שתף קטע נבחר

דו"ח של צה"ל: 20 פליטות כדור בחודשיים

רב"ט יניב פוזואריק מחולון שילם בחייו, בעקבות פליטת כדור, אבל המקרה הזה הוא רק אחד מני רבים. דו"ח של צה"ל שהגיע לידי ynet מגלה כי בחודשיים הראשונים של השנה אירעו כ-20 מקרים דומים

פליטת הכדור ממנה נהרג השבוע החייל רב"ט יניב פוזואריק מחולון לא היתה אירוע חריג. מדו"ח שהגיע לידי ynet עולה כי במהלך החודשים ינואר ופברואר 2008 נרשמו כ-20 מקרים בהם נפלט כדור מנשק צבאי בבסיסים ומחוצה להם.

 

ב-7 בפברואר נפצע חייל קל מפליטת כדור, בעת שעבר עם נשקו ממצב שכיבה לעמידה, בבסיס האימונים של חטיבת גבעתי. מספר ימים לפני כן נפלט כדור ממקלע מא"ג בתוך כיתה בבסיס צה"ל במרכז הארץ. רק בנס לא היו נפגעים אך נגרם נזק לכיתה.

 

ב-21 בפברואר נפלטו שלושה כדורי מא"ג מעמדת צה"ל בגבול הצפון. הם חלפו מילימטרים ספורים מכוח צבאי ששהה בקרבת מקום. גם בחיל האוויר נרשם לאחרונה אירוע דומה, כאשר קצין פלט כדור מאקדחו האישי. אירוע נוסף התרחש בחודש פברואר בבסיס גולני כשבחדרו של אחד החיילים נפלט כדור מנשק שהתקבל לאחר בדיקה.

 

זו רשימה חלקית של מקרי פליטות הכדור שאירעו לאחרונה. בימים האחרונים הופץ בצה"ל ריכוז של מקרי פליטות הכדור, ומהן עולה כי חלק מהמקרים התרחשו במקומות אזרחיים. ב-13 בפברואר נפלט כדור מנשקו האישי של חייל בבית ספר במרכז הארץ.

 

הכדורים נפלטו מכלי נשק שונים

חלק מפליטות הכדור אירעו במהלך אימונים. אחת מהן אירעה בבסיס האימונים של חטיבת כפיר, כשקצין פלט כדור במהלך הדגמת ירי במטווח.  מקרה דומה אירע בגבול הצפון בעת בדיקת נשקים לאחר פעילות.

 

מהדו"ח עולה עוד כי ב-15 בפברואר נפלט כדור גומי לעבר כפר פלסטיני בעת פיזור הפגנה. עוד עולה כי מקרי פליטות הכדור היו מכלי נשק שונים. בצה"ל אמרו כי בתקופה הקרובה יש לחדד את הנהלים ואמצעי הזהירות, אך נראה כי הנושא לא יושם הלכה למעשה בקרב החיילים, שכן גם אתמול נרשם אירוע דומה בבסיס שדה תימן שבדרום הארץ.

 

"אסור שיקרו כל כך הרבה אירועים בפרק זמן כה קצר, ועצוב מאוד שחייל מקפח את חייו באירוע מסוג זה", אמר ל-ynet גורם צבאי. "בשנים האחרונות נעשו פעולות שונות על מנת לצמצם את היקף התופעה.

כחלק מן הפעולות נקבע כי חיילים בתפקיד מנהלתי לא יצאו הביתה עם כלי נשק, אבל כנראה זה לא מספיק וצריך לחדד את הנושא הזה באופן ברור.

 

"חייל לוחם צריך לדעת איך לתפעל כלי נשק באופן שאינו מהווה סיכון", הוסיף הגורם הצבאי. "אסור שאירוע טרגי כמו שקרה השבוע יחזור על עצמו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מתי אלמליח
פינוי החייל יניב פוזואריק לבית החולים
צילום: מתי אלמליח
צילום: צביקה טישלר
כ-20 מקרים בחודשיים
צילום: צביקה טישלר
מומלצים