שתף קטע נבחר

דו"ח: מאז אנאפוליס - תנופת בנייה בהתנחלויות

ב"שלום עכשיו" טוענים כי בחודשים האחרונים הואצה הבנייה בהתנחלויות והגיעה להיקף חסר תקדים. ישראל אמנם התחייבה בוועידת אנאפוליס להקפיא את הבנייה ביהודה ושומרון, אך בפועל, נבנות אלפי יחידות דיור בהתנחלויות, במזרח ירושלים וגם במאחזים

קונדוליזה רייס לא תאהב את זה: מאז ועידת אנאפוליס פורסמו מכרזים לבניית 750 יחידות דיור במזרח ירושלים ונרשמה תנופת בנייה חסרת תקדים בשכונות היהודיות במזרח העיר, כך עולה מדו"ח של תנועת "שלום עכשיו" המתפרסם הבוקר (ב'). בתנועה מוסיפים כי גם בהתנחלויות ישנה תנופת בנייה, והרחבת המאחזים נמשכת.

 

הדו"ח החדש מתייחס לבנייה בהתנחלויות ובמזרח ירושלים בחודשים ינואר עד מרס. הבנייה בשכונות היהודיות במזרח ירושלים, נכתב, נועדה להרחיבן לתוך השטחים הפלסטינים שממזרח לקו הירוק. על פי הדו"ח, מאז ועידת אנאפוליס פורסמו מכרזים לבניית 750 יחידות דיור במזרח ירושלים - עלייה של מאות אחוזים מהשנה שעברה, בה פורסמו מכרזים ל-46 יחידות דיור בלבד.

 

בסך הכול מקדמת הממשלה בנייה של 3,648 יחידות דיור חדשות בשכונות בירושלים הנמצאות מעבר לקו הירוק, בהן: הר חומה, צור באחר, רמות, גבעת המטוס, גילה ונווה יעקב.

 

עיר נולדה 

על פי הדו"ח, ב-101 התנחלויות ברחבי יהודה ושומרון נרשמה התרחבות בנייה, כאשר בסך הכל נמצאים בבנייה לפחות 500 מבנים, בכל מבנה עשרות דירות. בפועל מדובר בהיקפי בנייה של אלפי יחידות דיור. כ-275 מבנים חדשים החלו להיבנות בהתנחלויות בחודשים האחרונים, כאשר כ-20 אחוז מהבנייה מתבצעת ממזרח לתוואי הגדר.

 

במקביל, נמשכת בניית 220 מבני קבע ב-37 התנחלויות במסגרת פרויקטים קודמים שאושרו בשנים האחרונות. בשלום עכשיו טוענים כי המתנחלים ממשיכים להקים שכונות קרוואנים, בנוסף למבני הקבע הנמצאים בבנייה. כ-184 קרוואנים נוספו להתנחלויות, מתוכם 150 בהתנחלויות מבודדות ממזרח לגדר, בין היתר בעלי, דולב, פסגות, עפרה, כוכב השחר ויצהר.

 

עוד טוענים ב"שלום עכשיו" כי שר הביטחון, אהוד ברק, אישר בחודשים האחרונים תוכניות בנייה חדשות באלקנה, אריאל, בית"ר עלית, גבעת זאב, מעלה אדומים ושערי תקווה. בתחילת חודש מרס אישר שר הפנים, מאיר שטרית, את הפיכת ההתנחלות מודיעין עילית לעיר, מעמד שלטענת שלום עכשיו יסייע לתושבים להשיג תקציבים מוגדלים ולהתפתח במהירות רבה יותר.

 

גם הקרוואנים מתרבים  

עוד על פי הדו"ח, ב-58 מאחזים נרשמה פעילות בנייה. 36 קרוואנים חדשים נוספו, 16 מבני קבע נבנו בשבעה מאחזים ובנייתם של שמונה מבנים נמשכת. "בפועל לא פונה ולו מאחז אחד".

 

"מאז תחילת תהליך אנאפוליס הלחץ מימין עשה את שלו. הקפאת הבנייה בשטחים אינה מתבצעת. הממשלה אינה מקפיאה מיזמים שכבר יצאו לדרך, אינה מקפיאה מיזמים בגושי ההתנחלויות ומקדמת פרויקטים חדשים בהיקפים חסרי תקדים במזרח ירושלים". עוד אומרים בשלום עכשיו כי "ממשלת ברק-אולמרט מסייעת למתנחלים יותר מממשלות ימין בעבר ומאפשרת את התרחבות הבנייה במרבית האזורים מעבר לקו הירוק".

 

במועצת יש"ע הגיבו כמובן בזעם וטענו כי מדובר "בשקרים, דיווחים כוזבים וחצאי אמיתות היוצרות מצג שווא". מיש"ע נמסר כי "מפעל ההתיישבות ביהודה ושומרון, המונה קרוב ל-300 אלף אזרחים ישראלים, ממשיך לצמוח לגדול ולהתבסס, למרות כל ניסיונות הייבוש והגזירות הדרקוניות של הקפאה מוחלטת של הבנייה. רובם המוחלט של היישובים עומדים בפני פיצוץ אוכלוסין, בשל גידול טבעי של 5-10 אחוזים מדי שנה ובגלל פניות מצד משפחות הרוצות לקבוע את משכנן ביישובי יהודה ושומרון ומתמודדות על כל מקום פנוי ברשימות המתנה ארוכות.

 

"ממשלת אולמרט עושה להתיישבות מה שלא עשתה אף ממשלה לפניה, ומקפיאה בצורה גורפת את הבנייה בהתיישבות. כלל ידוע הוא ש'כשהכל אסור - הכל מותר'. מי שחושב שבצעד מינהלי הוא יוכל לחנוק את ההתיישבות מלצמוח, טועה. או שהממשלה תאשר את הבנייה ביישובים, או שההתפתחות הטבעית של ההתיישבות תמשיך תגדל ותתבסס, גם ללא אישורים מצדה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
אף מאחז לא הוסר
צילום: גיל יוחנן
מומלצים