווחים מלבנון ומסוריה באשר למותו של בכיר חיזבאללה, ולומדת לראשונה את הפרטים העולים מהם, כפי שנמסרים בתקשורת בשעות האחרונות", לשון ההודעה. "ישראל דוחה את הניסיון של גורמי הטרור לייחס לה מעורבות כלשהי באירוע הזה". 

 

ההודעה הרשמית על מותו של מורנייה פורסמה לפני הצהריים ברשת הטלוויזיה "אל מנאר", השייכת לחיזבאללה. "גיבור הג'יהאד עטור ההישגים נהרג כשאהיד על-ידי הישראלים הציונים", הכריז הקריין. הוא שלח תנחומים למשפחה והוסיף: "על הציונים לדעת שהמערכה שלנו איתם ארוכה".

 

הן בחיזבאללה והן באמל, שני הארגונים השיעיים בלבנון, מאשימים את ישראל בחיסול. הסמכות ההלכתית השיעית העליונה בלבנון והמנהיג הרוחני של חיזבאללה, שייח מוחמד חוסיין פדלאללה, אמר: "דרך הג'יהאד נגד האויב איבדה היום עמוד תווך. אנו מקווים שכל תחומי ההתנגדות נגד האויב יהיו נחושים יותר". תנועת אמל גינתה את ההתנקשות וקראה לאזרחי לבנון "לדבוק באחדות הלאומית".


החיסול: פיצוץ לילי ברכב ליד שגרירות איראן (צילום: AFP)

 

משעות הצהריים מקבלים אנשי חיזבאללה מנחמים במסגד "סייד א-שוהדא", בדאחיה השיעית של ביירות. ההלוויה צפויה להיערך מחר. מדובר במועד נפיץ מאוד בלבנון, שכן במקביל אמור המחנה האנטי-סורי להוציא לרחובות העיר כמיליון בני-אדם, לציון יום ההתנקשות בראש ממשלת לבנון לשעבר, רפיק אל-חרירי.

 

בפיקוד הצפון, בניגוד לאירועים קודמים בהם חוסלו בכירי חיזבאללה, לא הועלתה הפעם הכוננות. בכנסת - עם או בלי קשר לתקרית בדמשק - הוחלפו לחיצות ידיים עם ראש הממשלה, ופוזרו חיוכים.  

 

בהכנת הידיעה השתתפו דודי כהן, עלי ואקד, חנן גרינברג ואמנון מרנדה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
זירת הפיצוץ בדמשק
עימאד מורנייה
מומלצים