שתף קטע נבחר

אירופה: קנס שיא של 899 מיליון אירו למיקרוסופט

האיחוד האירופי החליט לקנוס את מיקרוסופט בסכום חסר תקדים, על גביית תעריפים מופרזים ממתחרות שביקשו לפתח תוכנות תואמות ל-Windows

האיחוד האירופי קנס היום (ד') פעם נוספת את ענקית התוכנה מיקרוסופט ב-899 מיליון אירו (1.33 מיליארד דולר) - הקנס הגבוה ביותר שניתן לחברה על הפרת חוקי הגבלים עסקיים ביבשת. 

 

הרשויות באירופה אמרו כי מיקרוסופט גבתה "מחירים בלתי סבירים" עד חודש אוקטובר האחרון ממפתחי תוכנה שרצו להתאים את התוכנות שלהם למערכת ההפעלה Windows. בתגובה אמרה מיקרוסופט כי הקנס ניתן על נושאים ששייכים לעבר ושנפתרו כבר, וכשעת החברה פועלת תחת עקרונות חדשים לפיהם התוכנות שלה יהיו פתוחות יותר.

 

הקנס גבוה אף מזה שהוטל על החברה במרץ 2004, אז נקנסה מיקרוסופט ב-497 מיליון יורו (613 מיליון דולר), וכן חוייבה לחלוק מידע עם יריבותיה תוך 120 יום. מיקרוסופט ניסתה לערער באיחוד האירופי על הקנס, אך הפסידה בערעור בספטמבר האחרון.

 

האיחוד האירופי קבע כי מיקרוסופט, ספקית התוכנה הגדולה בעולם, מנעה גישה למידע חיוני מהמתחרות, שעשוי היה לסייע להן לפתח תוכנות התואמות למערכות ההפעלה של מיקרוסופט, ופגעה ביצרניות תוכנה המפתחות כלים לשרתים, מדפסות, רשתות ועוד.

 

מורידים תעריפים

החברה התבקשה לשתף פעולה עם חקירת האיחוד האירופי בנושא, אך עיכבה את שיתוף הפעולה במשך יותר משלוש שנים, כך טוענים באיחוד. רק ב-22 באוקטובר האחרון הורידה את מחירי האישורים לשימוש בפטנטים של מיקרוסופט ל-3.87 אחוז מההכנסות שהחברה רואה מהמוצר. מחברות שביקשו מידע על מערכות תקשורת של מיקרוסופט, על מנת לייצר תוכנות וכלים תואמים, נגבו 2.98 אחוז מהרווחים.

 

האיחוד טען במרץ שעבר כי התעריפים בלתי הוגנים, ומיקרוסופט ניאותה להורידם ב-0.7 אחוז וב-0.5 אחוז בהתאמה, אך רק באירופה. בשאר העולם התעריפים נותרו ללא שינוי. הפסיקה של הערכאה הראשונה של האיחוד האירופי גרמה למיקרוסופט לשנו את דעתה שוב באוקטובר האחרון, אז הציעה לחברות מידע על ייצור תוכנות תואמות בסכום קבוע של 10,000 דולר ואישור שימוש כלל-עולמי בפטנט תמורת תעריף מוזל של 0.4 אחוז בלבד.

 

כצעד מקדים לקנס הכבד מצד האיחוד האירופי, ביום חמישי האחרון הודיעו ראשי החברה על שורה של צעדים המיועדים

לפתוח את התוכנה שלה ולהקל על חברות מתחרות ומפתחים לייצר תוכנות הפועלות בתאימות עם Windows, Office ומוצרים אחרים. בין הצעדים האלה API חופשיים, פרוטוקולים פתוחים וניידות מידע, כמו גם רישיונות נוחים יותר עבור פטנטים.

 

כמו כן, החברה התחייבה לא לתבוע מפתחים שישתמשו בקוד התוכנה עבור מטרות לא מסחריות.

 

דורסת מתחרות

הקנס מתווסף ל-497 מיליון יורו שמיקרוסופט כבר אולצה לשלם על עברות הגבלים עסקיים, אחרי שנקבע כי ניסתה להשתלט על שווקים נוספים תוך פגיעה בחברות קטנות יותר, ואינו כולל את הסכום הקודם. בנוסף נקנסה החברה ב-2006 בסכום של 357 מיליון דולר, על שלא צייתה לפסיקת האיחוד המקורית מ-2004.

 

במקביל חוקר האיחוד האירופי את מיקרוסופט עקב חשד לניצול כוחה לרעה על מנת לרמוס מתחרות בשוק הדפדפנים. החקירה נפתחה בעקבות תלונות מצד יצרניות דפדפנים מתחרות ל-Internet Explroer של מיקרוסופט, הדפדפן הדומיננטי ביותר בשוק המובנה במערכת ההפעלה, ובראשן Opera.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
האיחוד האירופי מקבל צ'קים? באלמר
צילום: אהוד קינן
מומלצים