שתף קטע נבחר

חברי הכנסת: כך תקנו מחשב בפחות מ-19,000 שקלים

בכל שנה מתפרסם דו"ח חדש על הוצאות חברי הכנסת החושף בזבוזים בלתי נתפשים. מאחר והח"כים שלנו הם צרכנים לא נבונים במיוחד, החלטנו לעזור בכמה טיפים. מסתבר שאפשר לקנות מחשב חדש בפחות מ-19,000 שקלים ולשלם עבור אינטרנט פחות מ-27,000 שקלים בשנה

דו"ח הוצאות חברי הכנסת מתקציב הקשר עם הציבור, הוא אחד מהדברים הטובים המעטים שקרו במדינת ישראל בשנים האחרונות. מתוקף חוק חופש המידע, המסמך החיוני הזה מתפרסם בכל שנה באתר הכנסת, ושופך אור לכאורה על הרגלי הקנייה של חברי הכנסת שלנו.

 

כתבנו על הנושא לראשונה ערב הבחירות ב-2003, היום, עם כל דו"ח חדש כזה, מתפרסמים עשרות כתבות ופוסטים בבלוגים, המביעים תדהמה וזעם על הבזבוז.

 

את חברי הכנסת שלנו לא נראה שזה מעניין במיוחד - או שאולי פשוט הם כל כך מנותקים מהעם ומחיי המדינה, שאין להם מושג כמה עליהם לשלם על השירותים והמוצרים השונים שדרושים להם לצורך עבודתם. לכן, בעקבות פרסום הדו"ח השערורייתי לשנת 2007, החלטנו לעזור להם בכמה עצות פרקטיות.

  

מחשב ב-19 אלף ש"ח?

באופן טבעי, בחרנו להתרכז בדוגמאות שקשורות לצרכנות-טכנולוגיה, תחום שבו אנחנו מתמצאים יותר מאשר בשכירות על לשכות פרלמנטריות או בלימודי שפות, למשל.

 

כבסיס להשוואה השתמשנו בטבלה המעודכנת של מפרטי המחשב, שאנחנו מפרסמים כאן בכל חודש-חודשיים. ששת המפרטים שלנו מכוונים לרוב המכריע של משתמשי המחשב הישראלים, בבית או בארגון. לצד כל מפרט, מלבד תכונותיו ומרכיביו, אנחנו מציינים גם את הטווח הסביר של מחירי השוק.

 

המחירים הנוכחיים נעים בין 1200-1500 ל"מחשב בסיסי וזול", לבין 6700-8500 ש"ח למה שאנחנו מכנים "מחשב רב עוצמה". להוציא פחות מזה לא כדאי. להוציא יותר אין טעם, אלא אם כן אתם גיימרים או מדענים. לאיזו קבוצה משתייכים חברי-הכנסת שלנו? אפשר רק לנחש.

 

אנחנו מנחשים, למשל, שח"כ רפי איתן (גימלאים), שלפי הדו"ח רכש מחשב תמורת 19,524.00 ש"ח, בוודאי ישתמש בו לפענוח הגנום האנושי. ח"כ ניסים זאב (ש"ס), שלפי הדו"ח קנה מחשב ב-16,570.00 ש"ח, מן הסתם עשה זאת כדי להריץ את משחק המחשב החדשני Crysis.

 

חברי כנסת שעושים במחשבים שלהם שימושים ארציים יותר, יכולים לשלם את עשירית הסכום הזה על המחשב ה"בסיסי וזול", או על התצורה המעט יותר חזקה שמכונה "מחשב לכל המשפחה".

 

האם ח"כ אורלב קנה את האינטרנט?

חברי-הכנסת שלנו גילו בשנים האחרונות את האינטרנט, על תכונותיו המופלאות. אחת התכונות המופלאות שכולנו מכירים היא שכל אחד משלם סכום אחר על חיבור האינטרנט שלו. יש כאלה שמשלמים 49 ש"ח לחודש על הכל, וכאלה שמשלמים 89 ש"ח רק לספק האינטרנט. ח"כ זבולון אורלב, שילם ב-2007 על שירותי אינטרנט קצת יותר: 27,069.00 ש"ח בסך הכל. כך לפחות מצויין בדו"ח.

 

אנחנו יכולים רק לנחש אילו שירותי אינטרנט קיבל ח"כ אורלב. בכל אופן, אם הוא לא תקע את עצמו ואותנו עם התחייבות לשנה נוספת, היינו ממליצים לו ללכת על מנוי שנתי לחיבור ADSL במהירות של 8Mb/800Kb, שיעלה לו 2388 ש"ח (לפי האתר כמה זה).

 

אגב, אפילו אם הח"כ יתעקש "לבזבז", ילך על חיבור 10Mb/1Mb בכבלים ללא התחייבות וישלם עליו במשך שנה שלמה, ההוצאה הכוללת תגיע ל-4977 שקלים. גם זה, בהנחה שישלם על התשתית ועל החיבור בנפרד, ובהנחה שאינו לקוח של HOT. גם על החבילה המפוארת הזו אפשר לקבל מחירים הרבה יותר טובים - אפילו אם אתה לא חבר-כנסת.

 

חוגגים על חשבוננו?

החוק מגדיר את תקציב הקשר עם הציבור כך: " תקציב שנתי, אשר לו יהיה זכאי חבר הכנסת, לכיסוי ההוצאות הכרוכות במילוי תפקידו וההוצאות הנחוצות לו לשם שמירה על הקשר עם ציבור הבוחרים... הכל לשם מילוי תפקידו כנבחר ציבור; חבר הכנסת רשאי להשתמש בתקציב השנתי לתכלית זו בלבד".

 

מילים יפות. בפועל, די בקריאה חטופה בדו"ח כדי להשתכנע שחלק גדול מחברי-הכנסת הם אנשים מפונקים, בזבזנים ונהנתנים - או לפחות צרכנים גרועים במיוחד. הרי אנחנו חיים, במדינה שבה אין מספיק כסף לתרופות עבור ניצולי שואה - אז יש כסף למחשב ב-19 אלף ש"ח ולשירותי אינטרנט ב-27 אלף ש"ח?

 

שלא לייחוס, אומרים לנו יודעי דבר שהדו"ח הזה הוא ברדק אחד גדול. מה שעומד מאחורי כל סעיף בדו"ח אישי של ח"כ הן לעיתים תריסר חשבוניות שאינן קשורות בכלל זו לזו. כלומר, ייתכן שהח"כים שלנו מוצאים סכומי כסף הרבה יותר הגיוניים, בסעיפים רבים שלא באים לידי ביטוי בדו"ח.

 

אם אכן זה המצב היינו מצפים מהח"כים שיזדעקו על העוול שנעשה להם. שלא לדבר על הזלזול לכאורה בעיקרון של חופש המידע, המעוגן בישראל בחוק משנת 1998. מצד שני, אולי פשוט נוח לחברי-הכנסת עם המצב הנוכחי. בכל שנה מתפרסם הדו"ח, יש רעש במשך כמה ימים, ובסופו של דבר כולם שוכחים מהעניין בלי שנודע לנו - כנראה - על מה באמת הולך הכסף.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
האם החכים הם מדעני אטום או גיימרים? אילוסטרציה
צילום: ויז'ואל/פוטוס
מומלצים