שתף קטע נבחר

ח"כים: סנקציות על איראן עד לשקיפות מלאה

חברי ועדת חוץ וביטחון תומכים בהטלת עיצומים נוספים על איראן בשל תוכנית הגרעין שלה, "עד אשר השקיפות תהיה מלאה". לדברי ח"כ דני יתום, "דו"ח סבא"א מלמד שטהרן מסתירה עדיין חלק גדול מהפעילות שלה ומועצת הביטחון חייבת להטיל עיצומים הרבה יותר כואבים על איראן"

חברי ועדת החוץ והביטחון של הכנסת לא הופתעו מדו"ח הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) בעניין תוכנית הגרעין של איראן, שקבע כי טהרן סיפקה מידע חדש על תוכניתה הגרעינית, אך עדיין לא מדובר במידע "מלא ומגובש". חברי הוועדה קוראים להטיל עיצומים נוספים על איראן, לפני שיהיה מאוחר מדי.

 

סגן ראש השב"כ לשעבר, ח"כ ישראל חסון (ישראל ביתנו) סבור כי השקיפות האיראנית אינה מספקת. "כשאתה רואה חתול ברחוב, והוא עושה 'מיאו' והוא שורט כמו חתול, לא צריך בדיקת דנ"א כדי להוכיח שהוא חתול. איראן היא מדינה שתומכת ומעודדת טרור, מחמשת ארגוני טרור ומפתחת פרויקט גרעיני בשקיפות לא מספקת. זה מספיק כדי לעשות הכל כדי לעצור את התוכנית הזו, עד אשר השקיפות תהיה מלאה".

 

חסון אינו אופטימי בנוגע לסיכויים שאיראן תעביר מידע נוסף על תוכנית הגרעין שלה. "אני לא יודע אם יש מישהו שיודע להבטיח שקיפות מסוג כזה במשטר כמו באיראן, ולפיכך כל יום שדוחים - העולם עשוי להצטער על זה שנים".

 

ראש המוסד לשעבר, ח"כ דני יתום (עבודה), אמר כי "הדו"ח החדש מלמד שאיראן עדיין מסתירה חלק גדול מאוד מהפעילות שלה. הוועדה הבנלאומית לאנרגיה אטומית חייבת להמשיך ללחוץ על איראן כדי לקבל את כל התשובות ומועצת הביטחון חייבת לקבל החלטה על הטלת סבב שלישי של סנקציות, הפעם הרבה יותר כואבות על איראן".

 

לדבריו, "הדו"ח מלמד את מה שישראל טוענת כל הזמן: שהאיראנים ממשיכים להסתיר את פעילותם הצבאית ולשקר את העולם כולו. ישראל צריכה להמשיך בפעולות הסברה במטרה לשכנע את העולם שאיראן ממשיכה בתוכנית הגרעין על מנת שהעולם ינקוט בצעדים כדי להפסיק תוכנית זו".

 

שר החוץ לשעבר, ח"כ סילבן שלום (ליכוד): "הדו"ח מאושש פעם נוספת את העובדה שאיראן עושה כל שביכולתה להסתיר את תוכניותיה האמיתיות. על מועצת הביטחון לקבל החלטה להטיל סנקציות חריפות". ח"כ שלום שנועד בשבוע האחרון עם בכירי ממשל ופוליטיקה בלונדון אמר להם כי אם רוסיה או סין ימנעו הטלת סנקציות או ינסו לטרפד זאת, על ארצות הברית והאיחוד האירופי לקבל החלטה עצמאית על סנקציות חריפות.

 

לדברי ח"כ רן כהן (מרצ), "היחס של ישראל לאיראן צריך להיות כבדהו וחשדהו. אין ספק בכוונות הזדוניות שלה, אבל על מנת לנהוג בחוכמה לא צריך ללכת רק בדרך התוקפנות, אלא לגייס את הקהילה הבינלאומית". כהן סבור כי, הדרך הטובה ביותר לישראל היא לעשות שלום עם סוריה ולבדל בינה לבין איראן, במקום לדחוף את שכנותיו לתוקפנות ולעימות. 

 

ח"כ יצחק בן ישראל (קדימה) אמר: "יש להטיל סנקציות נוספות על איראן, שמנסה ליצור רושם שהיא לא תכנע אף פעם גם אם יוטלו עליה סנקציות. לדעתי זה רושם שגוי, משום שלאיראן יש הרבה מה להפסיד. הדו"ח מראה שוב שהאיראנים באמת הם לא טלית שכולה תכלת. מדוע הם מסתירים? מה הם מסתירים? כנראה שיש להם מה להסתיר".

 

לדבריו, "בסופו של דבר הדו"ח הזה צריך להביא להטלת סנקציות על איראן, שבהחלט ידחפו אותה לפשרה בנושא העשרת האורניום".

 

איראן: אין בסיס חוקי לסנקציות

לעומת חברי ועדת חוץ וביטחון, באיראן מפרשים את דו"ח סבא"א אחרת. ג'וואד ועידי, סגנו של האחראי על הגרעין באיראן, אמר כי "אין בסיס חוקי" להטלת עיצומים נוספים על איראן, בעקבות פרסום הדו"ח.

 

הממונה על המשא ומתן מטעם איראן בסוגיית הגרעין, סעיד ג'לילי, אמר כי דו"ח סוכנות הגרעין מוכיח שפעולותיה הגרעיניות של איראן נעשות למטרות שלום. לדבריו, מסקנות הדו"ח הן "הצלחה שהושגה בזכות עמידתו והתנגדותו של העם האיראני".

 

יושב ראש ועדת חוץ וביטחון בפרלמנט האיראני, אלאדין בורוג'רדי, התייחס אף הוא לדו"ח ואמר כי מדובר "בדו"ח חיובי אשר חותר תחת ניסיונותיה של ארה"ב לדחוף להטלת סנקציות נוספות על טהרן. "הדרך לניסיונותיה של ארה"ב להביא להחלטה נוספת נגד איראן תהפוך כעת למשובשת", הוסיף חבר הפרלמנט האיראני.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חסון. "לעשות הכל עד לשקיפות"
צילום: אלעד גרשגורן
יתום. "ללחוץ כדי לקבל תשובות"
צילום: עופר עמרם
מומלצים