שתף קטע נבחר

תיעוד התעללות גזענית מסעיר את דרום אפריקה

סרט חובבני שתיעד התעללות של סטודנטים לבנים בחמישה עובדי אוניברסיטה שחורים מסעיר את דרום אפריקה ומזכיר לרבים את עברה החשוך. "זו דעתנו על האינטגרציה", אומר הקריין בסרט, המציג בין היתר עובדים אוכלים מרק המכיל שתן

14 שנים אחרי סוף עידן האפרטהייד, סרטון וידיאו שבו נראים ארבעה סטודנטים לבנים משטים בחמישה עובדים שחורים וגורמים להם לאכול בשר מלוכלך ומרק המכיל שתן, הצית מחדש את המתח הגזעי בדרום אפריקה ועורר מחאות קולניות, כך דיווח הבוקר (יום ה') העיתון "טיימס" הלונדוני.  

 

הסרט החובבני (לצפייה דרך אתר באפריקנס לחץ כאן), צולם לכאורה כדי להביע מחאה על הכוונה לשלב בין סטודנטים לבנים ושחורים במעונות אוניברסיטה דרום אפריקנית. בסרט נראים כמה מהסטודנטים הלבנים ב"אוניברסיטת המדינה החופשית" משפילים עובדים שחורים, חלקם מבוגרים. המחאה כבר הביאה אתמול להשעיית כל השיעורים במוסד החינוכי.

 

מאות עובדים וסטודנטים צעדו באוניברסיטה במחאה על הפרסום. המשטרה נאלצה לירות רימוני הלם כדי לפזר המון זועם שהתקהל מחוץ למעונות הסטודנטים הלבנים שבהם צולם הסרט. בווידיאו נראים סטודנטים לבנים, שלא עשו כל מאמץ להסתיר את פניהם, מורים למנקים שחורים לשתות בקבוקי בירה מלאים ואז מובילים אותם למגרש משחקים על מנת שיציגו את כישוריהם האתלטיים.

 

בקטע האחרון נראה גבר מטיל את מימיו על מזון ואל תוך קופסה המכילה מרק ולאחר מכן צועק "קחו! קחו!" באפריקנס. האוכל המזוהם גרם לעובדי הקמפוס להקיא. מקריינות הסרט עולה כי הוכן במחאה על מדיניות האינטגרציה של האוניברסיטה, המשכה של מחאת סטודנטים לבנים במוסד שהחלה בחודש שעבר.

 

"היו היו פעם ימים שבהם הבורים חיו בשלום ובשלווה כאן באי רייץ, עד שיום אחד גילו פה את המילה אינטגרציה במילון", אמר דייר במעונות הסטודנטים הלבנים. הסרט מסתיים במלים: "זוהי, בסופו של יום, דעתנו על האינטגרציה". דובר האוניברסיטה, אנטון פישר, אמר כי המנקים ששוטו הם ארבע נשים וגבר.

 

האוניברסיטה נתקלה כבר בעבר בקשיים לשלב בין הסטודנטים השחורים ללבנים. ארגוני סטודנטים הודיעו על כוונתם לערוך הפגנות ברחבי המדינה נגד הגזענות בתגובה לסרטון. רקטור האוניברסיטה, פרדריק פאורי, אמר כי הוא "מודאג ביותר בעקבות התקרית". באשר לארבעת הסטודנטים ש"כיכבו" בסרטון, שניים מהם כבר עזבו את האוניברסיטה ומנעו אפשרות להשעותם או להדיחם, אך עדיין עשויים לעמוד לדין פלילי.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מחאה בדרום אפריקה. ארכיון
צילום: איי אף פי
מומלצים