שתף קטע נבחר

מארגנטינה ועד סעודיה: כולם חיפשו את מורנייה

הוא היה מבכירי המבוקשים בעולם. פרס של 5 מיליון דולר הוצע תמורת ראשו. ב"רפרטואר" שלו נמנים הפיגועים בבואנוס איירס ובסעודיה, הריגת אנשי המארינס בביירות, ההשתלטות על מטוס TWA וחטיפת חיילי צה"ל. דרכו של ארכי-מחבל

עימאד מורנייה שחוסל היום בדמשק כיהן במשך שנים כראש הזרוע הצבאית של חיזבאללה והיה יד ימינו של מזכ"ל הארגון, חסן נסראללה. 

 

מורנייה נולד בדרום לבנון ב-1964 והחל את דרכו כפעיל בתנועת פתח. לאחר עזיבת בכירי אש"ף את ביירות בעקבות מלחמת לבנון הראשונה, החליט מורנייה להישאר בלבנון ולחבור לארגון חיזבאללה השיעי. במסגרת תפקידו היה אחראי על מנגנון שביצע פיגועים נגד מטרות ערביות במזרח התיכון. לאחר חיסולו של מזכ"ל חיזבאללה הראשון, עבאס מוסאווי, ב-1992 החל לעסוק בהקמת תאי טרור חשאיים ברחבי העולם ובתכנון פעולות טרור נגד מטרות ישראליות ומערביות.


מורנייה (מאחור) בתא הטייס של מטוס TWA - יוני 1985 (צילום: AFP) 

 

במארס 1992 היה מעורב מורנייה בפיגוע בשגרירות הישראלית בארגנטינה בו נהרגו 29 בני אדם. ביולי 1994 היה מעורב בתכנון הפיגוע במרכז הקהילה היהודית בבואנוס איירס שבו נהרגו 85 בני אדם ונפצעו כ-200. לפני כשנה נעתרה המשטרה הבינלאומית לבקשת ארגנטינה להוציא צווי מעצר בינלאומיים נגד מורנייה וחמישה פקידים איראנים בכירים בחשד למעורבות בפיגוע נגד מרכז הקהילה היהודית.

 

מורנייה, שהיה במשך שנים "על הכוונת" - לעתים גם באופן מילולי - של שירותי הביון הישראליים, היה מעורב בין היתר בחטיפת שלושת החיילים בני אברהם, עדי אביטן ועומאר סוואעד בגבול הצפון באוקטובר 2000. במארס 2002 היה מעורב בתכנון הפיגוע ליד קיבוץ מצובה, במהלכו חדרו לישראל שני מחבלים והרגו שישה אזרחים ישראלים. ב-12 ביולי 2006 היה מעורב בתכנון תקרית הירי בה נהרגו שמונה חיילי צה"ל ונחטפו ללבנון חיילי המילואים אלדד רגב ואהוד גולדווסר. בעקבות התקרית נפתחה מלחמת לבנון השנייה.

 

למורנייה "עבר עשיר" גם בכל הנוגע לפיגועים נגד מטרות מערביות ברחבי העולם. באפריל 1983 היה מעורב בפיגוע בשגרירות האמריקנית בביירות שבו נהרגו 63 בני אדם. באוקטובר 1983 היה מעורב בפיגוע במפקדת חיל הנחתים האמריקני בביירות שבו נהרגו 241 בני אדם. בספטמבר 1984 יזם פיגוע בשגרירות האמריקאית בביירות שבו נהרגו 20 בני אדם. ביוני 1985 היה בין יוזמי ומבצעי חטיפת מטוס TWA ורצח אחד מנוסעיו האמריקנים.

 

סוכנות הביון הפדרלית האמריקנית, FBI, העמידה פרס של חמישה מיליון דולר למי שימסור מידע שיוביל ללכידתו של מורנייה. הוא נחשב במשך שנים לאחד הטרוריסטים המבוקשים בעולם ושמו הוזכר בכפיפה אחת עם אוסאמה בין-לאדן ובכירי ארגון אל-קאעידה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים