שתף קטע נבחר

הרב קוק: בני ישיבות נרצחים וברק רוצה לגייס?

רבה של רחובות, הרב שמחה קוק, הוא נצר לשושלת הראי"ה קוק שהקימה את מרכז הרב, אך הוא מזוהה עם הפלג החרדי. בשיחה עם ynet הוא משבח את תלמידי מרכז הרב - "היתה להם נשמה של תלמידי ישיבת חברון", ותוקף את שר הביטחון: "כשבירושלים נרצחים תלמידים באמצע הלימוד צריך לגייס בני ישיבות?"

"זו ישיבה מופלאה שתלמידיה לומדים בשקידה במשך כל השנים כולם. יש שם אהבת תורה גדולה ויראת שמים עצומה, וממש מסירות נפש על התורה. ראינו את זה קורה, כפשוטו, ביום חמישי שעבר" – כך אומר רב העיר רחובות, הרב שמחה קוק, בעקבות הטבח בישיבת "מרכז הרב" בירושלים. בשיחה מיוחדת עם ynet מספר נכד אחיו של מייסד הישיבה על הקשר האישי והמשפחתי עם אם הישיבות הציוניות. "זה נכון שההבדלים האידיאולוגיים התעצמו מאוד בעשרות השנים האחרונות", הוא אומר, "אבל בסופו של דבר מדובר במוסד חשוב שהוא חלק מעולם הישיבות. לתלמידים שנרצחו שם הייתה אותה נשמה כמו לתלמידי 'חברון' והישיבות האחרות"

  

לא רק שם המשפחה קושר את רבה של רחובות בטבעיות לשושלת הראי"ה קוק ולמשפחת "מרכז הרב". מדובר באחד הסמנים הימניים שבין רבני הציבור החרדי, ויש שיכנו אותו "איש ארץ ישראל השלמה". הרב שמחה קוק, חבר ותיק במועצת הרבנות הראשית, מזוהה עם הפלג הליטאי אך מקובל על כל הזרמים. ככזה הוא אף מונה לאחרונה לתפקיד רב בית הכנסת "החורבה" בירושלים - מהלך שגובה על ידי גדולי הרבנים החרדים. הרב קוק ידוע במעורבותו הבולטת במאבקים נגד מסירת חלקי ארץ ישראל, והוא נוהג לתווך בין הפוליטיקאים לרבנים בסוגיות אלה. למרות ריחוקו האידיאולוגי מהציונות הדתית ומ"מרכז הרב" רוחשים לו כבוד גם שם, ובתום ימי השבעה לראש הישיבה המנוח, הרב אברהם שפירא, היה מהסופדים לו, לצד הרבנים עובדיה יוסף, מרדכי אליהו שאר ישוב הכהן וזלמן מלמד.

 

בשם הסב

סבו של הרב שמחה קוק, הרב דב, היה אחיו של רבה של ארץ ישראל ומייסד הישיבה, הרב אברהם יצחק קוק, ועמד לימינו במשך שנים ארוכות. בנו, הרב רפאל קוק, החל ללמוד אצל דודו ב"מרכז" שנה לאחר שנוסדה. "אני עצמי למדתי בישיבת חברון, אבל תמיד שמעתי על חזונו הגדול של הרב קוק שהקים את הישיבה בזמן שכמעט ולא היו ישיבות כאלה", מספר רבה של רחובות, "עשרות מגידי השיעורים שלימדו שם פנו אחר כך להקמת מוסדות תורה נוספים".  

 

"סבא עליו השלום היה אחיו של הראי"ה, וכל אחד מהם תפס את מקומו. אחד הדברים הגדולים שעשה היה לנהל את פרוייקט 'הלכה ברורה' שייסד הרב קוק באותן שנים. בתחתית כל דף ודף בגמרא הם הוסיפו את ההלכות השייכות אליו, עם מסקנות כל הראשונים – רמב"ם, טור, שולחן ערוך. היום אין מי שלא מכיר את הגמרות האלה".  

 

אחד המאפיינים העיקריים של תלמידי "מרכז הרב" אותו משבח הרב שמחה קוק, הוא ההקפדה האדוקה על הפרדה בין המינים: "הרב חרל"פ, יורשו של הרב קוק בראשות הישיבה, העיד כי הוא לא הסתכל בחייו בפני אישה. היום אנחנו רואים איך תלמידיו מקפידים ללכת בדרכו. יש הרבה מה ללמוד מהם בעניין הזה".  

 

"אפילו הסאטמרים בכו"

הרב קוק מספר כי גם האדמו"ר מסאטמר, החסידות האנטי-ציונית הענקית, התייחס לטבח תלמידי הישיבה. בדרשה שנשא בפני חסידיו הוא אמר כי פטירת בחור צעיר קשה כחורבן בית המקדש, ובמיוחד כשמדובר בשמונה בחורי ישיבה שנרצחו על קידוש השם בשעת הלימוד ונקברו עם ספרים וטליתות מגואלים בדם. האדמו"ר סיפר לחסידים כי בירושלים נכנס מחבל לתוך היכל ישיבה ורצח תלמידים שלומדים יומם ולילה. "שברי שברים", הוא זעק, "כשירושלים בוכה – כלל ישראל בוכה".  

 

רבה של רחובות מסכם כי "המצב בכי רע", ומנצל את ההזדמנות כדי לתקוף את שר הביטחון אהוד ברק, שהחליט ערב הפיגוע להחמיר את הקריטריונים להגדרת "תורתו אומנותו". "בדיוק כשבירושלים נרצחים תלמידים באמצע הלימוד מוצא שר הביטחון צורך בגיוס בני ישיבות? זוהי אטימות מוחלטת של אדם חסר לב. איך אדם יכול לחיות בלי לב? בדיוק עכשיו, שכשהם מתבוססים בדמם בבית חולים?".  

 

הרב מאשים את ברק בניסיון לעורר מהומה ו"לעשות רעש בעם ומלחמת אחים במקום להשתתף בצער": "מי בכלל צריך אותם עכשיו בצבא? כדי שיאכלו גלאט כשר ויבקשו שמיטה לחומרא? זה לא מעניין אף אחד! שר הביטחון רוצה להראות שהוא גיבור גדול, אבל בעזה עוד לא ראינו את זה".  

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב שמחה קוק
הארונות בחצר הישיבה
צילום: דודי ועקנין
ישיבת מרכז הרב
צילום: גיל יוחנן
מומלצים