שתף קטע נבחר

זירת הקניות

פ"ת: לא תוקם תחנת דלק ב"אם המושבות"

לאחר מאבק עיקש זכו תושבי שכונת "אם המושבות" בפתח תקווה בניצחון סביבי: הוועדה המקומית לתיכנון ובנייה החליטה לשנות את התב"ע ולבטל את התוכנית להקמת תחנת דלק בלב השכונה. התושבים: ללא תמיכת ראש העיר לא היינו מצליחים במאבק

חצי שנה בלבד לאחר שהחל מאבקם, הצליחו אתמול (ה') תושבי שכונת "אם המושבות" בפתח תקווה לרשום ניצחון סביבתי מוחץ: הוועדה המקומית לתיכנון ובניה, בראשות ראש העיר יצחק אוחיון, ביטלה את התוכנית להקים בלב השכונה תחנת דלק.

 

"זה מוכיח רק דבר אחד: שלאנשים יש את הכוח לשנות", אמר בשיחה עם ynet יהודה חבשה, יו"ר ועד הפעולה בשכונה. חבשה מודה כי מדובר בניצחון כמעט חסר תקדים, אולם מבחינתו מדובר במשוואה פשוטה. "כל מאבק סביבתי מורכב מהמשולש הקדוש - תושבים, פוליטיקאים ובעלי הון. מרגע שהתושבים מצליחים לחבור לפוליטיקאים ולהבהיר להם כי הם כאן על-מנת לשרת את הציבור – המאבק מצליח".

 

התוכנית להקנת תחנת הדלק בשכונה התקבלה ואושרה זה מכבר. בעל הקרקע קיבל את האישור מהעירייה כבר בשנת 1994 - אז נחשב האזור לאזור חקלאי-תעשייתי. אך ב-14 השנים שחלפו מאז, הספיקה השכונה להתפתח ולצמוח וכיום מתגוררים בה כ-4,000 תושבים.

 

לפני שישה חדשים, החל בעל הקרקע בהליכים לקבלת היתר הבנייה, ולאחרונה אף גידר את השטח והחל בעבודות עפר. התושבים, שטענו שהתחנה תסכן את בריאותם ותפגע באיכות חייהם, החליטו לצאת למאבק לביטול התוכנית.

 

התושבים חששו מפליטת אדי דלק ובנזן מסוכנים לבריאות, ומתאונה שעלולה הייתה לגרום לנזק ברדיוס רחב. בין היתר הם טענו כי האישור שניתן לתוכנית מנוגד לתקן תמ"א 18, הקובע, בין השאר, הקפדה על מרחק של 40 מטר לפחות מתחנת דלק למבני מגורים. הם אמרו כי לו היו נבחנים תנאי הקמת התחנה כיום היא לא הייתה זוכה לאישור.

 

לפני ימים אחדים התייצב גם ראש העיר בגלוי לצד התושבים ואמר כי יפעל לשינוי תוכנית בניין העיר (תב"ע) באופן שלא יאפשר את הקמת התחנה. בישיבת הוועדה הצביעו החברים על השינוי וביטלו את התוכנית. 

 

חברי ועד הפעולה של השכונה, שהרימו כוסית לחגוג את נצחונם, לא שכחו לשבח את אוחיון, ואמרו כי הישגם לא היה מתאפשר ללא תמיכתו. "מגיעים לו כל השבחים על כך", אמר חבשה – וציין כי עתה מוטלת על כתפיו המשימה הקשה של טיפול בחלופות. 


יהפוך ל"ריאה ירוקה"? השטח שהיה מיועד לתחנה (משמאל)

 

חלופה אפשרית אחת היא שהעירייה תאפשר לבעל הקרקע לפתח את השטח לטובת ייעוד מסחרי. חלופה אחרת, סביבתית יותר, תהיה להכריז על השטח כ"ריאה ירוקה", ולפעול למציאת שטח חלופי עבור בעל הקרקע.

חבשה הבהיר כי מבחינת תושבי השכונה, שתי החלופות אפשריות ורצויות – שכן אזור זה של העיר סובל הן מהיעדר שטחים ירוקים והן שטחי מסחר.

 

מעיריית פתח תקווה נמסר כי גם בטרם התקבלה החלטה זו, התקיימו מספר פגישות בין ראש העירייה לבין בעל הקרקע בה נידונו חלופות שונות לפתרון המצב. "יש דיאלוג מתמשך כל הזמן עם בעל הקרקע", הבהירים בעירייה וציינו כי אוחיון יפעל כעת להשגת הסכמה עם בעל הקרקע, ויעשה כל שביכולתו להימנע מהגעה לבית המשפט.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים