שתף קטע נבחר

הגולים הטיבטים: 100 הרוגים במהומות

למרות שסין דיווחה על 10 הרוגים במהומות שפרצו בבירת טיבט להסה, החמורות מזה 20 שנה, הגולים המתגוררים בהודו טוענים שהמספר גבוה בהרבה. סין הציבה אולטימטום לטיבטים הדורשים עצמאות: הסגירו עצמכם עד יום ב' ותטופלו ביד רכה. הפגנות אלימות נערכו גם מחוץ לקונסוליה הסינית באוסטרליה

מספר ההרוגים במהומות הדמים בטיבט עלול להתברר כגדול במיוחד. הגולים הטיבטים, המתגוררים בדהרמסלה שבהודו, דיווחו כי כ-100 טיבטים נהרגו במהלך ההפגנות והמצעדים למען עצמאות טיבט מסין ביממה האחרונה. זאת בעוד סוכנות הידיעות הסינית הרישמית דיווחה הבוקר (שבת) כי 10 בני אדם נהרגו באירועים בלהסה, בירת טיבט. מדובר במהומות הגדולות באזור מזה שני עשורים.

 

הגולים הטיבטים הודיעו כי עד כה זוהו 30 מן ההרוגים בלהסה. על פי הדיווחים, כוחות הביטחון במדינה פתחו באש לעבר המפגינים שמחו על שלטון סין במדינה. הממשל בטיבט הטיל את האשמה על המפגינים, והבטיח לנהוג בהם "בחומרה". שלטונות סין הציבו להמון אולטימטום לפיו על הפורעים להכנע עד יום שני הקרוב. בהודעת הממשלה נמסר כי מי שיסגיר עצמו יטופל ביד רכה.

 

עוד דיווחו ארגוני הגולים הבוקר (שבת) כי מפגינים רבים, בהם נזירים בודהיסטים וגולים טיבטים, החלו להפגין למען עצמאות טיבט במחוז גנסו שבצפון-מערב סין. בלהסה עצמה שורר שקט מתוח, ועל פי עדויות תיירים "הצבא הסיני נמצא בכל מקום".

 

במקביל, כלי התקשורת באוסטרליה דיווחו כי כוחות משטרת אוסטרליה התעמתו עם מפגינים למען עצמאות טיבט, שהתכנסו מחוץ לקונסוליה הסינית בסידני. כמו כן, משטרת נפאל פיזרה הפגנה של גולים טיבטיים בקטמנדו ועצרה 20 מהם.

 

הדיווחים על שהתרחש בלהסה סותרים: עדי ראייה טענו כי כוחות הביטחון פתחו באש חיה לעבר מפגינים, שמחו ברחובות הבירה נגד שלטון סין במדינה. עם זאת, הממשל בטיבט האשים את המפגינים כי המהומות שהציתו "גרמו למותם של חפים מפשע".

 

מוקדם יותר דחה מושל המדינה, צ'מפה פונסטוק, טענות לפיהן כוחות הביטחון השתמשו באמצעים אלימים נגד המפגינים. "לא פתחנו באש לעבר המפגינים, אולם נטפל בקשיחות בפושעים הללו, שמנסים ליצור קרע באומה", אמר צ'מפה. גורם בכיר אחר בממשל הטיבטי הכחיש אף הוא כי הכוחות פתחו באש לעבר המפגינים. "אנחנו מטפלים במצב על פי החוק", טען.

 

במהלך הפגנות המחאה, שאורגנו על-ידי נזירים טיבטים נגד המשטר הסיני, הוצתו בתי עסק רבים וניידות משטרה בעיר. תחנת הרדיו "אסיה החופשית" דיווחה כי כוחות הביטחון הסינים ירו אש חיה וגז מדמיע לעבר המפגינים. לעומת זאת, לפי סוכנות הידיעות הסינית כ-580 אזרחים, בהם תיירים יפנים, "הוצלו" על ידי המשטרה הסינית מתוך אתרים בהם פרצו המהומות.


הוצתו בתי עסק רבים וניידות משטרה (צילום: AP)

 

אתמול פרסם הדלאי למה, מנהיגה הרוחני של טיבט, הודעה בה קרא לשים קץ לשפיכת הדמים במהומות.

 בהודעה, שהופנתה לשלטונות הסינים, כתב: "תפסיקו להשתמש בכוח ותתייחסו לטינה שמעבעבת זה זמן רב בדיאלוג עם העם הטיבטי. אני גם קורא לידידי הטיבטים לא לנהוג באלימות".

 

מנגד, האשימה ממשלת סין את הדלאי למה בתכנון הפרות הסדר בבירת טיבט. גורמים בשלטון העצמאי בטיבט אמרו לסוכנות הידיעות המקומית: "יש מספיק ראיות המוכיחות כי אנשיו של הדלאי למה תיכננו, ארגנו והובילו את המהומות בלהסה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עצור בהפגנות בהודו
צילום: AP
בנק שרוף בלהסה
צילום: רויטרס
מומלצים