שתף קטע נבחר

מזכ"ל האו"ם: מגנה הרג אזרחים בשני הצדדים

מזכ"ל האו"ם באן קי-מון הביע "צער עמוק על אובדן חיי אזרחים בדרום ישראל ובעזה". הוא גינה את ירי הרקטות של חמאס אך גם את פעולות ישראל שהביאו להרג אזרחים ברצועה. משלחת ישראל לאו"ם גינתה את מי שעורכים השוואה בין מתקפות הטרור לבין פעולות צה"ל, שעיקרן הגנה על אזרחי ישראל

מזכ"ל האו"ם באן קי-מון גינה הלילה (יום ה') בצורה מאוזנת את ירי הקסאמים והריגת הסטודנט במכללת ספיר בידי החמאס ואת הריגת ארבעה ילדים ובהם פעוט פלסטיני בידי צה"ל. בהודעה שפרסם המזכ"ל באן הוא הביע "צער עמוק על אובדן חיי חיים אזרחים בדרום ישראל ובעזה וההסלמה באלימות".

 

עוד נאמר בהודעת באן שהוא "מגנה את ירי הרקטות נגד ישראל בידי החמאס, שהתגבר היום והרג אזרח ישראלי". הוא קרא לחמאס ולקבוצות הטרור האחרות "להפסיק את מעשי הטרור האלה".

 

אולם בה בעת מזכ"ל האו"ם "מגנה את הריגת ארבעת הילדים הפלסטינים ובהם פעוט בעזה בידי צה"ל". באן קורא לישראל "להפגין איפוק מרבי ולהבטיח כיבוד של החוקים ההומניטרים הבינלאומיים ולא לסכן אוכלוסיה אזרחית".

 

ההודעה של מזכ"ל האו"ם פורסמה שעות ספורות לאחר הארועים הקשים אתמול, ובעקבות דו"ח חריף שהוצג ביום ג' במועצת הביטחון. המסמך קובע כי בגלל המגבלות שישראל מטילה על תנועה ומסחר, יש התדרדרות משמעותית בתנאי החיים בעזה, המאיימת על בריאות האוכלוסייה בעזה ומסכלת את יוזמת השלום של הנשיא בוש שעליה הוכרז לפני שלושה חודשים באנאפוליס.

 

ישראל לאו"ם: אין להשוות בין התקיפות

בישראל הובעה תרעומת על ההשוואה הנעשית בין פעולות החמאס לאלו של צה"ל. אתמול הגיש סגן ראש משלחת ישראל לאו"ם, השגריר דני כרמון, מכתב תלונה חריף למזכ"ל האו"ם ולנשיא התורן של מועצת הביטחון בעקבות מתקפת הרקטות על דרום הארץ והריגתו של הסטודנט רוני יחיא. השגריר כרמון תאר במכתבו את התקפת הטרור וירי עשרות רקטות שהביאו להריגתו של אב לארבעה ילדים.

 

כרמון תקף את אלה באו"ם "המשווים בין התקפות הטרור המכוונות לטרוריסטים פלסטינים לבין

התקפות הנגד של ישראל המהוות תגובה להתקפות היזומות של חמאס ואחרים". כרמון הדגיש כי "בעוד ארגוני הטרור עושים כל שביכותם לפגוע באופן מכוון באזרחים ישראלים, במטרה להביא להרס ולמוות בקרבם, ישראל נאלצת להגיב להתקפות במטרה להגן על תושביה".

 

הדיפלומט הישראלי הבהיר במכתב למזכ"ל האו"ם ש"ישראל שומרת על זכותה להגיב להתקפות האחרונות ולהגן על אזרחיה, כפי שהייתה עושה כל מדינה אחרת בהתאם לאמנת האו"ם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
באן. גינוי מאוזן
צילום: רויטרס
מומלצים