שתף קטע נבחר

אולמרט לרב עובדיה: נבנה בגושי ההתיישבות

החרדים זעמו על-כך שלא נבנות יחידות דיור חדשות בשכונות החרדיות בירושלים ובביתר עילית. אולמרט הרגיע את מנהיגה הרוחני של ש"ס והבטיח כי הבנייה תופשר. בש"ס גמלו לאולמרט, ועכשיו הם קוראים ליהדות התורה להסיר את הצעת האי-אמון בנושא ולהצטרף לקואליציה

ראש הממשלה, אהוד אולמרט, הבטיח היום (ב') למנהיגה הרוחני של ש"ס הרב עובדיה יוסף כי הקפאת הבנייה בגושי ההתיישבות תופשר. השיחה בין השניים חשובה להישארותה של ש"ס בקואליציה, בשל הלחץ מצד בוחריה של המפלגה החרדית בכל הקשור להקפאת הבנייה בשכונות וביישובים חרדיים.   

 

כמדי שנה, נדרשות כ-5,000 יחידות דיור עבור הציבור החרדי, כאשר רבות מהן נמצאות בגושי ההתנחלויות בביתר עילית ובשכונות כגון גבעת זאב ונווה יעקב בירושלים.


ישיבת סיעת ש"ס בבניין העירייה (צילום: ישראל ברדוגו)

 

לאור הקפאת הבנייה בביתר עילית לאורך השנה האחרונה והפיגור שנוצר בבנייה בעיר, נערכה היום ישיבה מיוחדת של סיעת ש"ס בבנין העירייה. ראש העיר, מאיר רובינשטיין, אמר לחברי סיעת ש"ס: "העיר נמצאת בקיפאון כבר 15 חודשים. בשנת 2007 לא שווקה אף דירה. מדובר בנזק בלתי הפיך לציבור החרדי ש-10% ממנו מגיעים להתגורר ביישוב. את 600-700 הדירות שהיו אמורות משווקות בשנה האחרונה כבר הפסדנו. הגיע הזמן לומר די", הפציר רובינשטיין בחברי הסיעה. "פנינו לכל חברי הממשלה אבל אנחנו תולים תקוות רק בסיעת ש"ס".

 

השר ישי, מצויד בהבטחתו של אולמרט לרב עובדיה, הודיע לנוכחים בישיבה כי גם הוא דיבר עם ראש הממשלה שהבטיח שלא תהיה שום הקפאת בנייה בגושי ההתיישבויות. לאחר הישיבה בביתר עילית פנו חברי סיעת ש"ס יחד עם אנשי מועצת העיר לסיור באזורי הבנייה המוקפאים ביישוב. במהלך הסיור הדגיש סגן ראש הממשלה, אלי ישי, את החשיבות שבהמשך הבנייה בגושי ההתיישבויות.

 

ש"ס על הודעת אולמרט: זה ההישג שלנו

בצהריים אמר ראש הממשלה בישיבת סיעת קדימה בכנסת: "אני לא צריך כל יומים להכריז ששכונות בירושלים תימשכנה להיבנות. כל הפרסומים על איזשהם מבצעי בנייה דרמטיים בשטחים אינם נכונים ואין זה נכון שאנחנו בונים בניגוד להתחייבויות שניתנו. אנחנו לא בונים התנחלויות חדשות ולא מפקיעים קרקע לצורך התנחלויות חדשות, אבל ביתר עילית היא לא התנחלות חדשה למשל. כל אחד צריך להבין את זה והדברים האלה לא הוסתרו מעולם, אנחנו במסגרתם מנהלים את המשא ומתן שימשיך להתקדם"

 

במהלך הסיור התקבלה הידיעה על הודעתו של אולמרט בסיעת קדימה. בש"ס מיהרו לזקוף לזכותם את ההישג. השר ישי קרא בקול את הודעתו של ראש הממשלה וזכה לתשואות ממשתתפי הסיור. רובינשטיין אמר: "מלכתחילה סברתי שש"ס יכולה לספק את הסחורה. ראינו זאת בגבעת זאב ובעזרת ה' נראה זאת גם בביתר עילית".

 

היום תעלה לדיון בכנסת הצעת אי אמון של סיעת יהדות התורה על רקע הקפאת הבנייה בגושי ההתיישבויות בכלל ובביתר עילית בפרט. כשנשאל השר ישי כיצד ינהגו חברי סיעת ש"ס בהצבעה? אמר כי הוא קורא ליהדות התורה למשוך את ההצעה, לאור הבטחתו של אולמרט. במקביל, קרא ישי ליהדות התורה להצטרף לקואליציה: "כבר עכשיו מאשימים אותנו שעם 12 ח"כים אנחנו משיגים יותר ממפלגת העבודה. כשתיכנס יהדות התורה נהיה 18 ואז נשיג עוד יותר".

 

בתחילת החודש פורסם לראשונה ב-ynet כי הושג "דיל" שיאפשר פירוק המאחזים תמורת חידוש הבנייה בגושי ההתנחלויות. כך הוסכם בין משרד הביטחון לראשי המתנחלים. במסגרת העסקה, אמורה המדינה לפנות בזמן הקרוב 18 מבין 24 המאחזים הלא-חוקיים, אשר עלו על הקרקע אחרי 2001. מן הצד השני כבר החלו להיבנות יחידות דיור חדשות בגוש עציון, בשכונה 7 במעלה אדומים, באגן האיילות שבגבעת זאב, בשכונת נוימן באריאל וכן באלקנה ובאפרת.

 

בהכנת הידיעה השתתף אטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ניב רוזנברג
הרב עובדיה. הבטחה מאולמרט
צילום: ניב רוזנברג
השר ישי. להסיר את אי-האמון
צילום: גיל יוחנן
צילום: איי פי
ביתר עילית. הבנייה לא תוקפא
צילום: איי פי
מומלצים