שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  "איראן שקופה יותר, אך לא במידה מספקת"

  דו"ח חדש של סוכנות הגרעין קובע כי טהרן סיפקה מידע חדש על תוכניתה הגרעינית, אך לא מדובר במידע "מלא ומגובש" שיוכל להפריך את החשד שבכוונתה לייצר נשק גרעיני. איראן מיהרה לברך הדו"ח ולהגדירו כ"הצלחה שהושגה בזכות עמידתו של העם האיראני". החברות הקבועות במועצת הביטחון יתכנסו ביום ב' כדי לדון בהמשך הסנקציות

  דו"ח חדש של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית שפורסם היום (ו') קובע כי איראן סיפקה מידע חדש על תוכניתה הגרעינית, אך עדיין לא מדובר במידע "מלא ומגובש". על פי הדו"ח, איראן "שקופה" יותר מבעבר אך לא באופן שיוכיח כי פעילותה הגרעינית אינה לשם ייצור פצצות.

   

  על אף התמונה המעט חיובית יותר שמצייר ראש הסוכנות, ד"ר מוחמד אל-בראדעי, בדו"ח בנוגע לשיתוף הפעולה של איראן - קובעת הסוכנות כי טהרן ביצעה ניסויים שעלולים לאפשר לה להעשיר אורניום במהירות רבה יותר בניגוד להחלטות האו"ם. 

   

  בנוסף, קובעת הסוכנות כי כשלונה של איראן "להסיר מעליה את עננת העשרת האורניום" תדרבן את החברות הקבועות במועצת הביטחון להביא להצבעה הצעת החלטה להרחבת הסנקציות עליה כבר בשבוע הבא.

   

  הדו"ח קובע כי איראן נמנעת מלספק תשובות מהותיות לחשדות לפיהן היא מנסה להסתיר את ניסיונותיה להצטייד בנשק גרעיני. היא איננה מתייחסת לתהליך העשרת האורניום, הניסויים בפיצוצים רבי עוצמה ועבודות התיכנון של ראשי קרב.

   

  "סוכנות הגרעין לא תנקוט במדיניות שתספק ערבויות לכך שאיראן השעתה את פעילותה הגרעינית לפני שטהרן תפריך באופן הרצוי את החשדות נגדה, ומבלי שתאפשר לפקחי הסוכנות לבדוק את מתקניה. אין ביטחון שהתוכנית האיראנית היא למטרות שלום בלבד", נכתב בדו"ח.

   

  איראן הזדרזה לברך על הדו"ח, שמפריך לטענתה את ההאשמות שהעלתה ארצות הברית נגדה. הממונה על המשא ומתן בסוגיית הגרעין, סעיד ג'לילי, אמר כי דו"ח סוכנות הגרעין מוכיח שפעולותיה הגרעיניות של איראן נעשות למטרות שלום בלבד. לדבריו, מסקנות הדו"ח הן "הצלחה שהושגה בזכות עמידתו והתנגדותו של העם האיראני".

   

  במקביל, דווח כי נציגי חמש החברות הקבועות במועצת הביטחון של האו"ם יחד עם גרמניה ייפגשו ביום ב' הקרוב כדי לדון בקידום סבב הסנקציות השלישי על איראן. כך מסרו דיפלומטים באו"ם.

   

  "העולם כולו עלול לשלם"

  אמש אמר גורם מדיני ל-ynet כי לאחר פרסום דו"ח סוכנות הגרעין תבקש ישראל לכנס בהקדם את מועצת הביטחון של האו"ם, כדי לתבוע הטלת עיצומים נוספים על איראן. "אנו מקווים שבסוכנות לאנרגיה אטומית מודעים למחיר שעלול העולם כולו לשלם, על הגישה המקלה שהיא נוקטת כלפי איראן. ישראל מאמינה, ופעלה בכיוון זה רבות בחודשים האחרונים, שיש צורך דחוף בסיבוב שלישי של סנקציות כנגד איראן. יש לכנס בהקדם את מועצת הביטחון של האו"ם על מנת להחליט על עיצומים כאלה", אמר הגורם.

   

  סוגיית הגרעין האיראנית עמדו גם במוקד שיחותיו של ראש הממשלה, אהוד אולמרט, עם קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, לפני כעשרה ימים. אולמרט, שימריא ביום ראשון לפגישות עם קיסר יפן איקהיטו וראש הממשלה, יסואו פוקודה, מתכוון לשתף גם אותם במידע ובהערכות ישראל באשר לאיום האיראני.

    

  לפני כעשרה ימים שב והצהיר נשיא איראן, מחמוד אחמדי-נג'אד, כי ארצו לא תיסוג ולו במילימטר מעמדותיה בסוגיית הגרעין ולא תוותר על זכויותיה.

  בנאום חגיגי שנשא בכיכר המרכזית בטהרן לרגל יום השנה ה-29 למהפכה האיסלאמית באיראן, הוסיף אחמדי-נג'אד כי המעצמות "לא יכולות לעשות דבר מלבד לשחק עם ניירות ולעשות תעמולה".

   

  בהתייחסו לאפשרות כי מועצת הביטחון של האו"ם תחריף את העיצומים נגד ארצו אמר הנשיא האיראני בהתרסה: "הם חשבו שיוכלו לגרום לאיראן לסגת מעמדותיה באיומים, החלטות, סנקציות ומלחמה פסיכולוגית, אבל הם טעו כמו תמיד".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים