שתף קטע נבחר

הבעל הישראלי אנס - אשתו וילדיו יגורשו מהארץ

ברטה (שם בדוי) הגיעה לפני מספר שנים לארץ לאחר שהתחתנה עם גבר ישראלי. אחרי תקופה קצרה הבעל הורשע באונס ונשלח לכלא, ברטה החליטה לעזוב אותו וכעת היא וילדיהם המשותפים משלמים על כך את המחיר. משרד הפנים מבקש לגרש אותה בשל השינוי במעמדה החוקי. המשרד בתגובה: בינתיים היא לא תגורש

האב אנס אבל אישתו וילדיו משלמים את המחיר. יוליאנה (כל השמות בכתבה בדויים) בת ה-4 עלתה לישראל כשהייתה בת 8 חודשים. אחיה בן ה-3 כבר נולד כאן. הילדים הם אזרחים ישראליים, מדברים עברית, הולכים לגן ולא מכירים מדינה אחרת. למרות זאת ייתכן מאד שבקרוב הם יאלצו לעזוב את הארץ, מכיוון שמשרד הפנים הודיע לאמם ברטה כי יגרש אותה.

 

הסיבה לגזירת הגירוש: ברטה עזבה את אביהם של הילדים, שהורשע ונכנס לכלא בגין אונס

וכך איבדה את זכותה להישאר בישראל ולקבל אזרחות.

 

הסיפור הסבוך החל לפני כ-7 שנים, כאשר ברטה פגשה ברומניה גבר ישראלי והתחתנה איתו שם. בשנת 2004 הם הגיעו לישראל ואחרי כמה חודשים התחיל הסיוט. בעלה של ברטה הורשע בביצוע אונס ונכלא. בעקבות האירוע עברו ברטה והילדים לגור אצל הוריו של האיש, אבל גם שם המשיכו הצרות.

 

"אחרי כמה חודשים, בזמן שהיה בכלא, אמא שלו התחילה להרביץ לי", סיפרה ברטה, "ברחתי למקלט לנשים מוכות. ביקשתי להתגרש ממנו, אבל הוא לא מסכים, אז זאת פרוצדורה ארוכה ומסובכת".

 

ברטה הוסיפה: "האם אני אשמה במה שעשה בעלי? אני רוצה להיות ישראלית ולהישאר כאן, אבל לא נותנים לי. התרגלתי לחיות כאן, אני אוהבת את המדינה, אבל לא יכולה לעשות כאן כלום בלי אזרחות. אני רוצה ללמוד ולהתקדם בחיים, אבל אסור לי - ובינתיים אני עובדת בעבודות מזדמנות".

  

יצוין כי כאשר נכנסה ברטה לארץ היא עשתה זאת בצורה חוקית והחלה מיד בהליכים לקבלת אזרחות. נהלי משרד הפנים מאפשרים לבני זוגם של ישראלים לקבל אזרחות בהליך מיוחד שנמשך חמש שנים.

 

הבעיה היא שמהרגע שברטה נפרדה מבעלה, למרות הנסיבות החריגות, הפסיק משרד הפנים לעסוק בבקשתה. היא פנתה לוועדה הבין משרדית למקרים הומניטאריים, אך גם זו דחתה את פנייתה. בסיום התהליך שלח לה משרד הפנים מכתב חד משמעי: "לטובתך ולטובת ילדיך עדיף להרחיקך מבעלך האלים. עליך לעזוב את ישראל תוך שלושה חודשים". במשרד הפנים מסבירים כי "ברטה הגיעה לישראל והחלה בהליך לקבלת אזרחות וקיבלה אשרת שהייה מלכתחילה מתוקף היותה בת זוג לישראלי".

 

בן זוג חדש - תקווה חדשה, שנכזבה

בקיץ שעבר חל מהפך לטובה בחייה של ברטה, שעשוי לאפשר לה להישאר בישראל. היא יצאה מהמקלט, הכירה גבר ישראלי אחר ועברה עם ילדיה לגור בדירתו. "הילדים שלה קוראים לי 'אבא' ומבחינתי, הם הילדים שלי", מספר האב החורג, "אני רוצה להתחתן אתה, אבל הביורוקרטיה לא נותנת לנו".

 

ברטה טוענת שפנתה למשרד הפנים וביקשה לקבל אזרחות על סמך הקשר עם בן זוגה החדש. לדבריה הפקידים אמרו לה שאינה יכולה להגיש בקשה כזאת, כיוון שהיא עדיין נשואה לבעלה הקודם. במשרד הפנים טוענים שלא התקבלה פנייה בעניין מצידה של ברטה. "משרד הפנים בדק את טענתה כי ניסתה להגיש בקשה שלא התקבלה, ולא נמצא זכר לכך", נמסר.

 

למרות זאת במשרד מבטיחים בינתיים לא לגרש את ברטה: "נודעה לנו עובדה חדשה, שלא הייתה ידועה לנו קודם לכן - היותה בת זוג של אזרח ישראלי אחר. על ברטה להגיש בקשה חדשה לקבלת מעמד במסגרת חייה המשותפים עם בן זוגה החדש והיא תיבחן לגופו של עניין. עד לקבלת החלטה בעניינה, לא תתבקש ברטה לעזוב את ישראל".

 

בינתיים, הגישה ברטה עתירה מנהלית לבית המשפט המחוזי בירושלים, ובה ביקשה להכיר בה כתושבת ישראל. "אם היא לא תקבל אשרה,

היא תצטרך לעזוב עם ילדיה את המדינה", נכתב בעתירה שהגישה בשמה עורכת הדין רעות מיכאלי מהמרכז לסיוע משפטי לעולים של התנועה הרפורמית.

 

לדבריה, "כשהמדינה מגרשת אישה זרה עם בעל אלים, היא למעשה, מסייעת לו ונותנת לו כוח לשלוט במעמדם של אשתו וילדיו. מדובר בפגיעה בזכותם של בני המשפחה לחיות יחד בישראל, שהיא זכות חוקתית המעוגנת בחוק יסוד כבוד האדם וחירותו. מעטות הפגיעות בכבוד האדם שהן חמורות מזו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים