שתף קטע נבחר

פרופ' דרור בכנסת: יש משקל לממשלה שמקדמת שלום

המערכת הפוליטית סערה בעקבות דברי דרור, מחברי ועדת וינוגרד, והוועדה לביקורת המדינה דרשה ממנו הבהרות. ההסבר: "ביקשתי לעזור לציבור לשקול את עמדותיו. היום הייתי בוחר מילים אחרות". הוועדה הביעה צער על דברי דרור "כפי שהוצגו בחלק מאמצעי התקשורת"

חבר ועדת וינוגרד, פרופ' יחזקאל דרור, זומן הבוקר (יום ד') לוועדה לביקורת המדינה נוכח הסערה שעוררו דבריו בתקשורת - כאומר שיש להימנע מבחירות אשר יעלו את נתניהו לשלטון. רבים פירשו את האמירה כפוגעת במהימנות דו"ח הוועדה, שבחנה את התנהלות ראש הממשלה במלחמת לבנון השנייה. 

 

פרופ' דרור שב וטען שהסערה פרצה בשל כותרת מעוותת. "חלילה לי מלפגוע בכבוד המערכת הפוליטית. כאיש מדעי המדינה, אין לי להטיל חשדות שאין להן בסיס. ההופעות שלי בתקשורת היו מכוונות לעזור לציבור לשקול את עמדותיו. יכול להיות שעשיתי טעות ביחס לאומדן יכולת הבנת הנקרא. אם הייתי חוזר על הראיון, הייתי בוחר כמה מילים אחרות".  

 

"מה שעשיתי בדבריי הוא להסביר שמצד אחד עומדת האחריות - ומי שרואה אחריות כערך עליון צריך להסיק את המסקנה.

אך מצד שני - מי שמאמין בתהליך השלום ומאמין שהממשלה מקדמת אותו, צריך להעניק לזה משקל. אני אמרתי שאני לא מחליט בין שתי האפשרויות האלה", אמר פרופ' דרור.

 

על דו"ח וינוגרד עצמו אמר דרור: "לא מוכר לי דו"ח כל כך חמור, שמעורר צורך בתיקונים דחופים ומעמיקים. זה מחייב שיקום שלם. יצאתי מהממצאים עם מרה שחורה".

 

עם זאת, הדגיש בסיום דבריו כי "התפקיד של המדינאים הוא להמר, אבל הימור אחראי. מלחמה ושלום הם הימורים עמומים".  

 

לבנת: יצא המרצע מהשק

יו"ר הוועדה אורלב פנה לפרופ' דרור ואמר: "כל כך קשה לי לקבל שנפלת בפח, כשאתה אומר היום שבדיעבד היית עושה את זה באופן שונה. קשה לי מאוד לקבל את זה. אם אתה שואל אותי אם הספקות שלי הוסרו? באופן ידידותי אני אומר לך: לא".

  

ח"כ לימור לבנת טענה בדיון כי "פרופ' דרור קרא באופן ברור לציבור להמשיך ולתמוך בממשלת אולמרט. יצא המרצע מן השק, וכעת ברור שהאמירה שלו בראיון הייתה פוליטית לחלוטין. הניסיונות שלו היום להסביר שהציבור לא הבין אותו הם

מביכים ולא ראויים לאדם במעמדו. הציבור הבין היטב שיש חשש ששיקולים זרים עומדים ברקע - וצל כבד הוטל על עבודת ועדת וינוגרד".

 

ח"כ יואל חסון אמר כי "ברור מדבריו של יחזקאל דרור, גם כאן בוועדה, וגם בראיונות לאחר מכן, כי את השיקולים המדיניים והפוליטיים צריך הציבור להחליט בעקבות ממצאי הדו"ח, ואלו לא השיקולים של הוועדה - כפי שמנסים להציג אותם. ברור לכולם כי הוועדה לא דנה בעמדות פוליטיות, ומעולם לא נלקחו שיקולים פוליטיים של חבריה בדו"ח ובמסקנות שלו".

 

חיים צמח, אביו של עוז שנפל במלחמה, אמר: "אני מתנחם בעובדה שבני נפל בקרב גבורה. היום המדינה יקרה לי הרבה יותר מאשר ביוני 2006, משום ששלמתי עליה מחיר מאוד יקר. לדעתי, זו הייתה ועדה מטעה ומוטה".

 

בתום הדיון קבעה הוועדה כי היא "מביעה צער על דבריו של פרופ' דרור כפי שהוצגו בחלק מאמצעי התקשורת ואשר נגעו בנושאים פוליטיים. הוועדה סוברת כי פרופ' דרור טעה כשהתראיין בסמיכות למועד פרסום דו"ח הוועדה, ולא הצליח - גם על פי

דבריו - להעביר את מסריו במדויק. הוועדה מקבלת את דברי פרופ' דרור לפיהם הוא מצטער על חלקו באי הבנות שנוצרו, וכי מאחורי דבריו לא עמדו שיקולים פוליטיים. הוועדה גם רשמה לפניה את הודעת דרור לפיה בדיוני ועדת וינוגרד לא עלו נושאים פוליטיים בשום דרך שהיא".

 

לאחר הדיון נשאל פרופ' דרור כיצד הוא מסכם את הדיון בכנסת, והוא אמר ל-ynet: "מדובר בחוויה מאוד מעניינת".

 

בדיון השתתף גם מבקר המדינה, מיכה לינדנשטראוס, שקבל על כך שבית הנשיא מונע מאנשיו לבקרו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דרור. דיבר בשם עצמו
צילום: גיל יוחנן
מומלצים