שתף קטע נבחר

ראש אמ"ן: איראן וסוריה מחכות לתוצאות העימות

האלוף עמוס ידלין סיפר לשרי הממשלה כי סבב האלימות הנוכחי בדרום החל לאחר שצה"ל סיכל פיגוע והרג ברצועה "חמישה משתלמים ומומחים צבאיים מסוריה, לבנון ואיראן". שר הביטחון: "מטרות הפעולה הצבאית הן מערכות השיגור, והמתקנים הקבועים". הרמטכ"ל: "ראינו זקן עם עגלה יוצא מאחד הכפרים ומוביל רקטת גראד לאזור השיגור"

העימות החל לאחר הריגת מומחי הטרור של חמאס. שרי הממשלה שמעו הבוקר (יום א') מפיו של ראש אמ"ן, האלוף עמוס ידלין, כי הירי המאסיבי של ארגוני הטרור לעבר שטח ישראל החל לאחר מה שהגדיר "סיכול של פיגוע איכות". ידלין סיפר כי במהלך פעולת צה"ל "נהרגו חמישה משתלמים ומומחים צבאיים מסוריה, לבנון ואיראן". בהקשר זה ציינו ראש אמ"ן וראש השב"כ כי בחמאס עדיין מעוניינים ליזום פיגוע גדול ש"יגבה מחירים כבדים".

 

הנחיות פיקוד העורף: כך ננהג ב"צבע אדום"

 

ראש אמ"ן, אמר כי החמאס מנהל מערכה אסטרטגית רחבה ויש לראות את כל המרכיבים שלה,

כדי להתנהל באופן הנכון. "עם כל תשומת הלב לדרום והאיום הנשקף עליו, אני זוכר גם את איראן, את סוריה ואת החיזבאללה והעובדה שהם לא יורים עכשיו, לא אומרת שהם יצאו מהמערכה. להיפך. כולם מסתכלים איך ייגמר העימות הזה בעזה ויש משמעויות לאופן שבו יפעלו", הזהיר.

 

האלוף ידלין סיפר כי חמאס מצוי תחת מצור מדיני. "מעט מאוד מדינות מוכנות לדבר עם החמאס. תהליך אנאפוליס מנוגד לדרך החמאס", אמר וציין כי הלחצים הללו הובילו את החמאס בחודשיים האחרונים לפעול לשבירת המצור. "חמאס הוא הריבון בעזה, הוא מפעיל את כל פעילות הטרור והפעילות הצבאית", אמר לשרים.

 

ראש הממשלה, אהוד אולמרט, אמר בישיבה כי הפעילות הנעשית כעת ברצועה אינה מעשה נקודתי. "הפעילות צריכה להיות חלק מתמשך ממאבק שיצור בסופו של דבר משוואה שונה לחלוטין ממה שהחמאס רוצה ליצור ואין שום ספק שאנו ניצור את המשוואה", אמר.

  

אולמרט פנה לשרים ואמר: "אנחנו מדברים יותר מדי. אנו מדברים יותר ממה שדרוש. הדיבורים האלה לא עוזרים לנו ליצור גמישות פעולה מול הרוצחים, שתהיה במקסימום הפתעה ומינימום יכולת שלהם להיערך". ראש הממשלה אמר כי אינו יכול לאסור על שריו לדבר, אך ביקש "להימנע ככל האפשר ממתן תחזיות, פרשנויות, הסברים ומתן אולטימטומים כאלה ואחרים בכל הקשור להתמודדות הזאת".

 

במהלך הדיון עלתה סוגיית השימוש שעושים הפלסטינים באוכלוסיה האזרחית ככיסוי לירי הרקטות. הרמטכ"ל, רב אלוף גבי אשכנזי, סיפר כי לפני כמה ימים נצפה זקן פלסטיני יוצא עם עגלה מאחד מהכפרים בצפון הרצועה. בתוך העגלה הוסלק טיל גראד ארוך. אשכנזי סיפר כי כאשר הגיע הזקן סמוך לאחד הפרדסים - יצאו ממנו שני בני אדם, נטלו את הרקטה, הציבו אותה ושיגרו אותה לעבר שטח ישראל.

 

ברק: המטרה - מערכות שיגור הרקטות

שר הביטחון, אהוד ברק, ציין בישיבה כי במהלך השבוע האחרון נהרגו כ-100 פלסטינים ואזרח ישראלי אחד בעימותים. "לפעילות הצבאית יש מחיר כבד – שני הרוגים שלנו", אמר ברק וטען כי הפעולה הנעשית כעת הינה בעלת חשיבות לעתיד. "שני איומים מאפיינים את הסבב הזה, טילי גראד תקניים, הרבה יותר חמורים מירי הקסאמים", אמר.

 

"ישראל לא יכולה ולא צריכה לקבל את ההרחבה הזאת של שימוש חופשי בטילי גראד, מה שמשלש בבת אחת

 את מספר האזרחים החשופים לירי הזה. מטרות הפעולה הצבאית מערכות השיגור, והמתקנים קבועים", אמר ברק.

 

ראש הממשלה תקף את הקולות בקהילה הבין לאומית שמותחים ביקורת על ישראל ואמר: "עוד בטרם אנו מממשים את הזכות שלנו להגנה עצמית, מיד כל צדקני העולם מזנקים להטיף מוסר למדינת ישראל".

 

"כאשר במשך חודשים אזרחים שלנו חשופים לרקטות, ילדים לא ישנים בלילה והורים לא יכולים למצוא מנוחה לעצמם, כי הם לא יודעים מתי תיפול רקטה, איפה תיפול רקטה, מה זה יעשה. ברגע שמדינת ישראל נוקטת פעולה, הם מייד מטיפים לנו מוסר, הם יוזמים דיונים באו"ם. אנו מכירים את התהליך הזה", אמר רה"מ. 


 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ידלין. סוריה ואיראן מעורבות
צילום: חיים צח
ברק. המטרה - המשגרים
צילום: דניאל בר און/ג'יני 5
מומלצים