שתף קטע נבחר

והבה: להדיח את מפקד המחוז בשל ממצאי פקיעין

מפכ"ל המשטרה הסתפק בהערה פיקודית למפקד מחוז הצפון, שמעון קורן, שלקה בתפקודו במהומות פקיעין לפני כחצי שנה. חברי הכנסת קוראים להחמיר את העונש וח"כ אריה אלדד מפנה אצבע מאשימה כלפי השר דיכטר. בכירים דרוזים אחרים מסתפקים בהערה

דו"ח הוועדה לבדיקת התנהלות המשטרה באירועי פקיעין עורר גל של תגובות בקרב חברי כנסת וראשי הציבור הדרוזי בישראל. חלק מהמגיבים אף קראו היום (ה') לבכירי המשטרה ומערכת הביטחון לקחת אחריות אישית.

 

סגן שרת החוץ, ח"כ מגלי והבה (קדימה), קרא לשר לבטחון פנים, אבי דיכטר, להפוך את החלטת המפכ"ל ולהדיח לאלתר מתפקידו את מפקד המחוז הצפוני, ניצב שמעון קורן. והבה אמר: "ההחלטה להשאיר בתפקידו את קורן, אשר נקבע כי כשל בתפקידו, מהווה סטירת לחי לשלטון החוק ולציבור הדרוזי. רק באמצעות העברתו מתפקידו של קורן, תוכל המשטרה להתחיל ולשקם את יחסיה עם העדה הדרוזית".

 

ח"כ אריה אלדד (איחוד לאומי-מפד"ל) מפנה אצבע מאשימה כלפי דיכטר עצמו, "עליו מונחת האחריות הכוללת". לדבריו, "הדו"ח קובע שהמשטרה נכשלה בטיפול באירועי פקיעין, אך מתעלם מעיקר הבעיה - איך הגענו לכך שעל מנת לעצור כמה עבריינים לאומניים אלימים ביישוב דרוזי, צריך להיערך כמו לכיבוש יעד מבוצר".

 

ח"כ נדיה חילו (עבודה) אמרה כי "אוזלת היד של המשטרה היא פגיעה באמון הציבור, איך ייתכן שנמצאו כשלים כה מהותיים בתיפקוד המשטרה בדרגים הגבוהים ביותר ומפקד המחוז מקבל הערה? ההחלטה רק תהווה שלב נוסף בהידרדרות לתהום של החיים המשותפים במדינה בין יהודים וערבים".

 

ראש מועצת פקיעין, מוחמד חיר, אמר כי החלק החשוב בדו"ח הוא זה שקובע כי המשטרה לא פעלה כשורה בעת שנכנסה לכפר. "המשטרה האשימה בראש ובראשונה את תושבי הכפר באחריות למקרה. לא היו התפרעויות בפקיעין לפני שהמשטרה נכנסה לכפר", אמר. בהתייחסו להחלטת המפכ"ל להעיר הערה פיקודית לקורן, אמר חיר כי על אף שבתחילה דרשו ראשי הציבור הדרוזי להדיח אותו ואת תנ"צ ניר מריאש, הם מסתפקים גם בהערה זו.

 

מנכ"ל עמותת "סיכוי" לקידום שוויון אזרחי, עלי חיידר, הביע ספקנות בנוגע ליישום מסקנות הדו"ח. "לצערנו, למשטרה יש רקורד ארוך באלימות נגד הציבור הערבי, ולממשלה יש רקורד ארוך במינוי ועדות חקירה והתעלמות ממסקנותיהן", אמר.

 

דו"ח ועדת הבדיקה המשטרתית לאירועי פקיעין כולל שורה של כשלים מהותיים בשלב ההכנות למבצע ובמהלכו, בקרב הפיקוד הבכיר של המחוז הצפוני של המשטרה. למרות הכשלים, החליט מפכ"ל המשטרה, רב ניצב דודי כהן, להסתפק בהערה למפקד המחוז הצפוני, ניצב שמעון קורן. מלבד שני קצינים בכירים שהודחו, כולל דו"ח הוועדה מסקנות והמלצות אישיות כלפי עשרה שוטרים נוספים שנטלו חלק במבצע.

 

בהכנת הידיעה השתתפו אמנון מרנדה, אחיה ראב"ד ושרון רופא-אופיר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דודי ועקנין
אלדד. "השר אחראי"
צילום: דודי ועקנין
ועדת הפנים אחרי המהומות בפקיעין. משמאל: מוחמד חיר
צילום: אביהו שפירא
והבה. "להדיח"
צילום: ראובן קפוצ'ינסקי
מומלצים