שתף קטע נבחר

הרבנות: ייבוא בשר - רק אם "נשחט מוסרית"

ארגון הכשרות הגדול בארה"ב (OU) ביקש, וברבנות הראשית החליטו להיאבק בטענות בדבר גרימת צער בעלי חיים לבהמות הנשחטות. אז לידיעת יבואני הבשר הכשר: שחיטה בשיטת "כבילה והרמה" - OUT, שיטת "הארגז המתהפך" - IN

בעקבות מחאותיהם של ארגוני "צער בעלי חיים" נגד שיטת השחיטה של "כבילה והרמה" הנהוגה במספר בתי מטבחיים בארצות הברית ובדרום אמריקה, החליטו ברבנות הראשית לפעול לשינוי המצב. בדיון שנערך בנושא באחרונה, בהשתתפות ועודת הכשרות של הרבנות הראשית והרב הראשי לישראל, הרב יונה מצגר הוחלט להנחות את יבואני הבשר מחו"ל להקפיד לייבא לישראל רק בשר אשר נשחט בשיטת "הארגז המתהפך" (Boxing).

 

על פי שיטה זו הבהמה נתפסת על ידי ארגז אשר הופך אותה ובדרך זו מתבצעת השחיטה. שיטה זו הינה מודרנית יותר, נהוגה במרבית בתי המטבחיים, למעט כאמור, אותם בתי מטבחיים שעדיין לא עברו לשיטה זו משיקולים של תקציב ברוב המקרים. עוד הוחלט כי "הרבנות הראשית תתייעץ עם מומחים ותשקיע מאמצים רבים למציאת פתרונות מעשיים נוספים ונאותים אשר יצמצמו את הטענות בדבר גרימת "צער בעלי חיים" לבהמות הנשחטות".

 

יצויין, כי הדיון בנושא נערך בעקבות פנייתו בנושא לרבנות הראשית של הרב מנחם גענק, יו"ר ארגון ה- OU, ארגון הכשרות הגדול בארצות הברית. הלה פנה לרב מצגר בנושא לאחר פניות ומחאות מצד ארגוני "צער בעלי חיים" בארצו. במכתבו, ניכר כי הרב מצגר, כמו גם גורמים נוספים ברבנות, חוששים מהנזק התדמיתי שיכול להיווצר מפרסום התמונות האכזריות המגיעות מאותם בתי המטבחיים הכשרים הפועלים בשיטת "הרמה וכבילה", הנתפסת כאכזרית למדי בעיניי הארגונים.

 

במכתב לרב גענק הוא מציין כי הינו מודע להשפעתם הציבורית הרבה של ארגוני "צער בעלי חיים" באמריקה,

ולפיכך גם פעולתו בנושא. גורמים ברבנות הסכימו שאכן התמונות שהוצגו, המתארות את סבל הבהמות הנשחטות בשיטת "הרמה וכבילה", הן "בהחלט תמונות קשות". אולם, "התחושה הייתה שיש פה משהו מעבר לצער בעלי החיים שנגרם לבהמות".

 

"מפעם לפעם אנחנו שומעים טענות שהשחיטה היהודית היא אכזרית, מצד כל מיני גורמים, והרבה פעמים זה ממניעים אנטישמיים. הרי גם למוסלמים יש את אותה שיטת שחיטה כמו ליהודים אבל במקרה שלהם לא נשמעות נגדם טענות על אכזריות", מעלים גורמים ברבנות סברות לגבי הסיבה העומדת מאחורי פעילות הארגונים.

 

כל זאת, לא מנע מהרבנות הראשית לישראל לפעול להפסקת השימוש בשיטת "הרמה וכבילה" ולעודד מצידה את בתי המטבחיים אשר עברו לשיטת "הארגז המתהפך". גם בישראל ברכו על ההחלטה. מארגון "הכל לחי" נמסר היום כי הם משבחים את החלטת הרבנות הראשית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בשר. רק דרך "הארגז המתהפך"
צילום: שלום בר-טל
הרב מצגר. מחאת ארגונים ירוקים
צילום: דודי ועקנין
מומלצים