שתף קטע נבחר

רבבות מתנגדים: "די לבזבוז בחגיגות ה-60"

72 אלף איש חתמו עד כה על עצומה הקוראת לעצור את הבזבוז של מיליוני השקלים ולהפנות את הכסף למטרות חשובות בתחומי הרווחה, הבריאות, החינוך והתרבות. במטה החגיגות טוענים: "מנסח העצומה מפרסם חצאי אמיתות ועושה לעצמו יחסי ציבור"

האם תוספת של מאה מיליון שקלים שהקציבה הממשלה לחגיגות ה-60 של ישראל מוצדקת? מתברר שרבבות אזרחים חושבים אחרת. עצומה שהועלתה לרשת האינטרנט קוראת "לעצור את בזבוז מיליוני השקלים המיועדים לחגיגות ולהפנות את הכסף למטרות חשובות, צודקות וערכיות יותר בתחומי הרווחה, הבריאות, החינוך והתרבות".

 

העצומה, שעלתה לרשת בינואר, קיבלה תמיכה מרשימה וצברה חתימות בקצב מסחרר. היא הוגשה לממשלה כבר בסוף פברואר,

אך יוזמיה מבקשים מהציבור להמשיך ולחתום. כ-72 אלף איש חתמו עד כה על העצומה, והמספר רק גדל מיום ליום.

 

ד"ר רון אבני, אחד מיוזמי העצומה, אומר כי "הממשלה החליטה על תוספת של 100 מיליון שקל לתקציב הרגיל שמוקצב כל שנה לחגיגות. הא-סימטריה בין העובדה שיש כל כך הרבה מצוקות שלא מוצאים להן תקציב לבין העובדה שמוסיפים סכום כל כך גדול לחגיגות ה-60 - זועקת לשמיים".

 

אבני סבור כי הוצאת סכומים אדירים של כסף על החגיגות בעייתית, לנוכח הקשיים הכלכליים בהם שרויים תושבי שדרות, ניצולי שואה שנמצאים מתחת לקו העוני וחלקים רבים ואחרים בציבור, שהמדינה מזניחה. לדבריו, רוב הכסף יגיע לבסוף למפיקים, לאמרגנים ולחגיגות ברות חלוף, בעת שניתן להקדישו למטרות חשובות הרבה יותר.

 

"אנחנו לא מתנגדים לחגיגות, אבל חושבים שצריך לחגוג אותן כמו כל שנה. אלו לא חגיגות 50 שנה גם לא חגיגות 100 שנה. איזו משמעות יש ל-60 שנה?" שואל ד"ר אבני.

 

ממטה חגיגות ה-60 למדינה, בראשות השרה רוחמה אברהם-בלילא, נמסר בתגובה לטענות: "במדינה דמוקרטית חשיבותה של עצומה אזרחית נגד פעולות השלטון היא חיובית וחשובה. אולם הפעם נראה כי ד"ר אבני החתים את הציבור על העצומה הלא נכונה". עוד נאמר כי תקציבי חגיגות קודמות של שנות עשור היו גבוהים בהשוואה לתקציב חגיגות ה-60.

 

"המספרים שזרק ד"ר אבני לאוויר, ושעליהם הוא בונה את התזה שלו, אינם נכונים. הוא מסתמך על פחות מחצאי אמיתות.  

כמי שערך מחקרים, אבני חייב להיות מודע לחשיבותן של עובדות. רבים טוענים שד"ר אבני עושה לעצמו יחסי ציבור על חשבון אירועי ה-60 למדינה", נאמר בתגובת המטה.

 

"אנו מזמינים את הציבור להתרשם מהיקף הפעילות והפרויקטים שיתקיימו בשנת ה60 לעצמאותנו באתר הרשמי של החגיגות. מעבר לנושא התקציבי, חשוב להבהיר כי עצמאות הוא ערך שאסור לזלזל בו. ההיסטוריה של העם היהודי ושל מדינת ישראל מלמדת כי עצמאות אינה מובנת מאליה והיא הושגה ונשתמרה בדם בנינו".

 

  • האם אתם "בעד" או "נגד" חגיגות הענק לרגל יום העצמאות ה-60. סמנו והגיבו

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אבני. לא 50 ולא 100
צילום: אמיר רוזנבליט
אברהם-בלילא. זלזול
צילום: גיל יוחנן
מומלצים