שתף קטע נבחר

האופוזיציה בזימבבווה: זיופים בבחירות לנשיאות

עוד טרם קבלת התוצאות הראשוניות מאשימה האופוזיציה כי הנשיא מוגאבה פועל לבחירתו באופן בלתי חוקי: על-פי הטענות, נציגי האופוזיציה גורשו מקלפיות, ואף דווח על תנועה מאסיבית של אנשי כוחות הביטחון הנחשבים נאמניו של הנשיא

מפלגת האופוזיציה הראשית בזימבבווה האשימה היום (שבת) את נשיא המדינה, רוברט מוגבה, בהטיית תוצאות הבחירות וזיוף קולות הבוחרים כדי להבטיח את בחירתו מחדש לתפקיד. זאת, עוד טרם פרסום התוצאות הרישמיות בבחירות שנערכות לנשיאות, לפרלמנט ולרשויות המקומיות.

 

המפלגה, "התנועה לשינוי דמוקרטי" (MDC), אף הצהירה שתפרסם מחר את תוצאות ספירת הקולות שתערוך באופן עצמאי, במחאה על התוצאות שצפויה לפרסם בשעות הקרובות ועדת הבחירות הרישמית בזימבבווה.

 

במסיבת עיתונאים מיוחדת שכינס, טען מזכ"ל המפלגה כי נציגי אופוזיציה גורשו מקלפיות רבות ברחבי המדינה על-ידי אנשי הנשיא. לדבריו, במהלך היום אף הורגשה במדינה תנועה ערה של אנשי צבא ומשטרה, נאמניו של מוגבה, שהודיעו עוד טרם פתיחת הקלפיות כי לא יקבלו ניצחון של נציגי האופוזיציה.

 

לטענת מתנגדיו של מוגבה, אנשיו השתמשו בתכסיסים רבים כדי למנוע בכל מחיר את ניצחון האופוזיציה: בין היתר דווח על מספר קטן במיוחד של קלפיות שנפתחו באזורים בהם התמיכה באופוזיציה נחשבת גבוהה, דבר שמנע מכלל הבוחרים להספיק לממש את זכותם הדמוקרטית במהלך שעות הפתיחה של הקלפיות.

 

הבחירות שייערכו היום מהוות אתגר גדול במיוחד עבור מוגאבה, השולט מאז המהפכה הצבאית שהוביל בשנת 1980 נגד הבריטים "הלבנים". מולו מתמודדים סימבה מאקוני, שערק ממפלגת השלטון לשורות האופוזיציה, ומורגן צווניגראי, העומד בראש הפלג המוביל ב-MDC. הן מאקוני והן צווניגראי מקווים לשים סוף למצב הכלכלי החמור אליו הידרדרה המדינה.

 

אם אף מתמודד לא יזכה ביותר מ-51 אחוזים מקולות הבוחרים ייערך סיבוב שני, במהלכו ככל הנראה יתאחדו שתי מפלגות האופוזיציה.

 מומחים העריכו כי מוגאבה יעשה כל דבר, כולל נקיטה במעשי מרמה, על-מנת למנוע מהלך שכזה. הם אף מעריכים כי כוחות הצבא והמשטרה יישלחו לפשוט באלימות על משרדי ה-MDC במהלך שלושת השבועות שיחלפו בין סבב הבחירות הראשון לשני.

 

אנשי האופוזיציה בזימבבווה מטילים על מוגאבה את האשמה העיקרית בהידרדרות במצבה הכלכלי של המדינה, הנחשבת כיום למדינה בעלת שיעור האינפלציה הגבוה ביותר בעולם. בנוסף,סובלת זימבבווה ממחסור חמור במזון ובדלק.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מוגבה. התמודדות גורלית
צילום: איי פי
מומלצים