שתף קטע נבחר

צעדה בי-ם: "נישואים הם לא בית אסורים"

מסורבות גט צעדו היום עם קואליציית ארגוני הנשים מבית הדין הרבני בירושלים לכנסת. המטרה: לדרוש מהח"כים לאשר את ההצעה לתיקון חוק יחסי ממון. הרב שלמה ריסקין: "צריך לחייב לתת גט בלי קשר לנושאים הכספיים"

עשרות נשים צעדו היום (ד') לצעדת מחאה נגד העגינות וסרבנות הגט. את צעדת המחאה ארגנה קואליציית ארגוני הנשים "עיקר" והיא החלה מבית הדין הרבני בירושלים ונמשכה עד הכנסת. כותרת הצעדה -"נישואים הם לא בית אסורים" ומטרתה להעלות את המודעות לבעיות העגינות וסירוב הגט ולדרוש מהדיינים לאמץ את הפתרונות ההלכתיים הקיימים המקלים ומונעים את בעיית העגינות בסרבנות הגט וגם לדרוש מחברי הכנסת לאשר את ההצעה לתיקון חוק יחסי ממון.


צועדים ברחובות ירושלים (צילום: דודי ועקנין)

 

לפי ההצעה, אשר נוסחה בשיתוף עם ח"כ מלכיאור וקואליציית "עיקר", חלוקת הרכוש בין בני הזוג תתקיים ללא קשר ממתן הגט. על פי המצב הקיים היום רק לאחר מתן הגט יכולים בני הזוג לסכם על חלוקת הרכוש ומטרת תיקון החוק המוצע היא לבטל התניה זו ולאפשר לזוגות לחלק את רכושם אף לפני מתן הגט או בתהליך נפרד אחר.

 

רינה רוזנבלום, צעירה ירושלמית המסורבת גט כבר כשלוש שנים, סיפרה: "כל פעם מסיבה אחרת. פעם מזונות, פעם בגלל שהוא מסרב לדון בעניין בבית דין אזרחי, שלוש שנים הוא אומר שהוא רוצה לתת גט אבל לא עושה זאת...אנשים צריכים לצאת נגד הממסד ואלו שקובעים את ההלכה. היום ההלכה הנהוגה היא מלפני 2000 שנים.

 

"אבל היום מעמד הנשים בחברה השתנה ואנשים מפחדים לשנות ולעמוד כנגד הרבנים כי הדת כביכול זה הדבר הכי אמיתי אבל מה שקורה היום זה לא אמיתי". לדעתה, "הרבנים והממסד הדתי מראים רק את כוחם והם חוששים שאם הם יעשו צעד ראשון לקראת הנשים-הממסד כולו ייפול".

  

"חורה לי שמתמרנים את הדת"

רוזנבלום מספרת שבעבר חייתה יחד עם בעלה כאישה דתייה לכל דבר ואף נהגה לכסות את שיער ראשה. כיום לאחר שלוש שנים במהלכן בעלה מסרב לתת לה את הגט המיוחל אותו היא דורשת אדיקותה הדתית התרופפה: "היום אני מרגישה שאני גרושה, שאני לא צריכה גט. זה דבר מאוד פנימי. אני לא אתן לממסד ולרבנים את הכוח אלא בוחרת לקחת זאת לעצמי. עזבתי את הדת למרות שאני עדיין מרגישה שאני מאוד עם השם, אבל חורה לי שאנשים באים ומתמרנים את הדת כדי להשיג כוח לשלוט על אנשים".  

 

הרב שלמה ריסקין הנוטל חלק פעיל במציאת פתרונות הלכתיים לבעיה ההתרה, אמר היום במהלך ההפגנה: "צריך לחייב לתת גט בלי קשר לנושאים הכספיים. הדבר הראשון שבעל צריך לתת הוא גט. יש אפשרות שהבעל יחתום על חוזה, המבוסס על פי כל סדרי ההלכה, שאם בני הזוג הינם פרודים במשך יותר מ-15 חודשים יצטרך הבעל לשלם כל יום סכום כסף עד שיתקבל הגט".

  

הרב ריסקין אומר כי בבתי דין אורתודוכסים באנגליה ובארה"ב החוזים הללו מתקבלים על ידי הרבנים והם תקפים הלכתית: "אם בגמרא בחמישה מקומות מאפשרים אפילו הפקעת קידושין כדי להתיר גט לא צריכה להיות מניעה לעשות זאת כיום. למעשה ישנם גורמים, בעיקר בעולם החרדי שאינם מאפשרים פתרונות אלו כמו חוזה קדם נישואים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
על מדרגות הרבנות. יוצאים לדרך
צילום: דודי ועקנין
רוצות שינוי
צילום: דודי ועקנין
מומלצים