שתף קטע נבחר

הפיקוח על מיקרוסופט בארה"ב יסתיים בינואר

בתשובה שהגישה ענקית התוכנה ביום ו' האחרון לבית המשפט בארה"ב, טענה מיקרוסופט כי קבוצת המדינות אשר דורשת להאריך את הפיקוח הפדרלי עליה בנושאי תחרות, כשלה מלהביא הוכחות

מיקרוסופט מגיבה להאשמות של "קבוצת קליפורניה": מונופול התוכנה טען ביום ו' האחרון כי קבוצת המדינות בארצות הברית (שבראשן קליפורניה), אשר דרשה להאריך את הפיקוח הפדרלי על החברה, לא הצליחה להביא הוכחות לטענותיה.

 

מיקרוסופט, שהורשעה בהפעלת כוחה המונופוליסטי כדי למחוץ מתחרים, נמצאת מאז 2002 תחת פיקוח של משרד המשפטים האמריקני, מכוח הסכם הפשרה בינה ובין הממשל הפדרלי ועוד 17 מדינות בארצות הברית. הפיקוח עומד להסתיים ב-31 בינואר, 2008 - לאחר שהוארך בחודשיים בעקבות עתירת המדינות.

 

הפיקוח הנוכחי שמוטל על מיקרוסופט ועתיד להסתיים, נועד לוודא כי החברה אינה משתמשת בכוחה המונופוליסטי בשוק מערכות ההפעלה, כדי למנוע ממתחרים ויצרני תווכה (תוכנת ביניים) לפתח מוצרים התואמים ל-Windows כמו דפדפנים, ועוד תוכנות שבשימוש יומיומי. מיקרוסופט אף נדרשה לחשוף חלקים מקוד המקור של Windows כדי לאפשר תחרות.

 

סוף לפיקוח

קבוצת תשע המדינות שבראשן קליפורניה, טענו לפני מספר חודשים בפני השופטת קולאר-קוטלי (האחראית על יישום ההסכם), כי על אף שמיקרוסופט לא הפרה באופן ישיר את תנאי ההסכם, הרי שהמונופול המתמשך בפועל של החברה בתחום מערכות ההפעלה, מוכיח כי גם יישום ההסכם במידה הנוכחית, אינו מספיק כדי לעודד תחרות אמיתית בשוק.

 

 

השופטת קוטלי דרשה מקבוצת המדינות להביא "מידע ספציפי ומוצק" על מנת לתמוך בטענותיהן כי פקיעת הפיקוח על מיקרוסופט, תזיק לתחרות החופשית והאינטרס הציבורי. מיקרוסופט ענתה ביום ו' לבית המשפט כי המדינות כשלו

מלספק הוכחות שכאלה.

 

וכך, אלא אם תשנה השופטת את דעתה, יסתיים מרבית הפיקוח הפדרלי על פעולתה העסקית של מיקרוסופט בשוק התוכנה בסוף ינואר 2008.  משרד המשפטים האמריקני האריך את הפיקוח בנושאי רשיונות לשרתים ותיעוד בלבד עד לשנת 2009. שאר הפיקוח, כאמור, יוסר בסוף החודש הבא.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יוכל לשחרר את העניבה. סטיב באלמר, מנכ"ל מיקרוסופט
צילום: אהוד קינן
מומלצים