שתף קטע נבחר

ראש ש"ס בהסתדרות חשוד במעשים מגונים

התפתחות בפרשה שנחשפה ב-ynet. יו"ר ש"ס לשעבר בהסתדרות, שכיהן כראש אגף הרווחה, דוד יפרח, נעצר לחקירה בחשד שהטריד מינית וביצע מעשים מגונים בשלוש עובדות שלו. בין היתר חשוד שנגע בהן וחשף בפניהן את איבר מינו. רב עיר במרכז חשוד ששיבש הליכי חקירה. ש"ס: השענו אותו כבר אז. ההסתדרות: הוא חזר לעבוד במקום אחר

ראש אגף הרווחה בהסתדרות ויו"ר ש"ס לשעבר בארגון העובדים, דוד יפרח, עוכב הבוקר (יום ה') לחקירה במשטרה בחשד שביצע מעשים מגונים והטריד מינית שלוש עובדות שלו. על הפרשה פורסם לראשונה ב-ynet לפני מספר חודשים. פרט לחשוד, עוכב לחקירה אדם נוסף - רב של עיר במרכז - החשוד ששיבש הליכי חקירה.

 

בחודש נובמבר, קיבל היועץ המשפטי של ההסתדרות, עו"ד אלון לוין, מכתב חתום על ידי אישה אלמונית (לקריאת המכתב לחצו כאן),

 ובו פרטים אודות אירועים ומקרים שבהם לכאורה ביצע יפרח מעשים מגונים, לנגד עיניהן של כמה עובדות שהיו כפופות לו.

 

עו"ד לוין, האחראי גם על נושא ההטרדות המיניות בהסתדרות, שוחח עם העובדות ששמן צוין, אך לא העביר את הפרטים למשטרה. יפרח ביקש אז מנציבות כוח האדם לצאת לחופשה עד לבירור עניינו - והבקשה אושרה. עוד נמסר מההסתדרות כי הוא מכחיש את הטענות נגדו.

 

בעקבות תלונה שהוגשה לפני מספר שבועות על ידי אחת העובדות, משטרת מרחב ירקון החלה בחקירה. העובדת סיפרה שיפרח נגע בה באיברים אינטימיים וחשף בפניה את איבר מינו. בעקבות תלונה זו, הגיעה המשטרה לנשים נוספות שגם בהן ביצע מעשים מגונים לכאורה. על-פי החשד, המעשים נמשכו במשך זמן רב, והנשים חששו להתלונן מחשש שייאבדו את מקום עבודתן. הרב שנחקר, ושוחרר בהמשך, חשוד כי שמע מאחת המתלוננות על הסיפור, ולא דיווח.

 

ההסתדרות: הוא הורחק מהבניין

כששב לעבודה, הועבר יפרח לוועד הפועל בכפר-סבא. למעשה, הוא הורחק מבניין ההסתדרות בתל אביב ומהנשים שהתלוננו נגדו. עם זאת, לנוכח העובדה כי לא הוגשה תלונה למשטרה באותה התקופה, בהסתדרות מציינים כי הוא יכול היה להמשיך ולעבוד באירגון, אך הרחק מהמתלוננות.

 

מההסתדרות נמסר כי "מיד עם קבלת מכתב התלונה, יו"ר ההסתדרות הורה ליועץ המשפטי לפעול על פי החוק. הוועדה למניעת הטרדות מיניות בהסתדרות, בהתאם לחוק למניעת הטרדות מיניות, פתחה בחקירה. עוד בשלבי החקירה הראשונים, בהתאם להמלצת הוועדה, הורחק דוד יפרח מבניין ההסתדרות כדי למנוע אפשרות לקרבה לעובדות.

 

"במקביל, הוועדה הציגה בפני העובדות את האפשרות העומדת ברשותן לפנות בכל עת למשטרת ישראל. הוועדה היתה אמורה לסיים את עבודתה בימם הקרובים.

 לפני כשבועיים התלוננו מספר עובדות במשטרה, המשטרה פנתה להתסתדרות וביקשה את כל חומר החקירה של הוועדה, שהועבר על-פי המתחייב כחוק.

 

מש"ס נמסר כי בעקבות התלונה, השעו כבר לפני חודשיים את יפרח מכל תפקידיו בהנהגת ההסתדרות וכממלא מקום מנכ"ל התנועה. מש"ס פנו אז ליו"ר ההסתדרות, עופר עיני, בבקשה להשעות את יפרח מתפקידיו הפעילים בהסתדרות עד תום ההליכים המשפטיים ובירור סוגיית חפותו.

 

באשר לטענת ש"ס לפיה יפרח הושעה אומרים בהסתדרות כי "לא קיבלנו שום הודעה מש"ס על כך שמר יפרח הורחק בדרך זו או אחרת".

 

נטע סלע השתתפה בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עופר עמרם
עוכב לחקירה. יפרח
צילום: עופר עמרם
מומלצים