שתף קטע נבחר

הצעת חוק: השבת אבדה באינטרנט

ח"כים מבקשים לחזור לימי בית המקדש ולהגדיר את אתר האינטרנט של המשטרה כ"אבן הטוען" של ימינו, שם נהגו להכריז על אבדות העולים לרגל. סלואמינסקי: "מצוות השבת אבדה מחייבת השתדלות גדולה"

הצעה לתיקון חוק "השבת אבדה" שהגישו אתמול חברי הכנסת ניסן סלומיאנסקי ואורי אריאל (האיחוד הלאומי-מפד"ל) קובעת כי משטרת ישראל תחויב לפרסם באתר האינטרנט הרשמי שלה כל אבידה שנמצא על ידי השוטרים או שהגיע לרשותם. בכך מבקשים הח"כים להעניק לרשת האינטרנט מעמד הלכתי של "אבן הטוען" – אבן גבוהה בירושלים, עליה נהגו להכריז על אבידות שנמצאו בתקופת בית המקדש.  

 

"חוק השבת אבדה מביא ליישומה של מצוות השבת אבידה", כותבים יוזמי ההצעה, "המשנה מספרת כי בעבר, מקום היה בירושלים שנקרא 'אבן הטוען' ששם מוצא אבדה הכריז על מציאתו. עם התפתחות הכלים להעברת המידע, מוצע ליישם גם חלק זה ולקובע את הדרך להכריז על האבדה". סלומיאנסקי ואריאל מזכירים כי המשטרה מחויבת ממילא לפרסם את פרטי האבדה וכלשון החוק "לפעול בשקידה סבירה לגילוי בעלה". כעת הם דורשים כי השר לביטחון פנים יגדיר לצורך כך מדור מיוחד ברשת האינטרנט, הנגישה בחינם לכלל האזרחים.  

 

ח"כ ניסן סלומיאנסקי מסביר בשיחה עם ynet כי "הדת היהודית מחיבת את מוצא האבדה לעשות השתדלות גדולה מאוד כדי לאתר את הבעלים. במובן מסוים, ברגע ש'נגעת' באבידה – ממש הסתבכת. יש מערכת שלמה של דינים והלכות מפורטות מה עליך לעשות כדי למצוא את המאבד".  

 

לדבריו, חוק השבת אבדה מחייב את המשטרה לחפש במשך ארבעה חודשים את הבעלים ולפרסם את דבר המציאה, לפני שהאבידה הופכת לרכוש המוצא או המדינה. "אני חושב שבהתאם להלכה - המאמץ הקבוע בחוק חייב להיות גדול יותר, ומאידך הוא לא צריך להפוך את הנושא למעמסה כלכלית על המשטרה. אנחנו לא מבקשים יחידת בילוש מיוחדת שתאתר את בעלי האבידות, אבל בניית מאגר באינטרנט לא עולה כסף, והוא יעיל מאוד. אני משוכנע שברגע שהדבר יקרה והציבור יידע על כך – רבים ימצאו בעזרת האתר חפצים שאיבדו. כמובן, תמורת סימנים".  

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: פייר תורג'מן
סלומיאנסקי. "לעשות השתדלות"
צילום: פייר תורג'מן
מומלצים